Reklama na internetu

Je všude. Už snad ani není stránka na které by nebyla reklama. To by mi ale nevadilo, je jasné že reklama je dobrý způsob jak získat finance na provoz stránek (u webů s vysokou návštěvností je to možná i způsob jak si vydělat), ale poslední dobou se to s reklamou dle mého názoru začíná přehánět.

Textové reklamy

Z těchto bych jako nejznámější uvedl třeba populární google AdSence, nebo český AdFox. Jsou to kontextové služby, což znamená že podle obsahu stránky nabídnou uživateli přesně ty odkazy, které by ho mohly zajímat (třeba na webu o autech odkaz na nějaký autoservis). Tento způsob reklamy mi nevadí, dokonce se mi několikrát stalo, že jsem díky podobné reklamě přišel na zajímavý odkaz/produkt/službu.

Teď ale k samotné integraci textové reklamy do stránek. Většinou jsou lidi rozumní a umístí tyto reklamy někde stranou, aby nepřekážely vlastnímu obsahu (například do sloupce vpravo). Najdou se i takoví kteří reklamu cpou snad všude, po celé stránce. Do vlastního textu, do menu, do všech sloupců, což potom stránku totálně zničí. Problém u textových reklam je ten, že si na ně lidi časem už zvykli, a přestali je vnímat (všimněte si, že třeba na stránce kterou navštěvujete denně místa s reklamou ani nevnímáte).

Obrázkové nebo video reklamy

Na textové reklamy si lidi už zvykli a přestali je vnímat, proto muselo přijít něco „nového“. Něco co lidi donutí se na tu reklamu podívat, něco co přitáhne oči návštěvníků přesně tam, kde je potřeba. Proto se začaly jako vir šířit video reklamy. Ze začátku to bylo ještě dobré, reklamy byly někde na boku stránek nebo v hlavičce, ale čím dál tím víc se začíná objevovat reklama přes hlavní text na stránce. Většinou bývá vpravo nahoře reklamy ukončovací křížek, ne vždy ale funguje, a i tak je to otravné když musíte po každém načtení stránky znovu odklikávat reklamu. Technologie flash pokročila, můžeme se setkat s reklamou obsahující nějakou jednoduchou animaci, a nebo taky nějaké video (naštěstí bývá silně zkomprimované, takže není moc velké a nestahuje se dlouho) se zvukem.

Nezapomenu na to jak jsem kdysi byl na nějakých stránkách, kde byla audio reklama, a já jsem se už zlekl že mám v kompu vir, protože to byla reklama na nějaké auto snad, a vydávalo to takové zajímavé zvuky, něco jako tůtů 😀

Blokování reklam

Naštěstí pro nás „prohlížeče“ stránek existuje způsob jak reklamy blokovat (v Opeře to jde myslím normálně, ve Firefoxu je třeba nainstalovat doplněk Adblock a v IE nevím). Podívejme se na to ale z druhé strany. Provozovatelé stránek potřebují nějak splatit to, co do toho vložili. Pokud by ovšem všichni reklamy blokovali, zisky by jim klesly, což by vedlo ke snížení kvalit stránek. Peníze jsou totiž dobrá motivace proč něco dělat, a proč to dělat kvalitně (čím lepší kvalita tím větší zisk. Sice to neplatí vždy, ale většinou jo).

Teď se na to podívejme z pohledu autorů stránek. Ti věnujou svůj čas a úsilí aby sepsali něco užitečného pro určitou skupinu lidí. Dejme tomu že někdo napíše návod na nějaký program. Tento návod potom nabízí zdarma všem návštěvníkům jeho stránek. Pokud by nepoužil reklamu nebo by všichni jeho návštěvníci blokovali reklamy, nic by z toho nedostal. Proto jsem až do této doby reklamy neblokoval, jen jsem je tiše akceptoval, někdy přehlížel, někdy jsem si je i prohlížel.

Co mě ale donutilo změnit postoj k blokování reklam je to, v jaké míře se reklamy objevují. Hlavně ty vyskakující reklamy mi vyloženě lezou na nervy, a taky mě štve že takové otravné reklamy často používají i velmi oblíbené weby u kterých bych čekal alespoň trochu té solidnosti. Takže výsledek je ten, že takové reklamy lidi donutí zjistit si jak tyto reklamy blokovat. Rád bych do budoucna zařídil aby se blokovaly jen tyto otravné reklamy, a ne úplně všechny.

Na závěr přihodím několik screenshotu:

7 lidí bylo střeleno do hlavy, ale vy si kupte přípravek na omlazení pleti – ubohé

90% stránky zabíra reklama, dvě otravné vyskakující stránky. kdyby nebyla digiarena má oblíbená stránka tak už se tam nikdy neukážu

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 Response to Reklama na internetu

  1. luko napsal:

    ja textové reklamy ignorujem, obrázková reklama nad logom stránky 800×200 pixelov ma rozčuluje, textové reklamy vo videách trpezlivo odklikávam, vyskakovacie reklamy doslova neznášam (hlavne keď mi trvá vyše 5s ich zrušiť) a v poslednej dobe mám “najradšej” videoreklamy pred spustením samotného videa, ktoré trvajú aj 20s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *