Zkušenosti s Nikkorem 10-24/3,5-4,5

Před nějakým časem jsem psal o prvních dojmech z Nikkoru 10-24/3,5-4,5. Tento objektiv je opravdu fajn, je ale potřeba dát pozor na několik věcí. S trochou praxe z něj dokážete vymáčknout velice slušné výsledky.

Technické vlastnosti

Konstrukci objektivu hodnotím velice dobře, vše drží, nemá zbytečné vůle a ovládá se pohodlně. Bajonet je kovový a přes plastové provedení je objektiv dost robustní. Ostření je rychlé, tiché a spolehlivé. Pokud jste zvyklí například na Tamrony, rozhodně je to příjemná změna. Milou vlastností je i filtrový závit 77 mm, který však využijete hlavně na ND filtr. Použití CPL téměř vždy vede k dost nerovnoměrnému ztmavení oblohy, CPL se více hodí spíš na deštivé dny a focení vody či lesa. Na hory a další rozlehlou krajinu ideální nástroj, v Alpách jsem ho sundal jen několikrát a záklaďák prakticky nepřišel ke slovu.

Kvalita obrazu

Po delší době jsem se dostal ke zpracování většího množství fotek na fotobanky, kde je opravdu třeba až chorobně dbát na technickou kvalitu. Po úpravě většího množství fotek lze jednoznačně konstatovat, že objektiv fotí velice dobře a třeba zkreslení či rohová neostrost nejsou až tak zásadní problém.

Camping in the french Alps

Klasický horský záběr

Naopak je třeba vysloveně varovat před používáním vyšších clon, protože už na f13 objektiv velice výrazně ztrácí ostrost kvůli difrakci. Lépe je držet se okolo f8, kdy je ostrost slušná a po mírném doostření je výsledek bezproblémový i pro editory z fotobank. Při použití vyšší clony sice klesá ostrost, ale zase můžete vytvořit krásné hvězdičky při focení se sluncem v záběru. To se vám třeba s Tamronem 17-50/2,8 rozhodně nepovede.

Sice to není úplně ideální hvězdička, ale s trochou editování není ani slunce v záběru špatné. zpracováno z jedné fotky, nejde o kompozit.

Sice to není úplně ideální hvězdička, ale s trochou editování není ani slunce v záběru špatné. zpracováno z jedné fotky, nejde o kompozit.

Mezi další pochopitelné slabiny patří chromatická aberace a odlesky v protisvětle. Aberace není obvykle nijak výrazná, ovšem v protisvětle může být opravdu nepříjemná a i při zpracování RAWu dá občas trochu práce ji úplně potlačit. Pro běžné focení naprosto bez problému, pro fotobanky už musíte trochu dávat pozor. Při focení v protisvětle se vyplatí udělat několik záběrů s mírně odlišným úhlem, protože většinou nemáte šanci úplně zamezit vzniku reflexů. Při focení proti slunci je dobré udělat jeden hodně přicloněný záběr a pak další na f8 pro vše ostatní mimo oblohy. Sice dá více práce výslednou fotku složit, ale stojí to za námahu.

Letovka Bouzova focená z horkovzdušného balónu, i tady se ultraširokáč docela hodil.

Letovka Bouzova focená z horkovzdušného balónu, i tady se ultraširokáč docela hodil.

Celkové hodnocení

Přestože jsem v předchozích odstavcích objektiv poněkud pohaněl, celkově ho hodnotím jako velmi dobrý počin. Na focení krajiny je to poměrně výkonný a univerzální nástroj. Při správném nastavení dokáže podat výborné výsledky, i když to někdy chce trochu více experimentování či pozdějších úprav. Objektiv je dobře zpracovaný, dobře se ovládá a třeba na hory či při delších cestách je to rozhodně vhodný nástroj. Obrazové vady zde jsou a je náchylný k difrakci, to je ale obecně problém všech ultraširokáčů. Při přiměřeném zaclonění a správné úpravě je výstup bez problému použitelný i pro náročné fotobanky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.