Zálohování dat v PocketPC

O zálohování dat na počítači jsem už jednou psal, dneska se zmíním o zálohování kapesních počítačů. Může se to zdát jako zbytečnost, protože díky kombinaci Outlook + Windows mobile máte své data vždy na dvou místech, ale někdy se další záloha může hodit.

Active sync bohužel nedokáže synchronizovat SMS ani historii volání. Naštěstí existuje prográmek, který tohle vše dokáže zálohovat (a později taky obnovit). Jmenuje se PIM Backup.

pimbackup1 Co všechno dokáže PIM Backup zálohovat? Události, historii volání, kontakty, zprávy, čísla přiřazena rychlému vytáčení, úkoly a nakonec je zde položka “custom”, pod kterou se skrývá možnost zálohovat jakoukoliv složku nebo soubor ze zařízení.

pimbackup3 To vše by bylo téměř k ničemu, kdyby zde nebyla možnost zálohování zautomatizovat. Můžete si nastavit dny v týdnu, ve kterých záloha proběhne a taky čas. pimbackup2Po skončení zálohy můžete povolit vypnutí přístroje. Tuto možnost ale nepoužívám, protože mobil mám zapnutý nonstop. Užitečná věc je mazání starších záloh. Stačí zadat počet záloh, které mají zůstat a ty starší zálohy se potom samy smažou. Nehrozí tedy zaplnění paměti tisíci zálohami. Já třeba mám nastavené zálohování každý den.

Mé zkušenosti

Program používám k zálohování už delší dobu. Obnovu ze zálohy jsem provedl jen jednou a musím říct, že moc spokojený s výsledkem jsem nebyl. Jednak mi to některé zprávy a události zduplikovalo (což mohlo být způsobeno špatným nastavením obnovy, dost jsem spěchal) a co hůř, udělalo mi to zmatek v některých událostech. Hlavně v událostech typu narozeniny a výročí. Některé narozeniny a výročí to prohodilo, některé to vymazalo a celkově to bylo celé nějaké divné.

Co jsem se tak díval na changelog, tyto problémy s těmi událostmi by měly být už vyřešené. Používal jsem totiž starší verzi programu.

I přes docela špatné zkušenosti bych tento program neodepisoval. Jsou situace, kdy dokáže člověka zachránit. Omylem se mi povedlo vymazat všechny kontakty a události z telefonu i z Outlooku. Záloha na PC selhala (omylem jsem před časem vymazal zálohu Outlooku), takže jediné řešení byl PIM Backup. Nemít ho, musel bych vše vkládat znovu.

Program bych doporučil hlavně lidem, kteří nemají Outlook a chtěli by si nějak zálohovat své mobilní data. Program může být ale užitečný i pro lidi, co pravidelně synchronizují se stolním počítačem. Chyby, které nastaly u mé obnovy ze zálohy, byly způsobeny používáním staré verze. I přesto bych si ale dal pozor, a nedůvěřoval tomu na sto procent.

Domovské stránky a odkaz ke stažení programu najdete zde: http://www.dotfred.net/

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 Response to Zálohování dat v PocketPC

  1. Flavicius napsal:

    Kdybych měl Windows Mobile, tak bych to mohl vyzkoušet. No, můžu si to dát do SE k750i aspoň jako obrázek 😀

    Já zálohuji přes My Phone Explorer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *