Pronajmout e-shop nebo vyrábět vlastní?

V dnešním světě free řešení jako je Woo Commerce či Prestashop je pronájem/tvorba internetového obchodu klasické dilema. Nicméně už existuje poměrně široká nabídka cenově dostupných e-shopů a nemusíte nic řešit. Pro technicky méně zdatné podnikatele jistě doslova spása. Kdo někdy řešil úpravy Prestashopu, jistě chápe. Před řešením e-shopu se vyplatí zvážit náklady, nezbytné funkce i případné plány do budoucna a podle toho se rozhodnout. Někdy je vhodnější hledat vlastní řešení, někdy je vhodnější e-shop pronajmout a prodávat hned.

eshop

Pronájem jako drahé řešení?

Mnoho lidí považuje pronájem za levný – například ve smyslu, že pokud nedokážete vydělat několik stovek měsíčně na pronájem služby, nemá ani cenu něco podobného dělat. Tak může uvažovat investor či velký e-shop, ale právě ti mají obvykle dost zdrojů na tvorbu vlastního řešení. Pronájem e-shopu je zajímavý právě pro menší podnikatele, podnikání při zaměstnání atd. Zde nemusí být pronájem zrovna levnou záležitostí, zejména v případě růstu a sofistikovanějších či speciálních funkcí může odčerpat značné prostředky. Otázkou je samozřejmě i cena eshopu, vlastního hostingu, údržby atd. Vždy je proto třeba vést náklady v patrnosti. Univerzální odpověď neexistuje.

Výhody pronajímaného e-shopu

Mezi zásadní výhody patří především rychlost a relativně malá vstupní investice. Rozhodně je snesitelnější platit zpočátku menší částku za pronájem, než strávit měsíc či dva programováním a přípravou vlastního webu. Kromě času je nezbytná také značná investice, ať již z vašeho času či za programátora. S přípravou jistě bude i tak plno starostí s plněním produktů.

Další zásadní výhody jsou zpravidla řádově vyšší bezpečnost, rychlé řešení chyb a existence podpory. Zejména pro menší obchodníky bez vlastního programátora je pronájem e-shopu poměrně výhodný. Sice na přímých nákladech vyjde dráž, ale šetří velké množství času a nepřímých nákladů na úpravy a údržbu.

Nevýhody pronájmu

Jednou z nevýhod je zásadní vlastnost každé podobné služby s kontinuálním vývojem – může se kdykoliv změnit a jako uživatel s tím nemůžete nic dělat. To je zásadní problém zejména u změn funkčnosti, v horším případě pokud se změní celý přístup například k datům a nejde navázat například na původní statistiky apod.

Další nevýhoda může souviset s omezením samotného e-shopu. To je nepříjemnost například v SEO nebo při nemožnosti přidat určité specifické vlastnosti a funkce. Před výběrem e-shopu je proto potřeba dobře promyslet i tyto záležitosti a celý koncept fungování. Předělávání či stěhování rozjetého e-shopu je noční můra.

Velice důležitá věc je také solidnost a stabilita poskytovatele e-shopového řešení. Rozhodně není dobré mít e-shop s tisícovými obraty denně u nějaké pochybné firmy kvůli ušetření stokoruny měsíčně. Takže pokud neplánujute vlastní řešení, rozhodně důkladně otestujte e-shopy ve free období, prověřte si recenze i zázemí poskytovatele řešení. Konec konců na tom může záviset celé vaše živobytí a případná chyba může vyjít velice draho!

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.