Software zdarma

Používáte nějaký nelegálně stažený software? Jestli ano, tak věřte tomu že to je v mnoha případech zbytečné. Některé placené programy lze totiž nahradit jejími freeware alternativami.

„Přece nebudu platit za programy, stačí že platím připojení k internetu.“ Tak tuhle větu jsem slyšel už dost často. Lidi se pořád na něco vymlouvají, a pokud potřebujou nějaký program, vyhlídnou si ten nejznámější a nejlepší, stáhnou si ho a potom už si jen seženou nějaký crack a vesele program používají. Co si ale většinou neuvědomují je skutečnost, že vytvoření takového programu stálo programátory velké úsilí a spoustu času. Ten kdo si to uvědomí si programy buď začne kupovat, a nebo, pokud na tom není finančně nejlépe, začne hledat nějaké levnější alternativy tak jako já. Existuje totiž spousta programátorů, kteří vytvářejí programy hlavně pro radost, nebo chtějí něco dokázat. Proto jejich programy nestojí nic, jsou volně stažitelné a mnohdy jsou na tom s kvalitou lépe než některé placené programy.

Uvědomil jsem si to teprve nedávno, ale musím říct že nelituju – nijak mě to neomezuje. Všechen software který používám splňuje všechny moje požadavky, a to jsem opravdu náročný uživatel 🙂 . Podařilo se mi omezit placený software řekl bych na minimum, kdybych trošku snižil své nároky tak bych to omezil úplně. No a abych jen neplácal o blbostech tak zde uvedu i nějaké příklady programů které používám.

Operační systém

Tady není zrovna největší výběr, já jsem zvolil Microsoft Windows XP Home. Nebyl nejlevnější, mám ho koupený s počítačem v OEM verzi, takže nějaká ta sleva tam byla. Home verze mi bohatě stačí pro domácí využití, horší bude až se budu chtít připojit někde do domény 😀 . No kromě windowsů ještě existuje Linux, což je většinou bezplatný operační systém, dostupný v mnoha distribucích. Linuxy ale nemám moc v lásce, nejvíce mi vadí že na nich nefunguje většina programů vytvořených pro windows. Takže abych to shrnul, pokud rádi experimentujete, zkuste linux, pokud máte rádi jistotu, zvolte windows.

Internetový prohlížeč

Snad každý operační systém je už od základu vybaven nějakým tím prohlížečem. Rovnou zapomeňte na nějaký internet explorer, který je tak zaostalý že se snad ani nedá používat. Mluvím hlavně o verzi 6 a níže, protože verzi 7 jsem zkusil jen jednou-sice už dohání konkurenci, ale vůbec se mi nelíbí. Existují dva hodně dobré prohlížeče, Mozilla Firefox a Opera. Popsat rozdíly mezi nima by bylo nadlouho, sepíšu o tom celý článek. Ale rozhodně zkuste některý z těch dvou (já používám Firefox)

Poštovní klient

Jak jsem tak zjistil, většina lidí nepoužívá žádného poštovního klienta. Není to nutnost, ale dost to usnadní práci s elektronickou poštou. Tady jsem zvolil Mozilla Thunderbird. Má příjemné prostředí, hodně funkcí (obsahuje i RSS čtečku) a funguje spolehlivě, co víc si přát 🙂

Firewall

Pokud chcete být v bezpečí, musíte mít nějaký firewall. Ten integrovaný co je ve Windows moc nedoporučuju (i když lepší než nic). Dlouho jsem používal Kerio Personal Firewall, který byl pro nekomerční využití zdarma, ale od doby co ho převzala firma Sunbelt mě začal nějak zlobit, proto jsem dlouho hledal nějaký podobný firewall. Po dlouhém hledání jsem našel Comodo Personal Firewall. Ten mě dost překvapil, protože jsem o něm nikdy neslyšel, ale je opravdu výborný, abych řekl pravdu líbí se mi více než kerio. Má skoro všechny funkce jako kerio takže o nic nepřijdete.

Antivir

Pro případ napadení nějakým virem je dobré mít nějaký ten antivir. Tady to bude jednoduché, doporučuju buď Avast a nebo NOD. Jelikož NOD je placený a Avast je pro domácí využití zdarma, volba je jasná 😉

Nějaký ten kecálek

Většina lidí z ČR používá ICQ, takže určitě máte v kompu něco jako ICQ 5.1, nebo něco na ten způsob. Možností je více, ale jelikož drtivá většina používá ICQ, musím se přizpůsobit. Nepoužívám ale oficiálního klienta (no fuj, samé reklamy, velké nároky na PC, škaredý vzhled, málo možnosti přizpůsobení), ale program jménem Miranda. Ten v základní verzi nemá moc funkcí, ale dá se rozšířit spoustou pluginů (na oficiálních stránkách je na výběr z tisíců pluginů). No a navíc může být připojen nejen do ICQ sítí, ale třeba i do MSN, jabberu, nebo spoustu dalších sítí. Kromě Mirandy (ICQ) používám ještě skype, to jen když chci s někým mluvit.

Multimédia

Na hudbu jedině Winamp, na video potom používám pro mě dokonalý Media Player Classic, který přehraje v pohodě i DVD filmy. Místo nějakého kodek-packu používám filtr FFD show, zatím se mi nestalo že bych nepřehrál nějaký film, takže pohoda. Jinak abych pravdu řekl tak mě trošku zaujal i Windows Media Player 11. Hoši z microsoftu se už lepší, a možná taková verze 20 už bude použitelná 😀 .

Kancelářské aplikace

Microsoft Office se mi nějak nechce kupovat, proto jsem si vybral OpenOffice.org. Je to taky takový balíček kancelářských aplikací (textový editor, tabulkový procesor, tvorba prezentací, databázové nástroje…) takže plně nahradí Microsoft Office. Navíc dokáže pracovat s mnoha formáty souborů, takže kompatibilita je zaručena. Jenom prostředí je trošku horší než u Microsoftu, ale není to nic na co by se nedalo zvyknout. Pro mé potřeby to plně vystačuje. A na obyčejný text používám klasický notepad (poznámkový blok), jen při otevírání nějakých zdrojáku použiju PSpad, který má mnoho funkcí a hlavně zvýraznění syntaxe, což se hodí 🙂

Shrnutí

Tohle je takový základ, bez těchto programků bych se asi neobešel, tyhle používám nejčastěji. O dalšich programech které používám se zmíním někdy příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *