Zálohování

Spousta z Vás ma na počítači uložené důležité data, ať už se jedná o fotky z dovolené, nebo třeba nějaký rozpracovaný projekt, nebo něco jiného. Téměř každý ví o tom jak důležité je zálohovat data, ale málokdo to dělá. Člověk si své chyby uvědomí až už je moc pozdě, většinou ve chvíli kdy příjde o všechny data. V tomto článku se budu věnovat problematice zálohování, a hlavně tomu jak si tuto „otravnou“ činnost co nejvíce ulehčit.

Než začneme

Jako první je třeba si uvědomit co všechno máme k dispozici, a podle toho potom vybrat metodu zálohování. Důležité data je třeba mít minimálně na dvou různých místech. Čím více kopií uděláte, tím se šance na ztrátu dat zmenší. Pokud máte dva pevné disky, měli by jste dělat pravidelnou zálohu na druhý disk, tak aby byly důležitá data na obou discích. Pro ještě větší bezpečnost neuškodí, když jednou za čas vypálíte zálohu na CD nebo DVD. Náhoda je blbec a může se stát že odejdou oba disky najednou (třeba vyhoří celý počítač, i to se stává). Pokud máte jen jeden fyzický disk, záloha na CD/DVD vás nemine.

Někdy se třeba „pokazí“ jenom Windows a je třeba ho přeinstalovat, proto doporučuju si disk rozdělit na dva oddíly, na prvním oddílu bude nainstalován systém, a třeba další instalované programy. Druhý oddíl potom bude sloužit pro skladování dat. Velikost toho prvního, systémového oddílu by měla stačit zhruba 10–15GB, podle toho jak velký disk máte. Při problémech se systémem potom stačí bez obav naformátovat systémový oddíl a nainstalovat Windows znovu. Takhle to dělám já, a zatím se mi to vždy osvědčilo.

Jak zálohovat?

Po tom co se rozhodnete pro způsob zálohování, čeká vás ještě rozhodnutí jak ty zálohy budete provádět. Nejhorší je zálohování na přenosné disky CD nebo DVD, v tomto případě se o vše musíte manuálně postarat. Naproti tomu záloha na pevný disk se dá plně zautomatizovat. Existuje na to spousta programů, já jsem si vybral program Cobian Backup, ve verzi 8. Zbytek článku bude o tvorbě záloh v tomto programu.

Cobian Backup

Nejdříve bych měl říct že tento program je i přes spoustu funkcí freeware, a navíc je už v základní verzi v češtině, což dost usnadňuje práci s ním. Domovské stránky programu jsou http://www.educ.umu.se/~cobian/co­bianbackup.htm.

Instalace

Při instalaci si nejprve vybere z nabídky jazyků češtinu, potom cestu kam se má program nainstalovat, a nakonec si vyberte jak se bude program chovat. Pokud máte administrátorská práva, doporučuju spouštět program jako službu. Bude běžet vždy když bude zaplý počítač. K instalaci by to mělo být vše.

Nastavení programu

Program není třeba nijak zvlášť nastavovat, to jen pokud by se vám něco nelíbilo, skuste se podívat do nastavení, třeba to tam půjde změnit. Jediné co musíte nastavit je to, co zálohovat, jakým způsobem zálohovat, a kam to zálohovat. Jako příklad uvedu třeba zálohování poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Tento program je nainstalován do složky v Program Files, ale všechna pošta a nastavení jsou uložena v Documents and Settings\User\Data aplikací. Cílem našeho snažení bude to, aby program automaticky zálohoval obě složky, následně je potom zabalil do archívu, a uložil do výsledné složky. Pojďme na to.

Tvorba zálohy

V menu vyberte Úloha->nová úloha. Oběví se vám něco takového:

Pojmenujte si úlohu nějak rozumně, podle toho co budete zálohovat. Dále máte na výběr 4 typy záloh:

  • Úplné – Budou se zálohovat všechny soubory, které jste si vybrali v okně „Soubory“ a tam v okně „Zdroj“. Tento typ zálohy nedoporučuju na velmi velké soubory.
  • Přírustkové – Zálohovat se budou jen soubory, které se změnily od poslední zálohy
  • Rozdílové – Zálohovat se bodou jen soubory, které se zmenily od poslední úplné zálohy.
  • Fiktivní – Tento typ zálohy jsem nikdy nepoužil, ale měl by sloužit pouze k tomu aby se vyvolala nějaká událost, kterou si nastavíte.

Pro tento příklad použiju úplné zálohování, protože výsledné zálohy nezabírají moc místa. Dále je zde možnost vybrat kolik úplných záloh se má uchovat, pokud zadáte 0, staré zalohy se nebudou mazat, budou pořád vznikat nové a nové zálohy. Někdy se to může hodit. Další možnost je Úplná záloha bude každá: – tato volba je k dispozici jen pokud vyberete zálohu přírustkovou, nebo rozdílovou. Pokud zadate do tohoto políčka třeba 2, bude každá druhá záloha úplná. Je dobré dělat občas i úplné zálohy. Pokud zde zadáte 0, nebudou se dělat žádné úplné zálohy.

Dále je zde nabídka pro soubory, které mají být v záloze obsažené.

Tady vidíte, že do zálohy bude zahrnut obsah dvou složek. Můžete přidávat i jednotlivé soubory.

A nakonec vybereme kdy se bude záloha provádět:

Závěr

Cobian Backup není jediný program na zálohování, možna existujou lepší, ale mi tento program plně vyhovuje. Pokud si vše dobře nastavíte, budou se vám zálohy tvořit automaticky, bez nutnosti do toho nějak zasahovat. Ale nezapomeňte na to, že by jste měli zálohy občas vypálit na CD nebo DVD. Nebudete toho litovat. Pokud máte nějaké své vlastní řešení záloh, klidně se o ně podělte v komentáři pod článkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: Zálohování

  1. Pingback: Zálohování dat z PocketPC | Dadajax's weblog

  2. x.time napsal:

    nevite nekdo jak ukoncit v programu cobian backup pred zalohovanim outlook 2003 zkousel jsem to pres akce a tam nastavit ale nejde mi to outlook 2002 jde vpohode …

  3. dadajax napsal:

    x.time: bohužel se zálohováním Outlooku jsem měl taky problémy. I přestože jsem Outlook před zálohou vypnul, stále si držel ten soubor s profilem. Bohužel se mi to nepovedlo vyřešit

  4. x.time napsal:

    no mozna jsem na t prisel dneska jsem si stim hral doma a ve volbach je jadro programu a tam polozka vykonat akce na viditelne plose no a jak jsem ji odtrh tak mi to doma fici bez problemu jeste to zitra otestuju v robote tam mam vice druhu OS i outlooku ….

  5. Venca napsal:

    Umí Cobian udělat image disku ? Abych při havárii disku mohl jednoduše obnovit systém ze zálohy.

  6. dadajax napsal:

    Venca: myslím, že to neumí.

  7. Pavel napsal:

    Zkouším Cobiana na pravidelné zálohování velkých souborů z FTP serveru (velikost jednoho souboru cca 8GB. Nastavoval jsem na maximum všechny parametry co mně napadly a pokaždé mi zálohování skončí hláškami:
    ERR 2. 5. 2009 20:08:31 Chyba během stahování souboru „zaloha1.bck“ do „E:\Temp\bck\zaloha1.bck“: Read timed out.
    ERR 2. 5. 2009 20:08:31 Chyba při stahování „/zal/bck/“: Access violation at address 00B43BE4 in module ‚cbEngine.dll‘. Read of address 595B5E5B
    Máte někdo zkušenost se zálohováním takto velkých souborů tímto SW nebo jiným? Díky

  8. dadajax napsal:

    Pavel: bohužel se zálohováním takto velkých souborů nemám zkušenosti. Nemůže být problém třeba někde jinde? Pokud se nepletu tak třeba u disku naformátovaném na FAT32 je maximální velikost souboru 4GB. Jinak mě opravdu nic jiného nenapadá.

  9. Pavel napsal:

    Díky za odpověď. Toto je OK – NTFS a ručně total commanderem tyto soubory bez problému do stejného místa přehraju. Proč si s tím ale Cobian neporadí netuším…. 🙁 Jinak se mi po všech stránkách Cobian jako zálohovací aparát moc líbil. Škoda

  10. dadajax napsal:

    Pavel: tak to potom netuším, kde může být problém. Ještě bych se zkusil poptat na oficiálním fóru http://www.cobiansoft.com/forum/ , tam možná dokážou poradit.

  11. Karam napsal:

    Pro zálohování fotografií doporučuji http://www.swisspicturebank.com – je i v češtině. Ručí za uložení fotografií na dobu 30 let. V podstatě je to bezpečné uložení fotek ve švýcarské bance.

  12. dadajax napsal:

    Karam: zajímavá služba, díky za info. Na zálohu fotek používám Flickr. Sice to na zálohu není ideální, ale mám to spíše jako pojistku, fotky mám krom toho na dalších dvou na sobě nezávislých místech 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.