Přešel jsem na wordpress

Tak a je to tady. Po roce přecházím z redakčního systému RS2 na wordpress. Co mě k tomu vedlo? Tak trošku s tím začal Adam, když mi básnil o kvalitách wordpressu na jeho sexypixelech. Celkem úspěšně jsem odolával všem myšlenkám na změnu redakčního systému. Měl jsem ale pořád takové nutkání ten wordpress alespoň zkusit. Nakonec rozhodl článek Pavla Králíčka kde popisuje přechod z RS2 na wordpress. Ještě jsem si pro jistotu zkusil nanečisto ověřit vlastnosti na wordpress.com , kde si můžete zdarma vytvořit blog poháněný tímto redakčním systémem.

Zaujal mě především WYSIWYG editor, který je opravdu na vysoké úrovni. Publikování článku je tedy lepší než u RS2. Velmi lákavá je taky podpora pluginů a velký počet uživatelů. Existuje spousta šablon pro wordpress, takže je z čeho vybírat.

Musím říct, že s RS2 jsem byl opravdu hodně spokojený. Zajímavé na tom redakčním systému je to, že na něm pracuje jen jeden člověk. Juneau odvedl obrovský kus práce, jeho RS2 je super redakční systém. Jednoduchý, rychlý, přehledný, český a taky má velmi dobrou podporu pro uživatele. Fakt nevím kde na to bere Juneau čas (a sílu) odpovídat na všechny ty dotazy ohledně problému s jeho RS2. Je to tedy ideální systém pro lidi, co tomu moc nerozumí a chtějí provozovat blog co nejjednodušeji. Naopak pro ty zkušenější nabízí spoustu příležitosti na různé úpravy a vylepšení.

Co se tedy změnilo?

Změna redakčního systému byla celkem velký krok. Články ze starého blogu jsem kopíroval ručně, takže je možnost že jsem něco zkopíroval špatně. Do nového redakčního systému jsem zkopíroval většinu článků, některé jsem ale vynechal (kvůli špatnému obsahu). Na kopírování komentářů jsem už sílu neměl, bylo jich něco přes 300 a vybírat z toho ty kvalitní by bylo těžké. U některých komentářů je to škoda, hlavně ty komentáře od Přemka, které byly mnohdy delší a přínosnější než samotný článek. Doufám, že to nikoho z aktivních čtenářů neodradí od psaní komentářů, další podobné mazání komentářů by už neměly nastat.

Obsah je tedy až na komentáře a pár článku skoro stejný jako předtím. Co se ale dále změnilo je vzhled. Ten předchozí byla Adamova práce, hodně se mi líbil, ale už se mi nějak obkoukal, chtěl jsem tedy nějakou změnu. Ten vzhled co je tady aktuálně není nejspíše finální verze – stále hledám něco lepšího. Z toho co jsem zatím viděl se mi ale líbí nejvíce. Šablona byla anglicky, proto jsem musel text překládat. Pokud si všimnete nějakého nepřeloženého textu, dejte mi prosím vědět.

Blog není ještě kompletní. Je třeba ještě poupravit několik drobností a vychytat několik much. Zatím musím ručně vložit všechny obrázky, což je celkem drbačka. Takže asi do zítra nebudou na webu všechny obrázky. Pokud budete mít nějaké nápady nebo připomínky, budu rád když mi je napíšete.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 Responses to Přešel jsem na wordpress

 1. Gratuluji ke správnému rozhodnutí ;).

  Neodělky: pod článkem
  “You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.”

  patička: Entries (RSS) | Comments (RSS) © 2008 | Design by: StyleShout & Clazh”

  To bys ještě mohl dopočeštit ;).

 2. David napsal:

  Díky moc 🙂 O tomhle jsem zrovna věděl, ale jak to tak zjišťuju tak těch chyb je tu ještě hrozně moc. To bude náročný týden 🙂

 3. Flip napsal:

  gratuluji k přechodu :o) a přeji co nejrychlejší aklimatizaci…

 4. David napsal:

  Díky 😉

 5. Dx napsal:

  Koukám že přechod RS2 –> WordPress je oblíbený 🙂 … Pro dva projekty hledám vhodný theme, takže pokud taky pokukuješ, bylo by fajn,kdybys zmínil zdroje témat. Mě třeba zaujalo tohle: http://www.smashingmagazine.com/2008/01/08/100-excellent-free-high-quality-wordpress-themes/ (100 parádních kousků – ale žádný vhodný pro mě 😉 ) … Ještě připojím seznam pluginů, které používám: Akismet, All in One SEO Pack, Customizable Post Listings, Google XML Sitemaps, SRG Clean Archives, WP 2.3 Related Posts –> třeba se ti některé budou hodit. A ještě dotaz na závěr – používáš poslední verzi WP? Mě se pod Operou nepříjemně používala oproti předchozí, tak jsem zatím setrval u 2.3.3

 6. David napsal:

  Dx: teď si nepamatuju odkazy na ty stránky s themes, až budu odma tak je zkusím pohledat.

  Některé z těch pluginů co jsi psal použivám, na zbytek se budu muset mrknout. Díky za tipy 🙂

  No a s těma verzema ti nepomůžu, naposledy jsem zkoušel wordpress asi před rokem a vůbec netuším v jaké verzi. Teď jsem přešel na veri 2.5 a nemám s tím žádné problémy. Ale je pravda že v opeře jsem to nezkoušel.

 7. David napsal:

  Dx: Většinu těch témat jsem nějak vygoogloval, ale celkem velký přehled témat jsem našel tady:
  http://www.wpthemesfree.com/
  http://themes.wordpress.net/
  http://topwpthemes.com/
  http://www.wpthemespot.com/

 8. Ještě že mám ten svůj mobil. Náhodou jsem v něm zabrousil na tvůj web a vidím, že proběhla nějaká změna. Měl jsi na ni upozornit předem, protože teď máš novou adresu RSS, no a jelikož ve čtečce mám samozřejmě tu původní, tak jsem vůbec netušil, že se tu něco děje. A ejhle – ono už je tu několik postů :).

  Tak gratuluji k novému RS. Jinak koukám, že čteme opravdu dost stejných blogů – Pavla, alias KlepeTo blog, čtu taky rád ;).

  Já osobně využívám RS od bloguje.cz. Šablonu jsem si mírně upravil z těch nabízených a jsem spokojen, poněvadž RS nemusím řešit – instalace, plug-ins, aktualizace RS, atd. – to vše za mě řeší bloguje, takže já mám prostor skutečně jen pro psaní. Nicméně je fakt, že o nějakém RS uvažuji pro náš oficiální hudební web. Problém je v tom, že to není blog a já nechci, aby se mi posty řadili pod sebe na titulní stránce. Chci zachovat tu strukturu co je dnes, tj. statické stránky s informacemi – doplněné třeba o možnosti komentářů + jedna stránka s aktualitami, která by fungovala stejně jako na blogu – tj. seznam aktualit postuně vypsaných na jedné stránce… Jestli jsem četl správně, tak WordPress by snad něco takového měl umět. Potíž je ale také v tom, že jsem nenašel ani žádnou vhodnou šablonu pro WP. Rád bych zachoval co nejvíce podobný vzhled, jaký máme nyní, ale opravdu si netroufnu na kódování šablony… Spíše mě napadlo, že si zkusím nějakou vlastní šablonu naportovat na redakční systém bloguje, což mi přijde jako celkem dobrý nápad – RS bych opět nemusel řešit a na mě by bylo jen psaní a ukládání. Pokud by se mi to povedlo, tak si ten hosting přesunu rovnou na bloguje. Stejně mám placený hosting i doménu, tak platit si hosting na bloguje, třeba s větším prostorem pro naši muziku, by pro mě nebyl problém. Těch 200MB, co mám nyní mám u bloguje zdarma (no samozřejmě bez záruk), takže asi tak… :).

  Ježiš to jsem se zase rozepsal – to zase bude jen z těch komentářů delších, než celý článek… :-D.

 9. David napsal:

  Přemek: Abych řekl pravdu, tak ve všem tom zmatku a spěchu při tom převodu jsem si vůbec neuvědomil, že RSS kanál má teď jinou adresu. :-/

  Na KlepeTo blog jsi mě vlastně upozornil ty, psal jsi tam do komentáře odkaz na můj blog, tak sem se ze zvědavosti podíval, kde tam na mě odkazujou. Od té doby čtu ten blog pravidelně, takže díky 😉

  K tomu wordpressu – tam můžeš psát buď příspěvky, které se řadí takhle jako u mě na blogu a nebo můžeš psát tzv. stránky. To jsou potom ony statické stránky, na které musíš hodit odkaz třeba do menu.

  Pokud chceš vyzkoušet wordpress a nechce se ti ho instalovat, můžeš zkusit web http://www.wordpress.com , kde si můžeš zdarma vytvořit svůj blog poháněný nejnovější verzí wordpressu. Dokonce si tam můžeš nastavit i češtinu. Je to výborný způsob jak si worpdress vyzkoušet.

  Šablon na wordpress je spousta, jen je problém najít tu pravou. Já jsem i přes mou neznalost CSS dokázal alespoň trochu tuto šablonu upravit, protože mi v mnoha věcech nevyhovovala. Moje úpravy ale většinou znamenaly kopírování částí CSS z jiných šablon do té mé 🙂

 10. Tak ten wordpress on-line asi vyzkouším – zní to zajímavě. Myslím že s tím CSS by to zase nebylo tak hrozný. Sice se v kódování nijak zvlášť nehrabu, tak ale pár úprav bych myslím zvládnul. sice trochu metodou pokus omyl, ale výsledek by se asi dostavil :).

  No a jinak mě těší, že se takhle rozrůstá ta naše “blogerská komunita” kolem zajímavých blogů. Ono těch opravdu zajímavých a užitečných zase nění až tolik, byť blogů jsou tisíce. No a je to samozřejmě také o tom, co koho zajímá.

  PS: Jinak zda-li pak využíváš snadné blogování pomocí Windows Live Writer? Na WordPressu by měl jít použít, takže jestli to nepoužíváš, tak to zkus a pak o tom můžeš napsat post, jak se s tím pracuje, atd. 😉

 11. David napsal:

  Určitě to zkus, jestli budeš mít chvilku času. Já taky CSS neovládám (naposledy jsem se tomu věnoval tak před 4 roky, ale jen okrajově). Většina mých úprav vznikla kopírováním a skládáním více CSS souborů dohromady, takže pokud člověk pravidelně zálohuje, tak to není problém 🙂

  Live Writer jsem ještě nezkoušel, ale určitě zkusím 🙂 Musím ale říct, že už vestavěný WYSIWYG editor v administraci wordpressu je na velmi vysoké úrovní a pracuje se s ním velmi dobře. Je to skoro jako bys pracoval v Google Docs, nebo podobné aplikaci.

 12. Na bloguje mám taky vizuální editor – při nastavení pokročilé zobrazení opravdu hodně podrobný. Pravdou ale je, že – obzvláště při délce mých článků 🙂 – ten editor vlastně vůbec nevyužívám. Celý článek si napíšu off-line doma, kde ho proženu alespoň základní opravou chyb a stylistiky (někdy se to moc nepodaří :)) a teprve poté se přihlásím na blog a nakopíruji perex a samotný článek. Maximálně pak ještě v editoru na blogu upravím zarovnání, případně nahraji obrázky a doplním k nim popisky…

 13. David napsal:

  No já taky často píšu články nejdříve offline a teprve potom je vkládám do toho redakčního systému. Word 2007 má luxusní možnosti kontroly pravopisu i gramatiky, to mi dost pomáhá 🙂 Ale myslím, že pokud ti ten systém co je na bloguje vyhovuje, tak nemusíš řešit nějaké změny. Já jsem sice s předchozím redakčním systémem spokojený byl, ale zvědavost a touha po změně mi nedala a výsledkem je tento “nový” blog 🙂

 14. No jak říkám – o blog mi nejde, tam jsem spokojený a měnit zatím nic nechci. Spíš uvažuji o RS pro náš oficiální web http://www.djsnail.info. Tam v současnosti žádný RS není – jde o statické stránky, kde musím všechno upravovat ručně. Je to sice jen pár stránek, takže to celkem jde, ale přeci jen, když chci dělat větší změny, tak to musím všechno dělat manuálně hrabat se v kódu, atd. Stejné je to s RSS, které také generuji manuálně a žádný RS to za mě nezařídí – o provázanosti odkazů, případně automatické změně odkazu při přesunu stránky, změně jména, atd. ani nemluvě. Ten základ klidně může zůstat statický (ostatně jsou tam stránky, kde se něco změní jednou za rok – např. ty osobní informace, atd.), ale zkrátka tu stránku aktualit bych velmi rád udělal interaktivní, tj. s možností komentářů, atd., samozřejmě s automatickým generováním RSS a dalšími výhodami, které z RS plynou…

 15. David napsal:

  Myslím že při menších úpravách by mohl wordpress tvé požadavky splnit, ty statické články by tam byly a jako novinky bys použil klasické příspěvky. Jak to nastavit ale zatím nevím, s wordpressem se zatím jen seznamuju.

  Nicméně redakční systém RS2 jsem používal dost dlouho a vím, že se tam dá jednoduše nastavit úvodní stránka. Buď to budou normálně příspěvky (v RS2 nazývané texty) jako na blogu, nebo to bude nějaká statická stránka (článek).

  Určitě by to bylo lepší než ty manuálně tvořené stránky. Lidé by mohli psát přímo komentáře (ta nástěnka co tam je zatím není zrovna ideální) a tobě by se zjednodušila administrace webu (i přesto že ho neaktualizuješ často).

 16. No tak je fakt, že v poslední době jsem ten web trochu zanedbával a pozornost soustředím hlavně na blog. Ale v současnosti chystám novější šablonu a uvažuji právě i o případném nasazení RS. Na druhou stranu je fakt, že to není typ stránek, kde by člověk pořád měl co aktualizovat, že. Na koncerty nejezdíme, takže info z koncertů a kde budou tam těžko dám :-D, na osobních stránkách o nás také není toliko co aktualizovat, bo jsme pořád stejní :), no a tak se tam spíše jednou za čas dá nějaká ta aktualizace když je k dispozici nový song, nové album, někde něco ke stažení, přání ke svátkům atd.

  Já vím, že statickým a málo aktualizovaným webem si moc příznivců nezískám ;), ale to byl ostatně i jeden z důvodů, proč jsem založil svůj blog. Na blogu se věnuji všemu – nejen muzice, ale zároveň je to díky návštěvnosti blogu i dobrá šance, jak upozornit na oficiální stránky, případně jak tam přivést nějaké zájemce o moji/naši hudební tvorbu… – viz. můj nejnovější post, co jsem dal na blog před chvílí ;).

 17. Flip napsal:

  Přemek> bez problémů můžeš použít WordPress na stránky kapely… mám s tím vlastní zkušenosti, není to opravdu vůbec problém, stačí se jen trošku orientovat v šablonách WP… ;o)

 18. mm-marek napsal:

  Fakt jsi to kopíroval ručně? Nikdo nezkoušel udělat nějaký skript na článků? huh… To to jako zbyde na mě jo? 😀

 19. dadajax napsal:

  jojo, ručně. vymýšlení skriptu na převod by trval déle 🙂

 20. mm-marek napsal:

  No jednorázově určitě 😀

 21. Jo WordPress je jednoznačně nejlepší, dobře jsi udělal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *