Zhubněte snadno a rychle

Vždycky se mi líbily ty reklamy na různé “zázračné” tablety, které stačí několik měsíců jíst a udělají z vašeho tukem obrostlého těla hezkou, vypracovanou postavu. Upřímně je mi líto lidí, kteří na to skočí a podobné věci si koupí.

Ono je to lákavé, člověk si řekne, že pro zhubnutí nemusí nic dělat. Bohužel to tak nefunguje. Zhubnout jde rychle, ale určitě ne snadno. Na druhou stranu, pokud má někdo odhodlání, vytrvalost a alespoň základní znalosti o fungování lidského těla tak nebude mít větší problémy.

Trocha teorie

Teoreticky je to velmi jednoduché. Pokud je příjem energie větší než výdej, tak se přebytečná energie ukládá. Neukládá se nikam jinam než do tuků.

To znamená, že pro hubnutí je třeba dosáhnout toho, aby příjem energie byl menší a naopak její výdej byl vyšší. Nebojte, nehodlám tady radit, abyste si pečlivě počítali energetické hodnoty všeho, co sníte. To je sice účinné, ale hrozně otravné.

Je ale dobré si uvědomit, že třeba pro spotřebování energie z čokoládové tyčinky je třeba přibližně hodinu běhat. Celkem nepříjemná představa, hlavně pro ty co se tím cpou celé dny, že? 🙂

Jak začít?

Je to snadné. Nejdříve si najděte nějakou fyzicky namáhavou práci a začněte. Ne za týden, ne zítra ale dnes! Asi nejvhodnější pro hubnutí je dle mého názoru běh. Chápu, že ne každému může vyhovovat. Proto si zvolte cokoliv, co jste schopni pravidelně provozovat. Třeba jízda na kole, na kolečkových bruslích, plavání, prostě cokoliv.

Důležitá věc je nepřehánět to. Hlavně ze začátku si dejte velký pozor. Pokud není tělo trénované a vy to ze začátku přeženete, může se stát, že budete tak zničeni že se na to celé vykašlete. Proto je důležité začít zlehka. Nejrozumnější je rozdělit si tréninky tak, abyste měli třeba den na odpočinek. Přetěžovat tělo každodenním tvrdým tréninkem není zrovna nejlepší nápad.

Teď přijde jedna docela nepříjemná skutečnost. Pokud chcete účinně shodit přebytečné kilogramy, měli byste běhat (nebo mít nějakou fyzickou aktivitu) minimálně půl hodiny. Tou půlhodinou si nejsem úplně jistý, někde se uvádí 45 minut. Tělo totiž čerpá nejdříve energii ze svalů. Teprve až dojde, začne čerpat z tuků. To proto, že z tuků se čerpá energie mnohem hůře. Takže pro efektivní spalování je třeba dlouhodobější fyzickou zátěž.

Co jíst?

Spousta lidí si myslí, že v dietě by měli jíst co nejméně. To je ale totální nesmysl. Pokud chcete shodit opravdu tuky, měli byste jíst často. Přibližně každé 2-3 hodiny. Je totiž lepší přímat potravu častěji, ale v menších dávkách. Zrychlí se tím metabolismus, takže hubnutí půjde lépe.

Pokud byste jedli málo, tělo by se snažilo schovat něco pro případ nouze. Takže by to zase uložilo do tuků. Když budete tělu dodávat potravu pravidelně, bude vědět, že ukládání do zásob je zbytečné.

Další nepříjemná věc je, že pokud hladovíte, tělo čerpá především z aktivní hmoty – svalů. Proč? No protože je to účinnější. Proto lidi co drží hladovku ubírají na váze, ale bohužel většina z toho jsou svaly.

No a co přesně jíst? Doporučuju třeba mléčné výrobky, kvalitní maso, ryby, ovesné vločky, jogurty a taky ovoce a zeleninu. Je dobré mít vyváženou a pestrou stravu.

Proč hubnout?

Když slyším, jak někdo říká, že lidi cvičí jen kvůli vzhledu a že jsou povrchní, vždycky se jenom směju. Říká se, že na vzhledu nezáleží – totální kec. Lidské tělo nebylo navrženo k tomu, aby celý život jen “žralo” a nemělo žádný pohyb. Kdysi by podobní jedinci moc dlouho nepřežili.

Ale není to jen o vzhledu. Prošel jsem si různými stavy obezity. Zažil jsem něco kolem 90kg, ale taky už jsem měl i něco kolem 60kg. Takže můžu docela dobře srovnávat. Tlustý člověk se pořád potí, je pomalý, těžkopádný a náchylný k nemocem. Naopak štíhlý sportující člověk (neplést s anorektiky!) je zdravý a plný života. Při fyzické námaze se do mozku uvolňuje hormon endorfin, který navozuje pocit štěstí. Mozek si taky přijde na své. Lépe se okysličí a potom lépe pracuje.

Obezita je pouze známkou lenosti a slabosti (slabé vůle). Tlustí lidé se místo toho, aby s tím něco udělali, pouze vymlouvají na otřepanou frázi “je důležité jaký je člověk uvnitř, ne jak vypadá”. To jistě ano, ale už ta obezita o charakteru člověka řekne hodně. Samozřejmě existují výjimky – lidé kteří jsou obézní kvůli nějaké nemoci. To je jediná výjimka, na kterou se výše uvedená slova nevztahují. Ostatní lidé si ale za to můžou sami.

K napsání tohoto článku mě vedlo hlavně to, že se momentálně snažím trochu zhubnout a vypracovat si nějakou kondičku na léto. Nápad na tohle téma mě napadl ve chvíli, když jsem viděl nechutně tlustou holku, která do sebe nechutným způsobem tlačila hamburger. To byl otřesný pohled a bohužel podobné případy vídávám docela často.

Pokud se Vás článek týká, zkuste se zamyslet nad změnou. Není to nic těžkého, chce to jen pevnou vůli a odhodlání. Nepovede to jen k lepšímu vzhledu ale taky ke zlepšení Vašeho života.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to Zhubněte snadno a rychle

 1. Flip napsal:

  Super článek Davide! Taky se teď celkem držím, chodím dvakrát za týden do posilovny a na snídaňi jím skoro identickou směs jako na fotce u článku :o)

  Ještě bych dodal k té stravě: Důležité je také kdy a co jíte…
  Raději enegretičtější snidaňě, ovoce a cukry dopoledne, odpoledne spíše zeleninu a večeři jen nějakou lehkou… ono docela hodně udělá, když člověk omezí hlavně večeře… kde jsou ty doby pěti rohlíků s hořticí a slaninou :o)

  Nedávno jsem viděl nějaký dokument od BBC o Omega3 mastných kyselinách (rybí tuk), výplývalo z něj, že docela prospívají mozku (větší pozornost atp.), navíc chrání srdce.

 2. David napsal:

  Díky 🙂 Tu posilku ti celkem závidím, já jsem se tam ještě letos nedokopal (i přesto, že mi koncem měsíce končí platnost permanentky, za rok jsem tam byl jen 14x) 🙁 Ale i na tom se už pracuje…

  S tou večeří je to dobrá poznámka, je to taky dost důležitá věc. Je vidět že se taky vyznáš 😉

 3. Monika napsal:

  ahoj, fajn článek, vidím že se snažíš, a jde ti to…ten dokument o Omega3 mastných kyselinách jsem viděla taky…docela mazec, no vědět k čemu je to všechno dobrý…
  nevím sice proč, ale hodně lidí chce teďka hubnout, třeba moje teta, několik let vážila hoodně přes 100kg, něco kolem 115kg, což je docela bídná představa. najednou, když začali stavět domeček, hodně špatně se jí pracovalo, a bylo to smozřejmě způsobeno obezitou, a tak začala né že držet ditu, ale něco hodně podobného co jsi tady napsal, omezila večeře, a začala jíst hodně často ale méně…a opravdu to funguje, pracuje 8 hodin denně někdy i víc, a není to práce stylu sezení v kanclu…a za měsíc měla přes 6 kg dole, jávím že se to zdá málo, ale je to dost pokrok, protož když už je člověk jednou obézní tak pak se hubne hoodně těžko alespoň ze začátku…
  všem přeju slnou vůli při hubnutí…

 4. David napsal:

  Ahojky, díky 🙂 Že by začala nějaká hubnoucí mánie? 🙂 Ale je pravda, že ti co jsou fakt hodně obézní to mají těžší, protože ty možnosti jak shodit jsou dost omezené. Nejtěžší na tom všem je začít, a potom vlastně i vydržet 🙂

  Ty tuším taky držíš nějakou dietu, takže samozřejmě i tobě přeju pevnou vůli 😉

 5. Pingback: Jak zatočit s nespavostí | Dadajax's weblog

 6. ahoj jestli chcete zhubnout tak s rozhodně koukněte na můj web http://www.doplnky-fitness.cz

 7. iwka napsal:

  Je hezké slyšet (číst) si o tom že to jde ale já mám asi hodně slabou vůli takže mě jde hubnutí dost špatně….
  škoda že neexistuje něco co posiluje vůli :D:D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *