Výběr notebooku – Lenovo Z50-70

S ohledem na zastaralost rodinného PC vybavení došlo na nákup nového notebooku. Základní požadavky byly především rozumný výkon a nižší spotřeba, 8 GB RAM, externí grafika a cena do 15 tisíc. Vybírání bylo dost složité, ale nakonec se povedlo.

Hrubý výběr

Pokud projedete nabídku většiny prodejců, tak už výše uvedené parametry zkrátí běžnou nabídku 300+ notebooků na pouhých 10 až 20 kusů. Většina notebooků má sdílenou grafiku, část má strašný design, takže se výběr velmi rychle zúží.

Operační paměť, kámen úrazu

Většina výrobců samozřejmě na RAM zásadně šetří, přitom je v mnoha ohledech mnohem podstatnější, než 10-20 % výkonu procesoru navíc. Pokud chcete notebook používat ještě nějaký ten rok, nemá smysl uvažovat o něčem s Windows pod 8 GB RAM. Dokupovat RAM do notebooků se 4 GB RAM nemá smysl, protože to razantně zvýší cenu a prakticky nenajdete žádný, který by splnil požadavky a vešel se do 15 tisíc. Nikde se také samozřejmě nedozvíte, jestli má notebook obsazené 2 sloty po 2 GB RAM (běžná praxe) nebo 1 slot po 4 GB. Některé desky mají 4 sloty pro RAM, ale to se také nijak jednoduše nedozvíte.

lenovo-z50-70

Dobře ukrytá perla

Po přehrabání řady nabídek jsem čirou náhodou narazil na Lenovo Z50-70 v konfiguci s 8 GB RAM, 1 TB HDD + 8 GB SSD a 2 GB externí grafikou. Příjemný bonus navíc je full HD displej, většina ostatních notebooků je pouze HD ready. Zajímavé je, že tento notebook vůbec nebyl výsledkem hledání na Alza.cz, ale narazil jsem na něj náhodou úplně v jiné kategorii, přestože v nabídce byl. Věřím, že jinak by se bleskurychle stal nejprodávanějším zbožím, protože za cenu 14.999 Kč (konec října 2014) se mu výkonem nepřibližuje ani většina PC pod 17 tisíc.

První dojmy

Dojem jednoznačně kazí paskvil jménem Windows 8.1, který vás uzemní už při prvním zapnutí PC. Pokud nejste na osmičky zvyklí, pak se těšte, už instalace je nezapomenutelný zážitek. Co mě velice dojalo je fakt, že už v továrním nastavení má počítač obsazeno téměř 160 GB místa na disku (!!!) a samozřejmě vám vnutí celou hromadu různých Lenovo programů, McAffee a další odpad. Odinstalovat je můžete, ale stejně se na vás budou dál smát ikonky v Metro a mezi nima poskakuje milá Era půjčka… Třešínkou na dortu je to, že Windows máte česky, ale veškeré nastavení je anglicky. O SW tuningu bude ještě řeč později v samostatném článku.

Co se HW týká, tak je počítač velice rychlý a tichý. Klávesnice je fajn, touchpad je také příjemný. Displej je hodně tenký, ale neprohýbá se ani při uchopení a otevření za roh rámu. Pouze je potřeba dávát pozor na zavřený PC, protože pak se displej při zatížení na střed snadno prohne (mezi displejem a klávesnici je citelná mezera). Trošku nešťasné mi přijde řešení funkčních F kláves přes Fn tlačítko, protože Fka jsou implicitně nastavena na ovládání hlasitosti a další HW funkce. Příjemným překvapením je výdrž baterie. Přestože obvykle výrobci deklarují nereálnou výdrž (obvykle o 30-40 % vyšší než skutečná), tak nová baterka vydrží na jedno nabití přes 6 hodin.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *