Problémy s klíčovými slovy ve fotografiích

Takto se chyba projevovala

Takto se chyba projevovala

Své fotografie se snažím mít označkované. Znamená to, že ke každé fotce vkládám pomocí IPTC klíčová slova (a občas další údaje). Je to ten nejlepší způsob na označování fotek, protože většina aplikací dokáže s těmito daty pracovat. Díky tomu tedy nemusím tyto informace zadávat v každém programu zvlášť, protože vše je uloženo ve fotce. Je tomu asi rok, kdy jsem se značkováním fotek začal. Už si ani nepamatuji, které programy jsem ke značkování (neboli tagování) použil. Vše se zdálo být v pořádku a já jsem byl spokojený. Dneska jsem ale zažil menší šok. Při hromadném nahrávání fotek na Flickr jsem totiž zjistil, že se některé klíčové slova (obsahující diakritiku) podivně duplikují. Například fotka, která měla mít správně klíčové slovo “ze života” měla nakonec klíčová slova “ze života” a “ze života”. Při prohledání těchto vadných fotek přímo v počítači jsem zjistil, že problém je už v těch fotkách.

Vzhledem k tomu, že jsem vystřídal mnoho programů na značkování fotek, nemůžu přesně říct, který program způsobil tento problém. Pokud se mi to podaří zjistit, určitě to tu ještě zveřejním.

Problém je tedy jasný, proto jsem se snažil najít nejméně bolestivé řešení. Opravdu bych něchtěl upravovat tagy jednotlivě u cca 8000 fotek. Když jsem nadhodil problém na Facebooku, Carnero mi bleskurychle poradil Picasu. To byl dobrý nápad, protože Picasa dokáže s klíčovými slovy pracovat docela dobře z toho co si pamatuju. Nicméně už při stahování Picasy jsem pocítil odpor z instalace nové aplikace a hledání řešení v novém prostředí. Ze zvědavosti jsem tedy otevřel Windows Fotogalerii, která je součástí Windows Vista. Tato jednoduchá aplikace dokáže překvapivě pracovat s IPTC daty velmi dobře. Řešení jsem našel téměř okamžitě, proto bych se rád s řešením podělil.

Jak odstranit dané klíčové slovo z mnoha fotografií

Nejříve si musíte do Fotogalerie přidat složku, ve které se nachází Vaše fotografie. To uděláte pomocí Soubor -> Přidat složku do galerie. Pokud máte hodně fotek, může jejich načítání trvat trochu déle. Postupně se Vám budou načítat klíčová slova ze všech fotek. Tato slova se zobrazí v levém sloupci pod názvem Značky. Počkejte tedy až Fotogalerie projde všechny fotky v přidaném adresáři.

Poté klikněte na popisek Značky, čímž označíte všechny označkované fotky. Díky tomu se Vám v pravém sloupci objeví všechny klíčové slova ve vybraných fotografiích. Tato jsou navíc rozdělená do kategorií Přiřazeno všem a Přiřazeno některým. Poté stačí jen najít v tomto seznamu špatné klíčové slovo (nebo jen to, které chcete odstranit), kliknout na něj pravým tlačítkem a vybrat možnost Odebrat značku. Odebírání značky i pro více souborů je hodně rychlé a během několika sekund budete zbaveni onoho nechtěného klíčového slova.

Postup pro odstranění klíčového slova z fotek

Postup pro odstranění klíčového slova z fotek

Jednoduché a účiné 🙂

Doplnění: Po publikování tohoto článku jsem zjistil, že u některých fotek jsou stále i ty špatné tagy, které jsem vymazával. Když jsem situaci zkoumal, nakonec se ukázalo že se tagy časem opravdu vymazaly. Možná si systém drží některé informace o fotkách v nějaké mezipaměti pro rychlejší načítání a tudíž se změna neprojevila u některých fotek okamžitě. Nicméně podle toho co jsem vypozoroval se zdá, že se změna projevila opravdu na všech fotkách, na kterých jsem chtěl.

Díky jednoduché hromadné editaci tagů jsem se navíc rozhodl, že se zbavím všech klíčových slov s diakritikou. Nechci žít neustále v obavě, že nějaká aplikace to prostě nezvládne a tagy uloží špatně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 Responses to Problémy s klíčovými slovy ve fotografiích

 1. David Nogol napsal:

  New blog post: Problémy s klíčovými slovy ve fotografiích https://www.dadajax.net/problemy-s-klicovymi-slovy-ve-fotografiich/

 2. dadajax napsal:

  Mimochodem teď zjišťuji, že těch fotek na úpravu bylo trochu víc než 8000. Přesněji 11204 fotek (viz druhý screenshot). Celá procedura zabrala asi 5 minut 🙂

 3. CrazyDog napsal:

  Jéé, Ještěr v Místku 🙂
  Jinak Windows nemám, takže nemám ani tento problém… až někdy přejdu tak jsi na tebe vzpomenu 😉

 4. dadajax napsal:

  🙂 Jinak myslím že podobný problém může nastat i jinde než na Windowsech. Stačí když použiješ pro popisování fotek nějaký nepovedený program a problém je na světě. Třeba pro Linux bych zkusil použít právě tu Picasu, která by měla zvládnout to samé.

  Každopádně nejlepší je, když člověk takové problémy nemusí řešit vůbec 🙂

 5. Jak jsem psal už na Facebooku – často neprávem zavrhované aplikace od Microsoftu obsažené přímo ve Windows, jsou mnohdy velmi schopné i přes svoji zdánlivou jednoduchost. Spíš mi přijde trochu nešťastné, když pak spousta lidí pátrá po různých programech na zmenšení fotografií, atd. a přitom vůbec netuší, že na to mají dávno výbavu už přímo v systému.

  No a jinak – pokud se týká editace informací ve Fotografiích, pak zajímavý prográmek je např. Microsoft Photo Info – viz. článek na Maxiorlovi: http://www.maxiorel.cz/uprava-exif-itpc-informaci-primo-v-pruzkumnikovi

 6. dadajax napsal:

  Ten Photo Info jsem kdysi taky používal, nicméně nepřišel mi moc user-friendly a mám pocit, že mi způsoboval taky nějaké problémy. Shodou okolností jsem se o něm dozvěděl právě z toho článku, na který odkazuješ 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *