Windows 8.1 a Lenovo Recovery konzole

S novým notebookem jste bohužel nuceni často akceptovat i předinstalované Windows 8 a novější. U Lenovo navíc máte na disku neviditelný oddíl s obnovou, zálohami a tzv. recovery konzolí, která umožňuje snadnou obnovu do továrního nastavení. Pokud je v PC nechcete, můžete licenci Windows odmítnou a vrátit. Pokud chcete zachovat Windows 8 nebo 8.1, ale chcete dual boot nebo jiný OS a osmičky si necháváte jako pojistku, pak máte docela problém.

Vnucujeme Windows 8

Chcete PC bez Windows? Tak to máte problém! A samozřejmě již uživateli vnutíme nové Windows 8 nebo 8.1 – škoda slov na tento paskvil. Bez připojení k internetu je ani nenainstalujete a musíte mít Microsoft účet. Pokud budete osmičky používat, pečlivě si proklikejte veškerá nastavení už při instalaci – pokud si je nerozbalíte a neprojdete, povolíte Microsoftu šmírovat prakticky každé vaše kliknutí! To se sice děje stejně, ale alespoň to potom nejde oficiálně zneužívat tvrdit, že to uživatel povolil.

Jak se vyhnout vnucení Windows?

Přestože vám prodejci i výrobci budou často tvrdit opak, je výslovně zakázáno vázat HW a SW a nesmí vám Windows vnutit. Jinými slovy, pokud chcete určitý notebook bez Windows a není v nabídce, můžete licenci Windows odmítnout a výrobce vám musí vrátit peníze za licenci. U OEM licence Windows 8 je to cca €40. To jsem samozřejmě zjistil až dodatečně. V žádném případě nesmíte Windows nainstalovat a spustit! PC okamžitě vraťte přes „servis“ a požadujte odstranění Windows. Přestože se prodejci obvykle cukají, jsou povinni vám vyhovět. Možná ale budete muset provést vrácení přímo přes český servis výrobce. Pro konkrétní značky notebooků již existují popsané postupy na různých webech, stačí vyhledat „vrácení Windows“ + značka výrobce.

Sbohem BIOS, vítej UEFI!

Nová PC běžně používají místo BIOSu novější UEFI. Není třeba zabíhat do detailů co a proč, nakonec ovládání je podobné jako u BIOSu. UEFI má ovšem několik zajímavých vlastností. Pro vás je důležitá zejména „Secure Boot“ – pokud je Enabled, pak na PC nepůjde spustit žádný (!!!) jiný OS než ten, který je předinstalován od výrobce! Největší sviňárna je to, že některá PC neumožňují tuto direktivu vypnout a nejde to nijak snadno zjistit předem. Pokud takové PC koupíte, okamžitě ho vraťte! Jinak totiž už nikdy nezměníte OS, ani třeba na novou verzi Windows atd. UEFI umí ukládat sériové číslo OS (zejména Windows samozřejmě) a proto není potřeba mít speciální licenční klíč pro OEM verze. Můžete si stáhnout váš OS třeba i z internetu a PC si licenci sám doplní. Samozřejmě nejde měnit verzi OS.

Zákeřná recovery konzole Lenovo

Mám již druhý notebook Lenovo a protože používám různé OS, mám již také „milou“ zkušenost s neblahými vlastnostmi recovery konzole. Ta obvykle zabírá určitý neviditelný oddíl na disku a umožňuje prakticky „jedním tlačítkem“ vrátit PC do továrního nastavení. Bohužel má i další vlastnosti, zdaleka ne tak milé. V žádném případě nemáte kontrolu nad svým diskem, například zformátování celého disku nepřipadá v úvahu, i když třeba dělení oddílů je možné. Dále nesmíte nainstalovat jiný OS než přímo OEM licenci Windows pro daný PC. Jakmile totiž jakkoliv změníte bootovací tabulku, NIKDY už nedokážete recovery konzoli spustit a to ani ze zálohy! Takže i pouhé nainstalování dual OS Linux k OEM Windows znamená nevratnou likvidaci recovery konzole. Pokud ji chcete zachovat, musíte si udělat bitovou kopii a zapsat si nastavení oddílů disku. Pak ji můžete zase vrátit a doufáte, že naběhne. OS lze ze zálohy obnovit vždy (díky UEFI), ale přijdete o všechny ovladače i další programy Lenovo z původní tovární instalace. Pokud o Lenovo programy a zálohu osmiček nestojíte, je nejlepší celý disk (včetně neviditelných oddílů recovery konzole) natvrdo přeformátovat.

Zálohujeme Windows 8 bez recovery konzole

Pokud nestojíte o Lenovo programy, popřípadě chcete jiný OS (či dual boot), a zároveň si chcete ponechat Windows 8.1, budete muset použít speciální postup. Recovery konzoli můžete úplně smazat a uvolněné místo využít (u mého Lenovo Z50-70 je to cca 160 GB!). Po přeinstalaci OS stejně nepůjde konzoli spustit. Nicméně je třeba předtím zálohovat osmičky. K tomu nejde využít One Key Recovery, protože to pouze vytvoří nebootovatelnou bitovou kopii recovery konzole! Kdybyste z této zálohy zkusili přeinstalovat osmičky na zformátovaný disk, není to možné! Lenovo uživatelům čiperně odstranilo zálohování z nabídky Windows, ale samotný nástroj naštěstí ne. V češtině jsem nenašel funkční návod, ale na anglické podpoře Lenovo je přesný postup. Každopádně se v Lenovo velice snažili uživatelům využítí OS mimo Windows 8.1 maximálně znepříjemnit! S podporou servisu nepočítejte, v českém Lenovo ani v Microsoftu vám neporadí (vyzkoušeno).

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Windows 8.1 a Lenovo Recovery konzole

  1. michal napsal:

    Dobrý den,
    naformátoval jsem celý disk a tím pádem smazal tři oddíly (první myslím 150 mega ale ten nevím jak se jmenoval, druhej win a třetí recovery)…ted když chci nainstalovat win tak to nejde z důvodu že se nepovedlo vytvořit nový oddíl nebo existující oddíl…předpokládám že je to způsobeno smazáním první části disku…jde to vrátit zpět ? jedná se o lenovo yoga 300

  2. Koment zůstal viset delší dobu ve spamu, takže už je zřejmě vyřešeno. Pro další zájemce lze vzít verzi Windows, která umožňuje tvrdé formátování disku (pozor, spousta OEM verzí toto neumí!) a jednoduše celý disk přeformátovat. Druhá možnost (pokud první selže) je stáhnout si live CD třeba Ubuntu a pustit ho z CD, kdy celý disk natvrdo přeformátujete na jeden oddíl (ideálně NTFS) a teprve pak zkusíte nainstalovat Windows.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.