První dojmy z Tamronu 70-300/4-5,6 MACRO

Nejlevnější z levných, Tamron 70-300/4-5,6 MACRO, by zřejmě nechal řadu fotografů zcela v klidu. I přes svou nízkou cenu však dokáže tento objektiv poskytnout velice slušný výstup. Po prvních víkendových testech mohu s klidem napsat, že ostrost je velice dobrá a s aberací to není zdaleka tak hrozné, jak slibovaly recenze.

Nástrahy focení

První zásadní nástrohou je nepřítomnost stabilizátoru, takže zejména na lehčích tělech musíte použít časy až 1/2x ohnisko. Na 300 mm je tak “bezpečným” časem minimálně 1/600. Naštěstí dnes není problém používat vyšší iso, s teleobjektivem pod iso 200 zřejmě neklesnete. Druhou nástrahou je otáčející se přední člen a výrazně proměnlivá délka při ostření, což je nedostatek mnoha levných objektivů. Tyto neodstatky sice poněkud omezují pohodlí, ale nejedná se o zásadní problém.

Nevýhody Tamronu

Mezi hlavní slabiny patří AF, který je opravdu slabší. V normálním rozsahu ostří Tamron od 1,5 m na libovolné ohnisko anebo na “makro” od 0,95 m v rozsahu 180 -300 mm. Ostření v normálním rozsahu do dálky anebo v “makro” rozsahu na blízko není obvykle až takový problém. Objektiv se hůř chytá a občas má problémy s jemným přeostřením, tímto neduhem však trpí například i můj záklaďák Tamron 17-50/2,8 Di. Za normálních okolností není Tamron 70-300 příliš hlučný, ale pokud se nechytí a přeostřuje přes celý rozsah, začne výrazně pištivě vrčet. V obtížnějších podmínkách je proto lepší předostřit ručně a pak nechat AF doostřit.

Velmi nevhodně je vyřešeno přepínání z normálního do makro režimu. Přepnutí do makro režimu je možné pouze na ohniscích od 180 do 300 mm, takže zazoomujete a přepnete. Zpět je to ale horší, protože nejdřív musíte přeostřit nad 1,5 m, jinak to přepnout nepůjde. Další zábavné cvičení vás čeká při nasazování objektivu, protože skoro celý objektiv tvoří otočné prstence a není ho za co chytit. Také nasazení sluneční polohy do transportní polohy je prakticky nemožné. Clonu sice nasadíte, ale pak zcela překryje ostřící kroužek a bez mučení ostřícího mechanizmu už ji nesundáte. Jediné řešení je přepnout objektiv na MF a pak clonu sundat, i tak ale páčíte doraz ostření, což není zrovna nejlepší.

Závěrem

Pokud nemáte peníze a sháníte něco levného, pak Tamron 70-300/4-5,6 MACRO umí překvapit slušnou optickou kvalitou. Když se smíříte s některými specifickými nedostatky, dají se udělat velmi slušné fotky na úrovni mnohem dražších objektivů. Pokud však vyžadujete vyladěnou ergonomii a rychlý AF, pak tento objektiv jistě není pro vás.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *