Recenze fotobrašny Lowepro EX 160

Pokud chcete koupit foťák, není problém si o vybraném modelu přečíst desítky recenzí a testů. U fotobrašen a fotobatohů je situace bohužel horší. Výběr je velký, ale jak vybrat správný typ, který nám bude vyhovovat? Nejlepší možnost je samozřejmě zajít osobně do nějakého kamenného obchodu v okolí i s vaší foto výbavou a vyzkoušet si z několika modelů. Bohužel tuto možnost nemají všichni. V mém okolí je jen jeden kvalitní obchod, jenže ceny tam jsou na můj vkus moc vysoké (brašna co jinde stojí kolem 900Kč tam stála 1400Kč, zlodějina).

Po dlouhém zkoumání různých modelů jsem nakonec vybral brašnu od firmy Lowepro, jelikož s brašnami této značky mám dobré zkušenosti. Konkrétně jsem vybral model EX 160, což je druhý největší model této řady. Je nabízen v několika barevných kombinacích.

Pro koho je tato brašna určena

Před koupí brašny by jste se měli zamyslet, co všechno v ní budete nosit. Já jsem si stanovil jasný cíl: chci brašnu, do které se vleze foťák s nasazeným objektivem a taky jeden další objektiv. Další požadavek by, aby se tam vlezlo i pár drobností, jako třeba mobil, peněženka, klíče a podobně. Problém je, že sehnat na internetu detailní fotky brašny je téměř nemožné. Původně jsem chtěl koupit brašnu EX180, ale potom co jsem ji viděl v obchodě naživo jsem si uvědomil, jak ty obrázky na internetu matou. Byla pro mě moc velká. Takže jsem sáhl po menším modelu EX 160 a jsem s ním spokojen. Splňuje všechny moje požadavky.

Nacpu tam foťák se setovým objektivem, potom další objektiv a ještě zbude trochu místa. Další objektiv bych tam už nejpíš nedostal, ale možná by se tam vlezl i nějaký menší blesk (to bohužel nemůžu vyzkoušet, nemám žádný k dispozici). Boční síťované kapsičky využiju pro polarizační filtry. Mile mě překvapilo, že se tam vleze foťák i s battery gripem. Je to už ale hodně natěsno, zip jde taktak zavřít, ale naštěstí to nijak nevadí. Vrchní odklápěcí část to stejně zakryje.

Konstrukce

Brašna je vyrobena z velmi kvalitního vodě odolného materiálu. S touto brašnou jsem ještě v dešti nebyl, ale v mé minulé brašně pro Panasonic FZ8 Lowepro Rezo TLZ10 jsem byl na silném dešti skoro hodinu, ale brašna ani trochu nepromokla (což se nedalo říct o mě :D).

Ramenní pás není polstrovaný jak všude uvádějí, jen je v půlce trochu vystužený (je tam prostě přišitý kousek takového protiskluzového materiálu). Jeho velikost se dá upravovat na obou stranách pásu.

Po odkrytí odklápěcí části (nebo jak to nazvat) se zpřístupní přihrádka pro osobní věci. Ta je dost velká (vzhledem k malé velikosti brašny) a pojme docela dost věcí. Je chráněná zipem, takže pokud by vás chtěl někdo vykrást, musel by nejdříve otevřít tu hlavní část a potom ještě otevřít samotnou kapsu. Takže věci v ní jsou celkem v bezpečí a navíc přístup do ní je dost pohodlný.

Teď se konečně dostanu k tomu hlavnímu, kvůli čeho je tato brašna vyrobena – prostor pro samotný foťák. Tento prostor je velký 19,5×10×16,5 cm (toto jsou vnitřní rozměry). S brašnou dostanete dva oddělovače, díky kterým si můžete sami rozdělit místo v brašně podle svých představ. Tyto oddělovače drží díky suchým zipům. Jejich rozmístění je trošku složitější, ale po chvíli zkoušení se dají nastavit přesně podle požadavků.

Nošení

I když není ramenní pás polstrovaný, brašna se nosí velmi pohodlně. Přístup k foťáku je docela rychlý, o hodně rychlejší než přístup do fotobatohu. Oproti pistolovým pouzdrům je ale trošku pomalejší, protože se musíte dostat přes horní víko a potom ještě přes zip. Jedinou výtku mám k otvírání zipu v případě, když mám brašnu ještě na rameni. Ten ramenní pás totiž brání úplnému otevření zipu. Nevím jak je to u jiných podobných brašen, nicméně není to nic, na co by se nedalo zvyknout.

Souhrn

Lowepro EX160 je kvalitní fotobrašna, která ochrání foťák a ostatní výbavu proti nárazům i proti dešti. I přes své malé rozměry je prostorná, nabízí velký prostor pro osobní věci. Díky vnitřním přepážkám si můžete prostor přizpůsobit podle svých požadavků. Nosí se pohodlně a foťák je v ní dobře přístupný. Je to opravdu skvělá brašna za rozumnou cenu, jsem s ní velmi spokojený.

Výhody:

 • voděodolnost
 • malá ale prostorná
 • možnost přizpůsobit si vnitřek
 • dostačující prostor pro osobní věci
 • dobrá cena
 • pohodlné nošení

Nevýhody:

 • pokud je na rameni tak ramenní pás překáží při otvírání víka

Další fotky

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Recenze fotobrašny Lowepro EX 160

 1. Tom napsal:

  Ahoj,
  moc díky za tenhle článek, pomohlo mi to. Asi si jí taky pořídím.

 2. Pingback: Recenze fotobatohu Lowepro Versapack 200 AW | Fototipy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *