Třiďte fotky efektivně

Od doby co jsem si pořídil svůj první foťák se potýkám s velkým problémem. Hromada neroztříděných fotek, které je třeba probrat. Digitální fotografie má tu výhodu, že samotné focení vás nestojí peníze. Můžete fotit stovky fotek denně. Já když se vydám fotit tak většinou přinesu domů něco kolem 300 fotek v maximálním rozlišení. To dává skoro jeden gigabyte místa na disku. Pokud nejste dobří fotografové, většina fotek je špatných, což je i můj případ. Jenže třídit tu hromadu fotek a vymazávat z toho ty nepovedené nepatří zrovna mezi mé oblíbené činnosti. Dneska musím říct že jsem konečně našel řešení.

Třiďte průběžně

Nejlepší je roztřídit fotky co nejdříve to půjde. Pokud to odložím, nasbírá se mi potom několik set fotek, což odradí od další práce s nimi. Takhle jsem to odkládal až sem se podíval na složku s neroztříděnýma fotkama a ukazovala něco přes 3500 souborů. Tak jsem se dal do práce, zabralo to několik hodin. Nejlepší je fotky třídit tak za den, nebo dva, protože pokud budete fotky třídit hned v den pořízení, většinou si necháte i spoustu špatných kousků. Za několik dní už k nim ale budete přistupovat více kriticky a necháte si jen ty povedené.

Mějte nějaký systém

Do nedávna jsem používal systém totálně k ničemu. Měl jsem složky jako třeba krajiny, noční snímky, makro atd. Jenže pokud jsem měl třeba fotku noční krajinky, kam ji dát? Podle jakých kriterií to třídit? Prostě už od základu mi tenhle systém nevyhovoval. Potom jsem někde na diskuzním fóru četl něco o třídění podle data. Zkusil jsem to, a už nikdy bych neměnil. Mám hlavní složky jako třeba 2005,2006,2007 a v nich jsou další podsložky. Pokud jsem třeba 17.5.2007 fotil v noci ve městě, tak složku pojmenuju „2007–05–17 Město v noci“ a uložím ji do složky 2007. Tak mám všechny složky roztříděné podle data, a jednoduchým označením vím i co přibližně ty fotky ve složce obsahujou. Hledání v takto setříděném fotoalbu je efektivní a rychlé. Není k tomu třeba ani žádný podpůrný software. Stačí obyčejný průzkumník ve windows.

Zvolte správnou velikost fotek

Je třeba si uvědomit důležitost fotky a její případné další použití. Pokud je fotka podařená je výhodné si ji nechat v originálním stavu, v plném rozlišení a kvalitě. Naopak třeba fotky z nějaké akce, které jsou technicky špatné většinou zmenšuju a zvolím větší stupeň komprese. Byly doby kdy jsem šetřil místo jak to jen šlo, bohužel tyto změny nejde vrátit zpět, a většina starých fotek už jsou k dalším úpravám nepoužitelné.

Dodržujte minimálně tyto pravidla, a uvidíte že práce s fotkama už nebude noční můra jako dříve. Pokud máte nějaké svoje finty na třídění, budu rád když se s nima podělíte v komentářích 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *