Polarizační filtr a jeho vlastnosti

O polarizačním filtru jsem snil už od dob, kdy jsem fotil s Panasonicem FZ8. Tehdy na to ale nějak nezbyly finance. Situace se ale změnila nákupem zrcadlovky, ke které jsem dostal dva polarizační filtry (na každý objektiv jeden). Bohužel foťák jsem koupil někdy na podzim a od té doby bylo venku jen škaredě, tak jsem toho ani moc nenafotil.

Teď když začíná být venku hezky, začal jsem znovu “aktivně” fotit. Zrovna včera jsem si hrál s polarizačním filtrem a testoval jsem jeho účinek. Nebudu zde popisovat principy, na kterém tento filtr funguje (je to na mě až moc složitá fyzika 😉 ), dobrý článek o polarizačních filtrech vyšel na paladixu.

Teorii tedy najdete na paladixu, já tady teď shrnu účinky polarizáku:

 • ztmavuje oblohu
 • odstraňuje odlesky od nekovových předmětů
 • nabízí živější podání barev
 • eliminuje opar na obzoru

Polarizační filtr nefunguje vždy. Jeho účinek závisí na směru zdroje světla (tedy slunce). Když budete fotit proti slunci, nebo budete mít slunce za zády, účinek filtru bude nulový. Naopak, pokud bude slunce po vašem boku, účinek bude nejlepší.

Největší využití polarizačního filtru je asi při focení krajinek. Dokáže vykouzlit krásnou modrou oblohu a zvýrazní na ni bílé mraky – tak jak to znáte z profi fotek. Pokud je ale zataženo, nemá smysl filtr vůbec vytahovat.

Velmi zajímavou vlastnost polarizáku uvidíte, když zkusíte vyfotit vodní hladinu. Po odstranění odlesků totiž hladina jakoby zmizí a v případě, že je vody málo, je vidět krásně na dno. Někdy je ale třeba dát si na to pozor, hlavně při focení nějakého malého potůčku se pak můžete divit, kde ten potůček zmizel :).

Mile mě překvapila změna barev po nasazení filtru. Barvy se najednou projasnily a byly sytější a živější. Takovou změnu jsem nečekal, rozdíl je opravdu veliký.

Odstranění oparu na obzoru nemohu zatím nijak potvrdit, ještě jsem neměl vhodnou příležitost, kdy ho vyzkoušet. Nicméně se to uvádí mezi vlastnosti polarizačních filtrů, takže to bude určitě pravda 🙂

Nejlepší bude, když tady hodím nějakou praktickou ukázku. Pokusil jsem se vyfotit stejnou scénu bez a později i s nasazeným polarizačním filtrem. Sami se můžete přesvědčit o rozdílu.

polarizacni_filtr_rozdil
Na této fotce není účinek filtru stoprocentní – slunce jsem měl téměř přímo za zády

Nevýhody polarizačního filtru

Tak jako všechno ostatní, i polarizační filtry mají své nevýhody. Cirkulární polarizační filtr se našroubuje na objektiv. Pokud máte objektiv, který pří ostření otáčí s předním členem, nastanou problémy. Budete muset filtrem pořád otáčet a pořád ostřit. Často se stane, že si otáčením filtru snímek rozostříte, proto musíte zaostřit znova. Velkou výhodu zde mají objektivy, u kterých se přední člen neotáčí, tam totiž výše zmíněné problémy zcela mizí.

Přidáním polarizačního filtru před objektiv musí světlo projít krom čoček objektivu taky tím filtrem. To znamená, že teoreticky zhoršuje kvalitu obrazu. Proto záleží na kvalitě filtru – na špičkový objektiv za desítky tisíc bych určitě nenasazoval filtr za pár stovek. Nicméně i u levnějších filtrů bych to neviděl tak černě, rozdíl bude pravděpodobně jen velmi malý.

Další věc, se kterou by se mělo počítat je fakt, že polarizační filtr způsobuje úbytek světla. Píše se o 1,5EV, což při focení krajinek problém většinou není. Problém nastane při focení za horších světelných podmínek. Tam už je ten útlum znát a vyplatí se polarizák sundat.

Má tedy cenu ho pořizovat?

Pokud rádi fotíte krajinky, je pro vás polarizační filtr téměř nutností. Dokáže vyzdvihnout fotky krajinek na “vyšší úroveň” bez nutností dalších úprav v počítači. Uplatnění se najde i v jiných oblastech fotografie. Například v produktových fotografiích jsou odlesky nežádoucí.

V mé fotovýbavě mají polarizační filtry své místo, bez nich se nikam ani nehnu. Manipulace s nimi je trochu obtížnější, ale výsledky stojí za tu námahu. Pokud váš foťák umožňuje nasazení filtru, určitě jeho pořízení zvažte.

Nakonec hodím ještě jeden tip. Vzhledem k tomu, že se blíží období maturit, studenti vystavují všude po městě své tabla. Pokud jste chtěli nějaké tablo vyfotit, určitě vám při focení překážely odlesky na výloze. Pokud si na focení tabla vezmete polarizační filtr, odlesky zmizí 😉

Článek ukončím ještě jednou srovávací fotkou – polarizační filtr před LCD monitorem. Fotka byla pořízená za stejných podmínek, jen v druhém případě byl filtr pootočen o 90° 🙂

polarizacni_filtr_rozdil2

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 Responses to Polarizační filtr a jeho vlastnosti

 1. Ahoj, skvělý článek!

  Po polarizáku už také delší dobu uvažuju, ale vždy se najde něco, co je aktuálnější – zrovna teď to bude externí blesk.

  Nějak mi přijde, že jseš obecně ve focení a psaní o focení o krok napřed, už mám téměř dopsaný článek o mém fotobatohu a toto by také mohlo být jedno z budoucích témat. 😉

  Každopádně “keep up good work” 🙂

 2. carnero napsal:

  Moc pěkný článek z praxe, děkuji. Nemáš po ruce na zkoušení i UV filtr? Ten by mě zajímal ještě víc… a nechce se mi jej kupovat jen proto, abych ho zkoušel 🙂

 3. David napsal:

  Pavel: díky 🙂 Blesk mám taky v plánu, ale je to dost velká investice, takže se mi do něj moc nechce 🙂 Musím počkat, až mě k němu doženou okolnosti. Doufám, že až si ten blesk koupíš, že sepíšeš nějaké zkušenosti 😉 Na který máš zálusk? Tipuju že to bude asi Speedlite 430 EX, nebo se pletu? 🙂

  Carnero: Taky děkuju 🙂 Bohužel tě budu muset zklamat, UV filtr nemám. Co jsem ale tak četl, tak jeho hlavní využití je k ochraně objektivu (při pádu foťáku by měl zabránit poškození čočky objektivu). Jinak bych řekl, že je celkem zbytečný, většina objektivů by měla mít nějakou UV ochranu už zabudovanou. U levných UV filtrů je zase problém v jejich kvalitě, můžou negativně ovlivnit kvalitu fotek.

  Pokud tedy k němu nemáš nějaká pádný důvod, raději bych se na něj vykašlal a investoval peníze jinam 😉

 4. to David: Přesná trefa, opravdu mám v plánu Speedlite 430 EX. Ale bude to asi až v létě, 27.7. mám narozeniny ;)..

  UV filtr opravdu slouží pouze jako ochrana objektivu, protože moderní zrcadlovky už jeden mají zabudovaný, ale možná má nepatrný vliv při focení ve velkých nadmořských výškách. Já ho používám na obou objektivech pro jejich ochranu.

 5. David napsal:

  To bude perfektní dárek k narozeninám 🙂 Taky bych si měl něco podobného přát…a později si to i koupit 😀

  Můžu se zeptat, jaké objektivy používáš?

 6. carnero napsal:

  Já měl na mysli UV filtr s opačou charakteristikou než, ten který máte na mysli vy… tedy filtr, který blokuje viditelné záření a propouští pouze UV. Ten jako ochrana neslouží a co jsem se dočetl, dají se s tím také dělat velmi pěkné věci. A právě mě docela zajímá praxe 🙂

 7. Mno zatím na tom nejsem nijak růžově, vlastním seťák 18-55 a Tamron AF 55-200 (http://www.megapixel.cz/tamron-af-55-200-mm-f-4-5-6-di-ii-macro-pro-canon#accessories), tak koukám, že ho pekelně zlevnili!

  Mám v plánu ještě tu světelnou pevnou padesátku, ale tu zas až někdy…

  K tomu Tamronu, vybíral jsem si ho spíš proto, abych si vyzkoušel práci s teleobjektivem, která mě opravdu chytla, už nefotím skoro ničim jiným ;), ale dobudoucna bych ještě uvažoval o nějakém upgradu.

 8. David napsal:

  Carnero: no UV filtr je pokud vím jen ten, co jsme tady s Pavlem psali. Ale podle toho co píšeš mám pocit, že myslíš infračervený filtr: http://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/rom_infraphoto.html
  Nemyslel jsi náhodou ten?

  Pavel:tak to jsme na tom dost podobně. Ten teleobjektiv mám sice od Canonu, ale parametrově je hodně podobný tomu tvému. Škoda že ty lepší teleobjektivy jsou už hodně drahé…a hodně velké.

 9. carnero napsal:

  Díky Davide. Už chápu, proč jsem k tomu nemohl nic najít. Máš pravdu, IR. Otázka zůstává 🙂

 10. Flip napsal:

  Možná jsi mě teď nakopl, že si odpoledne pro polarizák skočím, už jsem ho chtěl dva měsíce zpátky, ale zrovna jej neměli skladem xD

  UV filtry mám na obou objektivech… slouží hlavně k ochraně objektivu… když se tak podívám zpátky jsem rád že je na objektivech mám… na různých kalbách, kde foťák beru na to lidi matlaj jak prasata… pak je naštěstí plný otisků a bordelu jen filtr a ne objektiv :o)

 11. David napsal:

  Carnero: nemáš zač 🙂 Bohužel s IR filtry zkušenosti nemám, takže ti moc nepomůžu. I když ty výsledky jsou dost zajímavé, tak mě to zrovna moc neláká…přednost má momentálně jiné příslušenství 🙂

  Flip: No jo, v takových případech se ten UV filtr hodí…i když já bych těm lidem asi urval ruky za to 😀
  Možná bude problém v tom, že budeš muset koupit polarizáky dva (na každý objektiv jeden). Nevím jak je to u Nikonu, ale u Canonu mají ty seťáky rozdílné průměry závitu…takže je třeba dva různě veliké polarizáky.

 12. carnero napsal:

  David: Jelikož mám obyčejný kompakt, tak výběr z příslušenství mám výrazně menší než Ty (což byl při nákupu záměr, vím kolik bych za to vyházel peněz). A jelikož aktuálně na blesk za 7000 Kč nemám, tak chci jinou hračku. A IR filtr (stojí asi 1000 Kč) je příjemná věc… zajímavé efekty, které zvládnou ozvláštnit fotky.

  PS: Abych napravil možný dojem: Fotit neumím 🙂

 13. David napsal:

  No vzhledem k tomu, že máš možnost nasadit filtr a zmínil ses o blesku, tak tipuju že máš nějaký lepší kompakt. Čím vlastně fotíš? (teda jestli to není tajné ;))

  Z toho že neumíš fotit si nic nedělej, já to taky neumím. Časem možná nějaké to “osvícení” přijde, alespoň v to doufám 🙂

 14. Flip napsal:

  Dejv> jo ze začátku je ještě okřikuju xD ale s přibývajacím časem a pitím to člověku začne být jedno ;o) přemýšlím teď na koupi nějakého kompaktu jen tak na akce…. do nějakých 4000 Kč…

  jinak dík za poznámku k fotce na flickru 😉 kompliment o barvě vlasů jsem Tanushce vyřídil 🙂

 15. David napsal:

  Ten kompakt na akce je dobrý nápad, se zrcadlovkou se tahat není zrovna nejlepší. Ideální by bylo něco malého do kapsy, ale s možností použití vysoké citlivosti. Stejně u takových fotek na šumu nezáleží 🙂

  Na tom flickru už máš docela pěknou sbírku fotek, máš ještě nějakou jinou galerii, nebo pro vystavování používáš jen ten flickr?

 16. Flip napsal:

  Ne ne jenom na Flickru.

  Jinak ještě k těm filtrům, u mojí D40tky je průměr závitů na objektivu stejný (52 mm) takže mi stačí koupit jen jeden filtr ;o)

 17. David napsal:

  Tak to máš super. Já mám tuším na jednom 58 a na zbylých dvou 52, takže investice do filtru se mi prodraží 🙁

 18. Huncut napsal:

  Polarizační filtr používám už dlouho, na krajiny a focení vody se často hodí. Saturace barev je taky příjemná. Ale pokud jde o ten opar, tak tak jsem si nikdy nevšiml, že by to nějak pomáhalo, bohužel 🙁 Možná malinko, ale nic moc postřehnutelného. Pokud je pohled do krajiny v dálce zamlžený, bude i s polarizákem. Škoda 🙂

  Já teď nedávno pořídil přechodové filtry, na ty se těším až je pořádně otestuju.

 19. David napsal:

  Tak to si mě docela zklamal. Všude čtu, že to ten opar odstraňuje, tak jsem to bral už skoro jako samozřejmost 🙂

  Přechodové filtry se taky někdy dost hodí. Už jsem se dostal několikrát do situace, kdy jsem byl hodně naštvaný, že žádný přechodový filtr nemám 🙂

 20. Ondra napsal:

  Ahoj,
  nemáte někdo zkušenosti s používáním polarizáku na film? Fotím na inverzní film, a když použiju polarizační filtr, tak se zhorší kresba – vynikne zrno filmu, stíny jsou takový vyblitý, obloha spíš zešedne, než vynikne. Je prostě znát, že je před sklem něco šedýho. Nevíte, jestli je to u filmů normální? Při používání na digitálu dělá krásný fotky. Může bejt třeba chyba v kvalitě filtru?..mám jen za pár stovek od Hamy. Dík za rady..

 21. dadajax napsal:

  Ondra: Ahoj, bohužel ti s tvým problémem nepomůžu, na film jsem nikdy nefotil a nemám tušení, v čem může být problém 🙁 Vzhledem k tomu, že na digitálu funguje filtr dobře, tak bych řekl, že to není způsobene kvalitou filtru.

 22. JML napsal:

  Čau, poslední věta-nechtěl jsi napsat 180° namísto 90…? 😀

 23. dadajax napsal:

  JML: opravdu je to 90°. Však si to vyzkoušej 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *