Tuning blesku u Panasonicu FZ8

Dneska jsem přemýšlel jak bych mohl lépe využít blesk u mého foťáku až mě něco napadlo. Nápad jednoduchý, provedení bylo ale o něco těžší, jelikož nejsem moc manuálně zručný. Stačilo k tomu několik málo listů papíru do tiskárny a trošku izolepy a výsledek je celkem dobrý.

Funguje to jednoduše, světlo blesku se odrazí od papíru na další (zadní) papír, a ve výsledku scénu neosvítí přímo světlo z blesku ale rozptýlené světlo z papíru. Odstraní se tím všechny ostré stíny, ale není to vhodné na delší vzdálenosti. Ještě to chce upravit (nebo spíše celé předělat), ale pro začátek je to dobré.

Následující obrázek ukazuje rozdíl mezi přímým světlem z blesku (vpravo) a odrazeným světlem od papíru (vlevo):

Sami se můžete přesvědčit na obrázku vlevo že všechny stíny jsou měkčí a nejsou tak rušivé jako na obrázku vpravo. Obě fotky jsou focene se stejným časem i clonou. Výhoda je že panasonic FZ8 umí regulovat sílu blesku, takže dovoluje hodně experimentování.

No a teď ukázka jak onen tuning vypadá. Asi se budete smát jako já až to uvidíte, nevypadá to moc hezky, ani to není nijak lehce přenosné. Je to prostě betaverze 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *