Silvestrovský hon na fotky

silvestr2008-0Loni na Silvestra mě napadlo přesně o půlnoci, že by bylo super popadnout foťák a jít udělat několik fotek ohňostrojů. Bohužel už bylo celkem pozdě a i přestože jsem vyrazil celkem rychle, moc zajímavých ohňostrojů jsem neviděl a nevyfotil. Zážitky z té noci můžete najít v rok starém článku Jak fotografovat ohňostroj. Loni to bylo zběsilé a zmatené pobíhaní po městě za zvuky výbuchů. To jsem tehdy ještě neměl stativ, takže vysoká citlivost a dlouhé časy znamenaly většinou ne moc povedené fotky. Letos to bylo ale jinak a já jsem se na půlnoc pořádně připravil.

Důležité bylo zvolení správného místa. Věděl jsem, kde bude ohňostroj nejlepší, takže jsem otevřel Mapy.cz a začal jsem hledat v blízkém okolí nějaké to místečko. Co jsem od správného místa očekával? Určitě to měla být dobrá viditelnost na místo s ohňostrojem. To znamená žádné rušivé prvky (stromy, budovy). Dále jsem chtěl, aby bylo v okolí taky něco zajímavého, aby to nebyly jen prázdné fotky oblohy s nějakýma efektama. No a co bylo nejdůležitější, chtěl jsem nějaké místo, kde budu co nejméně v kontaktu s lidma. Na Silvestra se po venku potuluje spousta různě opilých lidí a nerad bych tu noc řešil nějaké konflikty a v horším případě ohrozil svou techniku, nebo zdraví. Zvlášť když je člověk venku sám je to podle mě celkem důležité při výběru místa.

Když už jsem si vyhlídl dvě vyhovující místa (jistota je jistota), začal jsem připravovat techniku. Zbalil jsem stativ do jeho obalu, z brašny jsem vyhodil všechny nepotřebné věci a nabil jsem si baterku. Promyslel jsem si jakou techniku použiju při focení, abych nemusel vše řešit až na místě. Ukázalo se, že jsem udělal dobře.

Původní plán byl vyrazit ven už v 11h. To se ale trošku posunulo, protože se mi do toho mrazu venku moc nechtělo 🙂 Nakonec jsem se z bytu vykopal až v 11:45. Do půlnoci už moc času nebylo, proto jsem se musel rozhodnout, které ze dvou vybraných míst obsadím. Nebyl čas vyzkoušet obě. Vybral jsem proto to první a ukázalo se, že to byl dobrý výběr. I přestože lidí kolem bylo více než jsem čekal, k žádným problémům nedošlo a nakonec jsem měl super výhled na ohňostroj pořádaný městem.

Do půlnoci už zbývalo jen několik sekund, které jsem strávil rychlým vytahováním stativu, nasazováním foťáku na stativ a ostření. Manipulovat v rychlosti a po tmě s foťákem pro mně byla nová zkušenost, takže jsem neustále mačkal špatné tlačítka 🙂 S půlnocí se zaplnila obloha nádhernými ohňostroji, které dokázaly osvětlit celé blízké okolí.

Nebudu to natahovat – moje taktika byla jednoduchá. Mačkat tlačítko spouště jak o život 🙂 Tato taktika se totiž ukázala jako vhodná a díky tomu vznikly hezké fotky. Jediný risk byl ostření. Zaostřil jsem totiž pomocí autofocusu na místo, kde bude ohňostroj a poté jsem nastavil ostření na manuál. Celou dobu jsem tedy fotil bez ostření. Byl to celkem risk, ale díky tomu jsem dostal možnost fotit opravdu rychle.

Nebudu to protahovat – zde přikládám nějaké fotky z té noci.

silvestr2008-1
silvestr2008-2
silvestr2008-3
silvestr2008-4
silvestr2008-5
silvestr2008-6
silvestr2008-8

Plně vybaven

Plně vybaven

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 Responses to Silvestrovský hon na fotky

 1. Flip napsal:

  Pěkné, pěkné, chválím výběr lokality – řeka a v zadu zimní stadion ;o)

  To já měl zrovna jiné starosti, hehe xD

 2. dadajax napsal:

  Díky 🙂 Škoda že jsi taky nevyužil silvestra na focení ohňostroje … snad příští rok 🙂

 3. Pěkné snímky i zajímavý nápad. Myslím, že je fajn jít se věnovat něčemu ušlechtilému, než toužit se opít do němoty :/. Já osobně jsem již dříve také několikrát ohňostroj chtěl fotit, ale buď jsem měl nedostatečnou techniku, nebo nebyl čas a příležitost, takže z toho nikdy nic moc nebylo.

  U nás ve městě se ohňostroj koná vždy až v 18 hodin 1. ledna, protože o řádný ohňostroj na půlnoční obloze se postarají sami obyvatelé (i s mojí troškou do mlýna :)). Zatím jsem ale náš městský ohňostroj sledoval vždy poměrně z daleka. Tentokráte jsem ale využil toho, že jsem jak o Silvestru, tak na Nový rok byl v práci a když jsem z ní večer šel, tak jsem si zašel přímo k našemu kostelu, kde se ohňostroj konal. A musím říci, že to byl pěkný pohled i zážitek – byť bez snímků :).

 4. dadajax napsal:

  Přemek: Díky 🙂 Abych pravdu řekl, tak jsem trochu přemýšlel nad tím, jestli strávit silvestra o samotě s foťákem, nebo jít do společnosti a opít se. Tentokrát vyhrál ten foťák, kdoví, jak to dopadne v příštích letech.

  Teda tu práci na Silvestra a na Nový rok Ti vůbec nezávidím. Alespoň ta podívaná na ten městský ohňostroj zblízka byla trochu odměnou 🙂

  Ještě musím dodat, že lepší je ohňostroj sledovat bez toho, aniž bys fotil. Když fotíš, tak přepínáš pozornost mezi foťákem a oblohou a nakonec z toho člověk moc nemá. Jen obavy z toho, že se fotky nepovedou a celá ta snaha bude k ničemu 😀

 5. Pokud jsem to dobře počítal, tak příští rok mi směna vychází opět na Silvestra. Ale tak když to nebude Silvestr, budou to zase Vánoce – to víš, ve službách je potřeba být pořád připraven, takže max. má člověk vždy dva až tři dny volna a pak zase dva, či tři dny práce a o svátcích dostanou možnost dovolené samozřejmě matky s dětmi a ne svobodní a bezdětní blogeři :).

  Ale na druhou stranu – když je fajn kolektiv, tak to jde a např. včera byla u nás v práci legrace. Všichni jsme si popřáli a dal jsem si pusu se spoustou pěkných kolegyň, k čemuž by jinak asi nebyla příležitost :D.

 6. dadajax napsal:

  Hmm, tak to zní dobře 🙂 To aby mi začlo být líto, že jsem o svátích nebyl v práci 🙂

 7. To záleží spíše na počtu půvabných kolegyň u vás, řekl bych… 😀

 8. V.S. napsal:

  No a tady to je stokráte lepší. Pěkné, pěkné. Co člověku za 1 rok dojde, že? Nakonec, sám jste to uznal.

 9. dadajax napsal:

  V.S.: Díky za pochvalu 🙂

 10. Martina napsal:

  Koukám, že pan V.S.Leden se pochlapil a kouknul se i na fotky se stativem 🙂 Fokty vážně moc hezké!!! Taky trošku fotím, šetřím si na zrcadlovku a když vidím ten nádherný ohňostroj, co jsi perfektně vyfotil, tak bych nejraději běžela hned do obchodu, abych měla taky tak super fotky!! Vážnš, některé kousky jsou SKVĚLÝ!!

 11. Martina napsal:

  Popletla jsem svoje webové stránky! 🙁 Nepravuji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *