Projekt KEO – zanechte svým potomkům vzkaz

Představte si, že dostanete šanci zanechat vzkaz potomkům. Nemluvím teď o vašich dětech nebo vnoučatech. Mluvím o potomcích, kteří budou obývat tuto planetu za přibližně 50 000 let. Myslíte si, že je to šílené a nerealizovatelné? Omyl. Existuje projekt, který si právě toto bere za cíl. Zanechat naším potomkům vzkaz, poselství, ukázku toho, jak vypadal svět dneska.

Jak toho chtějí docílit? Pro tyto účely byla vyrobena speciální družice. Má keo tvar koule a uvnitř by měly být uložené speciálně upravené DVD nesoucí vzkazy nás obyčejných lidí. Kromě toho budou DVD obsahovat také všechny naše současné poznatky ze všech vědních oborů. Prostě co nejvíce informací, které lidstvo dnes má. Dále bude družice obsahovat krystal podobný diamantu, ve kterém budou zataveny vzorky půdy, vody, vzduchu a lidské krve. Navíc bude na tento krystal vyryta spirála DNA lidského druhu. To celé bude obaleno titanovou schránkou, na kterou bude vyryt obraz naší planety. Tato vrstva bude navíc chráněna několika štíty, aby byla více chráněna a hlavně aby přežila pozdější návrat na zemi (musí vydržet extrémní teploty při průletu atmosférou).

Družice bude mít tvar koule a bude úplně pasivní – to znamená, že nebude mít žádné motory ani schopnosti komunikace. Pro lepší efekt budou zdobit tuto kouli dvě křídla, které se díky použitému materiálu budou pohybovat. Měly by tak symbolizovat ptáka, který ponese poselství.

Jak to funguje?

Družice by měla obíhat na oběžné dráze země tak, aby na Zemi dopadla přibližně za 50 000 let. Poté začne padat na Zem a při průletu atmosférou vytvoří díky několika vrstvám materiálu umělou polární záři. To by mělo upozornit obyvatelé planety, že se něco stalo.

Ptáte se, proč zrovna 50 000? Protože přesně taková doba uplynula od vzniku prvních nástěnných maleb. Jak vidíte, za tu dobu se lidský druh pořádně změnil. My o naších předcích moc informací nemáme, ale pokud tento projekt vyjde, za 50 000 let se obyvatelé Země o svých předcích dozví skoro vše. Samozřejmě se počítá s tím, že za takovou dobu už DVD přehrávače existovat nebudou, proto družice obsahuje taky plánky na sestavení jednoduchého přehrávače.

Co všechno se může stát

Šance, že satelit vydrží tak dlouho a že vše proběhne bez problému není moc velká. Může se stát spousta věcí (srážka s nějakým tělesem, Země bude do té doby zničena). Předpokládejme ale, že družice dopadne na Zemi v pořádku za oněch padesát tisíc let. Co se může stát?

Vzhledem k povaze lidské rasy je dost pravděpodobné, že život na Zemi bude vyhuben. Družice tedy spadne do pusté, mrtvé planety. Zánik života možná nebude úplný. Třeba přežije jen malé procento lidí, kteří se vrátí technologicky na úroveň pravěku. I kdyby se jim podařilo satelit najít, k ničemu by to nebylo.

Lepší varianta je, že lidstvo bude za těch padesát tisíc let stále existovat a bude se technologicky rozvíjet. V té době už budeme natolik vyspělí, že cestování vesmírem nebude nic neobvyklého. Tady se nabízí otázka, jestli naši potomci satelit neobjeví dříve a z oběžné dráhy si ho vyzvednou osobně. I tak by se to dalo považovat za úspěch. Mít tolik informací o minulosti, to bude pro ně jistě významný objev.

Jak zanechat vzkaz?

Na stránce http://www.keo.org/uk/pages/message.php můžete zanechat vzkaz, který se uloží na DVD a bude vyslán na dlouhou pouť vesmírem. Vzkaz může obsahovat až 6000 znaků a měli byste v něm popsat svůj život, stav současné civilizace nebo poselství do budoucnosti. Jeden ze vzkazů předpokládá, že v té době budou lidé schopni cestovat v čase. Proto navrhuje setkání v hradu Opoul ve Francii každý první květen od roku 2000 do roku 2050. Zatím to ale vypadá, že žádný návštěvník z budoucnosti se tam neukázal J Spuštění družice se stále odkládá. Aktuální termín je stanoven někdy na přelom roku 2009/2010. Pokud ale plánujete zanechat nějaký vzkaz, měli byste si pospíšit, ať tuto příležitost nepropásnete.

Něco k zamyšlení

Nepokusili se naší předkové zanechat podobným způsobem taky zprávu? Je totiž možné, že v Egyptě, konkrétně pod tlapami Sfingy je ukryta místnost, která obsahuje veškeré vědění naších předků. Někteří lidé se domnívají, že Sfinga byla postavena mnohem dříve, než se předpokládá a že tuto místnost vědění vybudovali obyvatelé mytického města Atlantidy. Co když chtěli dosáhnout toho co projekt KEO? Je to až tak nerealistická myšlenka? To že se pod tlapami Sfingy nalézají různé chodby a jedna větší místnost je už dokázané. Bohužel k prozkoumání těchto chodeb ještě nedostal nikdo povolení. Co se v té místností skrývá si můžeme jen domýšlet.

Podrobnější informace o projektu naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Projekt KEO – zanechte svým potomkům vzkaz

  1. Flavicius napsal:

    Hezký projekt, jen co je pravda. Ale myslíte, že můžeme předpokládat, že za 50k let budou umět lidé vůbec sestrojit ten dvd přehrávač podle nějakého plánku? 😛

  2. David napsal:

    Myslím, že těch plánků tam přiloží více a pokud bude civilizace na vyšší úrovni než dnes, tak jim nebude dělat problémy to sestrojit. Bych tipoval, že až uvidí to schéma, tak si řeknou něco ve smyslu “co to je za primitivní zařízení?” 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *