Přehrávaní videa

Často se setkávám s tím, že někomu nejde přehrát nějaké video, protože mu chybí potřebné kodeky. Už je to asi rok co jsem přestal používat různé kodek-packy a nemám problém s přehráním jakéhokoliv videa. V čem je finta? Místo kodeků používám filtr ffdshow.

Video, trocha teorie

Nechci se moc rozepisovat o tom jak video funguje, na to nemám potřebné znalosti, uvedu raději jen opravdový základ. Videa jsou uloženy v souborech – takzvaných kontejnérech. Pod pojmem kontejnér se skrývá jednoduše řečeno přípona souboru. Nejznámější je, jak jistě tušíte, kontejnér .AVI . Není nejlepší, ale je nejrozšířenější. Tento kontejnér obsahuje několik různých streamů (datových proudů), obsahující zvukové nebo obrazové informace. Dále musí být v systému přítomný nějaký program, který dokáže jednotlivé streamy oddělit, to proto aby s nimi mohly později kodeky pracovat.

Kodeky

Kodek je vlastně takový ovladač, který dekóduje video. Pokud je video zakódováno například pomocí kodeku DivX, pro přehrání tohoto videa potřebujete mít v počítači nainstalovaný DivX kodek. Jelikož existuje velké množství kodeků, bylo by třeba pro každé video stahovat potřebný kodek. Proto vznikají takzvané kodek-packy, což jsou vlastně takové balíčky nejpoužívanějších kodeků. Když jsem jeden takový kodek-pack používal, míval jsem s některými videosoubory problémy. Když video nešlo přehrát, musel jsem pracně zjišťovat jaký kodek potřebuju, a pak ho hledat na internetu. Potom přišla záchrana…

ffdshow

FFDshow není kodek, jak by se mohlo zdát. Je to skupina takzvaných DirectShow filtrů. Tyto filtry dokážou nahradit skoro všechny videokodeky a taky zvukové stopy. Zjednodušeně řečeno – stačí nainstalovat jen ffdshow, nemusíte instalovat žádné další kodeky. Po instalaci si můžete tento filtr nastavit podle vaších přání. V nastavení lze přepnout i na český jazyk, což jistě usnadní většině lidí orientaci v nastavení (zapíná se to v záložce „Tray, dialog & paths“ a tam položka „Language“).  Tady vidíte seznam kodeků, a u každého si můžete zvolit jestli se má zpracovávat pomocí vestavěného libavcodecu, a nebo pomocí externího kodeku(takže třeba pro videa ve formátu DivX můžete zvolit originální dekodér DivX, takže se ffdshow vůbec nepoužije).

ffdshow používám už docela dlouhou dobu (možná dva roky?) a zatím jsem se nesetkal s videem, které bych nepřehrál (nebudu teď počítat videa, které jsem převáděl já sám, a převedl jsem je tak špatně že nešly přehrát vůbec :D). V tom ale možnosti ffdshow filtru nekončí. Co ještě umí?

  • Pracovat s titulkama, načte je ze souboru a potom je zobrazí. Lze nastavit vlastnosti písma, umístění atd.
  • Dokáže upravovat obraz videa, například úpravou jasu, kontrastu a mnoho dalších nastavení
  • Obsahuje nástroje na zvýšení kvality videa (např. postprocessing), které vyhladí výsledný obraz, zbaví obraz šumu a různých obrazových „kazů“ vzniklých vysokou kompresí videa.
  • Podpora klávesových zkratek. Můžete si navolit na klávesovou zkratku nějakou událost.

Umí toho samozřejmě mnohem více, vyjmenoval jsem jen věci které používám, ostatní funkce nevyužívám, nebo o nich nevím 😉 Kromě funkcí pro přehrávání videa obsahuje i nástroje na enkódování videa, takže s ním můžete zakódovat video třeba do formátu Xvid, nebo jakéhokoliv jiného.

Tak teď už je jen na vás, jestli budete dále používat desítky rozdílných kodeků, nebo zkusíte ffdshow. Určitě nebudete litovat, pokud vás ffdshow zaujal, stáhněte si nejlépe nejnovější verzi. Každá nová verze přináší nové funkce, nebo zlepšení funkčnosti. Nejnovější verze stahujte z této stránky: www.free-codecs.com.

V čem to video přehrát?

Přehrávačů existuje velké množství. Tady záleží na individuálních požadavcích – každý vyžaduje od přehrávače něco jiného. Někdo vyžaduje hezký vzhled, nebo možnost používat skiny, jiný si zase potrpí na možnosti si přehrávač nastavit podle sebe. Dlouho jsem používal BSplayer, ale od doby kdy do nových verzí začali autoři programu přidávat spyware jsem začal hledat alternativu. Mé požadavky nebyli nějak přehnané, od přehrávače vyžaduju hlavně stabilitu a rychlost. To vše mi nabízí Media Player Classic.

Někteří z vás určitě poznají, že vzhled tohoto programu vychází z programu Windows Media Player (starší verze tohoto programu, myslím že verze 6 a níže). Jelikož i ve svých Windows XP používám klasický vzled starých windows, tak mě vzhled tohoto programu vůbec nevadí. V jednoduchosti je síla, a práce s programem je jedna radost. Vše je snadno a rychle dostupné, včetně playlistu, nastavení a mnoha dalšího. Nenechte se odradit vzhledem, a program si zkuste, je velký jen 5,4 MB a nemusí se ani instalovat.

Závěr

Kombinace Media Player Classic a ffdshow filtru je opravdu super. Nemusím se starat o chybějící kodeky, a v tomhle přehrávači přehraju dokonce i videa ve formátu Quicktime (přípona .MOV). Na závěr ještě dodám, že jak MPC tak i ffdshow jsou hodně nenáročné na výkon počítače, což jistě mnoho lidí ocení 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *