Rychlý internet není samozřejmostí

V posledních několika letech žiji s velmi rychlým připojením k internetu. Jak v bývalém domově u rodičů, tak i v mém novém bytě. Rychlý internet mám i v práci. Vzhledem k pobytu ve větších městech mám i relativně rychlý a stabilní internet i v mobilu. Naučil jsem se tedy s internetem žít a začal jsem jej brát jako samozřejmost.

Už ani na email nepoužívám žádného offline klienta. Téměř vše používám online. Nemá pro mě cenu mít vše v počítači, protože připojení k internetu je tak rychlé, že nalezení a stažení dat z internetu je otázkou několika málo minut.

Včera jsem ale jel za kamarádem na chatu, která je obklopena lesy. Najednou jsem se ocitl bez signálu a neměl jsem k dispozici ani mobilní internet. Kamarád nemá moc možností jak se z toho místa připojit k internetu. Používá tuším něco od O2 (mám pocit, že CDMA). Rychlost a stabilita je přímo hrozná.

Najednou jsem si uvědomil, že rychlý internet není ani v dnešní době samozřejmost. Ne každý si může vklidu procházet videa na youtube, rychle vyhledávat informace a nebo pracovat s různými webovými aplikacemi. To co je u mě doma otázkou vteřin, může pro někoho znamenat minuty čekání na zobrazení stránky.

Je to zvláštní, ale nějak mě nenapadlo, že v dnešní době může mít ještě někdo takové problémy. Žil jsem v domnění, že rychlý internet je dnes samozřejmostí. Jednodenní pobyt na této offline chatě mi však otevřel oči.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet, Technika, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 Responses to Rychlý internet není samozřejmostí

 1. David Nogol napsal:

  Rychlý internet není samozřejmostí http://bit.ly/cwyUUv

 2. Petr Miko napsal:

  RT @dadajax: Rychlý internet není samozřejmostí http://bit.ly/cwyUUv

 3. Jakub Kotzot napsal:

  RT @dadajax: Rychlý internet není samozřejmostí http://bit.ly/cwyUUv

 4. Ronnie Gunny Pi napsal:

  RT @dadajax: Rychlý internet není samozřejmostí http://bit.ly/cwyUUv

 5. carnero napsal:

  Já na to nezapomínám. Nejen že rychlý net není samozřejmostí, v naší zemi je dokonce výjimkou. Stačí jet do menšího města a rychlý internet se stane skoro pokladem. A mobilní internet pouhým snem.

 6. dadajax napsal:

  Nj, realita je krutá. Když jsem se s tímhle problémem dlouho nesetkal, tak jsem o něm ani nepřemýšlel. Kdoví, co všechno ještě přehlížím

 7. Scotty napsal:

  Já na to ani zapomenout nemohu, protože zrovna CDMA od O2 mám doma. A opravdu je rozdíl přijet z koleje (100 mbit) domů, kde je méně než 500 kbps. A pokud cestuješ a například ve Student Agency nechceš používat své mobilní připojení, tak budeš rád používat offline aplikace a oceníš, když se ti během pár vteřin, kdy bude notebook připojen, stáhnou například maily a tweety…

 8. Pavel Říha napsal:

  RT @dadajax: Rychlý internet není samozřejmostí http://bit.ly/cwyUUv

 9. Pavel Říha napsal:

  Rychlý internet je samozřejmostí pro většinu vzdělaných městských lidí ve věku do 35 let… asi tak bych to viděl.

  Jinak u nás na chatě, nejenže nemáme internet, ale dokonce tam ani jeden z operátorů nemá telefonní signál. Nějak mi to ale nevadí, je to pohodička být nějakou dobu úplně offline 😉

 10. dadajax napsal:

  Pavel: no abych pravdu řekl, tak pro mě bylo dost divné být offline. Byl jsem z toho celý nesvůj. Díky tomu jsem si ale uvědomil, jak moc velký závislák vlastně jsem 🙂 Uvažuju o tom, že bych zavedl nějaké “offline dny”, kdy budu celý den bez internetu. Nejspíše to padne na neděli.

  Chce to mít klid na přemýšlení, ale věčným kontrolováním mailu a sociálních sítí to moc nejde 🙂

 11. Pavel Říha napsal:

  Tak já když někam na týden vypadnu, tak mi nedělá problém být offline a opravdu si to užívám. Stejně jako si teď užívám, že mi nefunguje má Nokia N900 a jedu na starém telefonu bez internetu a dalších zbytečných funkcí… a vážně přemýšlím, že to tak nechám.

  Ale musím ti říct, že pravidelný offline den je opravdu výtečný nápad! Skoro bych to zkusil, přemýšlím však, co já bych celý den bez internetu dělal… 😀 Myslím to celkem vážně. Určitě by stálo za zamyšlení, čím se dřív trávil volný čas a na co si kvůli internetu dnes průměrně “závislý” člověk čas nenajde.

 12. dadajax napsal:

  No, někdy to vyzkouším (nejlépe vícekrát) a pokusím se sepsat jak takový offline den probíhal a co mi přinesl 🙂

 13. CrazyDog napsal:

  Taký jsem přešel na super hloupý telefón bez veškerých funkci (Mivvy dual music) a díky práci se občas na PC ani nedostanu. Když ale žiji tzv. offline život, tak se oddaluji od virtuálních přátel a “síť” začíná být tabu. Aspoň tohle je mé vnímání.

 14. th napsal:

  tak já mám problém s připojením i v centru Prahy !!! pronajmul jsem si byt na vinohradech, UPC v domě není (co já bych za to dal) jedina možnost, dat na střechu wifi anténu, ale vzhledem k tomu, že majitel domu mi nechce povolit kabel ze střechy až ke mě do přízemí, jsem v háji. Jediné řešení mobilní net.

 15. Ijacek.007 napsal:

  no panove divili by jste se ale na větších městech s hustotou obivatel to je ješte v pohodě ale našel jsem si přítelkyni a byldim pravě mezi lesy do prace a z prace domu najezdím okolo 90 km deně a to jsem nezi 3 melkýmy městy v okolý u mě není skoro žadný net pro připojení používam satelitní spojení jinak bych byl naprosto offline neni to o tom že bych net nechtěl je to spiše o tom že mě nikdo nepřipojí v me obci je 90 % duchodcu a ti net nikdy chtit neboudou navic je obec s 200 obyvateli takže když to schrnem je tam minimum užitečných potencionalních zakazníku okolní kopce a lesy zase zamezi zbloudilému wifi signalu a o 3G siti si v okolý mužu nechat jen zdát takže nesouhlasim s tím že je to věc těch co chtějí byt online ale spiše věc jak moc štěstí máš a kde bydlíš samozdřejmě že je zde ještě známe klišé že se mužeš přestěhovat ale kolik lidí znáte co se stěhovaly jen kvuli internetu z klidneho prostředý s nadherou přírodou do měst aby byly on-line ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *