Strategická hra RailNations

Pro pařany online strategií se objevila zatím beta verze hry RailNation.cz od tvůrců již legendárního Travianu – nečekejte pecku ve stylu Transport Tycoon, přesto však má hra co nabídnout. Hlavními výhodami je přátelská atmosféra a spolupráce, absence válčení a výrazně nižší nároky na čas než u řady bojových strategií. Jako oddech u PC rozhodně lepší než pařit Solitaire 🙂

railnation1

Jak se to hraje?

RailNation je budovatelská hra, kdy stavíte železniční síť a přepravujete zboží a lidi. Hra se hraje v šesti epochách po 14 dnech, každá epocha je složitější než předchozí. Pokud začínáte, ideálně začněte epochou číslo 1, jinak toho asi bude pro začátek trochu moc. Existují dvě herní řady, jedna americká a jedna klasická, rozdíly jsou však především ve vzhledu a jiném stromu technologií, většina ostatních věcí je stejná. Postupně zkoumáte nové typy lokomotiv a jejich vylepšení, rozšiřujete síť a dopravujete čím dál více zboží. Hru zpestřují četné dopravní soutěže, různé bonusy, licence zvýhodňující zboží a řada dalších prvků.

Hra je především o spolupráci. Soutěží jendotlivá města, která ke svému rozvoji potřebují přísun různých surovin a tím rostou. Za soutěže, přepravu, výzkum a různá vylepšení získávají hráči body zvané prestiž. Konečným vítězem je ten, kdo má nejvíc prestiže za celou hru. Nicméně prakticky nejde hrát sólo, protože pokud vaše město neroste, nedokážete růst ani vy. Skupiny hráčů vytváří různé aliance zvané obchodní asociace, které jim zjednodušují spolupráci a poskytují různé další bonusy.

Výhody proti jiným hrám

Narozdíl od digitální cracku jako je Travian, RailNations nevyžaduje vaši neustálou přítomnost. Obrovskou výhodou RailNation je především to, že zde potkáte nesrovnatelně více přátelských a spolupracujících lidí než jinde. Každý hráč může mít dva zástupce, ale velkou výhodou je to, že třeba bonusy z výroby za vás může vyzvednout kdokoliv z asociace, nejen zástupci. Do začátku také získáte skvělého průvodce, který vás postupně provede všemi funkcemi hry a poskytne vám hromadu bonusů.

railnation2

Soutěže a licence ve hře jsou jistě fajn, ale v podstatě můžete hrou klidně strávit 5 minut denně a v pohodě fungujete. U budovacích a válečných her musíte prakticky neustále hlídat útoky, něco stavět a pokud to chcete někam dotáhnout, tak nejlépe hrát duál účet. RailNations je proti tomu oddechovka, se kterou se můžete zabavit, ale dá se hrát v pohodě rekreačně. Pokud budete pár dní mimo, vcelku nic se neděje. Výhodou je také kratší herní cyklus, který je cca 3 měsíce. A v neposlední řadě je fajn, že můžete začít prakticky kdykoliv v průběhu hry – sice budete mít citelné oslabení, ale pořád si můžete pěkně zahrát.

Nevýhody?

Jasnou nevýhodou je model placených účtů, podobně jako v Travianu. Takže je zde poměrně silná integrace placených bonusů, které ale můžete získat jako prémie ze soutěží a podobně. Rozhodně není nutné do hry sypat peníze, abyste si zahráli. Druhou nevýhodou je samozřejmě částečně vynucená přítomnost u soutěží, dražeb licencí, výzkumu atd. – to ale může pořešit šikovný zástup a rozumné nastavení. Místy je cítit umělé natahování hry, což ale pro rekreační hru rozhodně není na škodu. Osobně považuji za velkou nevýhodu také nutnost použít Flash, což v jeho posledních verzích klade velké nároky na procesor a na mnoha počítačích způsobuje problémy.

railnation3

Pro koho je Railnation?

Pokud sedíte u PC nonstop a hltáte akci a boj, rozhodně nebude RailNation hra pro vás. Můžete zkusit docela náročný Travian nebo další podobné hry. Nebo si zahrajte nějakou akční střílečku po síti. Naopak pokud nechcete u online hry trávit hodiny denně, mít nervy v jakém stavu bude vaše impérium po dni offline a chcete si jen příjemně zahrát, pak to určitě zkuste. Skončit můžete vždycky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hry. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *