Panasonic Lumix GF1 – první dojmy

gf1 Už delší dobu přemýšlím o pořízení nějakého kompaktnějšího fotoaparátu, který bych mohl nosit vždy u sebe. V současnosti vlastním DSLR Canon EOS 350D, jenže nosit takový foťák je dost nepohodlné. I přestože je zrcadlovka docela malá (oproti modelům vyšší třídy), pořád to není moc kompaktní zařízení. Při výběru kompaktu jsem jednoznačně zvolil Panasonic Lumix LX3. Okouzlil mě svým designem, úžasným světelným širokoúhlým objektivem a obstojnou kvalitou fotek (oproti ostatním kompaktům). Jelikož se jedná o velmi drahý fotoaparát (s cenou vyšší než některé DSLR), dlouho jsem nad jeho koupi váhal. Nedávno mi Panasonic mé dilema zhoršil tím, že uvedl na trh foťák Lumix GF1.

Dnes jsem využil akci obchodu Megapixel.cz s názvem týden s Panasonicem a šel jsem si oba přístroje ošahat, abych si udělal lepší představu o tom, co vlastně chci. Oba foťáky jsem měl v ruce jen chvíli, takže raději tento článek pojmu jako souhrn myšlenek a postřehů v bodech. Takže začneme:

 • Přestože oba foťáky mají podle parametrů stejný LCD displej, ten u GF1 mi přišel mnohem lepší – rychlejší odezva a lepší barvy.
 • Tělo GF1 není o moc větší než tělo LX3. Přibližně jen o 1cm v každém rozměru.
 • Rozmístění ovládacích prvků na obou přístrojích je podle mého názoru velmi dobré. Samozřejmě to chce čas aby si člověk na to ovládání zvykl, ale nevidím tam žádný velký problém – vše je dobře dostupné.
 • Na GF1 mě zaujal otočný prvek (ovládaný palcem) na zadní straně. Nastavujete s nim různé hodnoty a přepínáte mezi nimi tím, že tento otočný volič stisknete. Zajímavé a praktické řešení.
 • Odezva na displeji je v případě GF1 velmi rychlá. Nezpozoroval jsem žádné zpoždění.
 • Blesk je u GF1 vyskakovací, ale jinak než u LX3. Mechanismus vypadá mnohem složitěji, ale díky tomu je blesk výše. Mechanismus vypadá na fotkách co jsem viděl dost křehce. Naživo ale vypadal mnohem odolněji a myslím si, že bude jen o něco křehčí než vestavěné blesky u DSLR.
 • Ostření je u GF1 vynikající. Zkoušel jsem autofocus v docela dobře osvětlené místnosti a chytal se okamžitě. Řekl bych, že to bylo téměř 2x tak rychlé než jako u mého Canonu se setovým objektivem. Rychlost ostření u LX3 není sice tak úchvatná, ale musím říct, že v kategorii kompaktů je to asi to nejrychlejší, co jsem viděl. Přirovnal bych rychlost ostření LX3 k mému Canonu.
 • Oba objektivy k GF1 (pevná dvacítka i setový 14-45mm) jsou velmi dobře zpracované. V ruce sedí opravdu výborně a měl jsem z obou velmi dobrý pocit (velký rozdíl proti seťákům od Canonu).
 • Objektiv 14-45 je mnohem menší než jsem si myslel. Kdybych ho měl velikostně k něčemu přirovnat, tak by to byla asi má pevná padesátka. O objektivu 20mm ani nemluvě, ten byl opravdu miniaturní.
 • Ergonomie držení byla u obou přístrojů taková…no…ne zrovna ideální. Bylo to mnohem lepší než jakýkoliv kompakt (dokonce se mi oba držely lépe než můj bývalý UZ Lumix FZ8), ale o něco horší než třeba menší zrcadlovky. U LX3 se to dá pochopit, jde o kompakt. U GF1 jsem se na to ale zaměřil trochu více. Hodně pomáhá, když člověk chytí foťák druhou rukou za objektiv. Problém jsem měl potom jen s palcem pravé ruky. Nějak jsem s nim bloudil po té zadní straně a nevěděl jsem, kam ho usadit 🙂 Asi bych si zvykl, ale nějaký kvalitní úchop bych od toho moc neočekával.
 • Menu je v obou případech velmi dobře provedené…ostatně jak je u Panasonicu zvykem. Sice občas jsem trochu tápal, ale vzhledem k tomu, že jsem oba přístroje držel v ruce poprvé a jen na velmi krátkou dobu, přišlo mi to velmi přehledné.
 • GF1 nabízí možnost připojit externí LCD hledáček s možností vyklápění až o 90°. Hledáček zatím dostupný není, ale měl by být dorazit do ČR v nejbližších dnech (týdnech?) a cenově by se měl pohybovat okolo 5 000Kč (hrubý odhad). Externí hledáček se připojuje do sáněk na blesk.
 • Oceňuju přítomnost extra tlačítka pro záznam videa u GF1. Při jeho stisknutí se začne nahrávat v plně automatickém režimu. To je myslím hodně šikovná věc a může se hodit.
 • Oba foťáky nabízejí záznam videa v HD kvalitě (1280×720) s tím, že GF1 má pokročilejší možnosti záznamu. Navíc u GF1 můžete těžit z menší hloubky ostrosti (zvlášť u pevné dvacítky) a můžete využít manuální ostření. Můžete tak vytvořit velmi kvalitní videa.
 • Technické provedení je u obou přístrojů výborné. Vše se zdá být pevné a dobře udělané. Jedinou poznámku bych měl snad k otočnému voliči u LX3, který mi přišel hodně volný – nekladl při otáčení moc velký odpor. Na funkci to samozřejmě vliv nemá, takže jde jen o prkotinu.

Závěr

Když jsem držel oba foťáky v ruce, uvědomil jsem si, že ani jeden z nich bych nechtěl tahat sebou denně po kapsách. Ne že by se tam nevlezly (v případě GF1 pouze s 20mm objektivem), ale nebylo by to pohodlné. Pokud bych si nějaký z nich vybral, musel bych ho nosit někde jinde. V tom případě mi odpadá hlavní výhoda LX3 (kompaktnost) a dost uvažuju o GF1. S nasazeným objektivem 14-45mm je sice už docela veliká (proti LX3), ale myslím si, že do klasické brašny nebo batohu se v pohodě vleze. Abych řekl pravdu, tak si myslím, že v mém případě by GF1 mohl nahradit zrcadlovku. V případě LX3 bych musel mít dva přístroje – LX3 na každodenní nošení a nějakou zrcadlovku pro nějaké ty foto výlety. A myslím si, že bych se možná obešel i bez externího hledáčku. Vše je otázkou zvyku a GF1 mi přišla na první pohled jako velmi příjemný fotoaparát. Asi bych si zvykl velmi rychle.

Jediným problémem je asi ta cena. Už u LX3 je dost vysoká a GF1 s objektivem vyjde skoro na dvojnásobek. Ale to už je jiný příběh 😉

No a abych nezapomněl, musím ocenit pána od Panasonicu, který v prodejně Megapixelu ty foťáky prezentoval. Trpělivě a kvalitně zodpovídal všechny mé dotazy 🙂

Panasonic Lumix DMC-GF1 bílý + G Vario 14-45 mm

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 Responses to Panasonic Lumix GF1 – první dojmy

 1. David Nogol napsal:

  Panasonic Lumix GF1 – první dojmy – http://shar.es/1CkD1

 2. Monika napsal:

  Dejve, dejve, dejve – je to sice hezky napsaný článek – to se musí nechat, ale mám tak trochu připomínku k volbě těch foťáků, nebo respektive jak to vidím já: CO já vím a cos mi tak vykládal, tak jsi chtěl opravdu fotoaparát kompaktní a né náhradu zrcadlovky, je pravda, že jsi možná za tu dobu trochu svůj názor upravil. takže jestli GF1 je v podstatě s výměnným objektivem podobná zrcadlovce na co utrácet za něco, co už máš? Být tebou tak se canonu nezbavuji, jedině v případě, že bys ho chtěl poslat chudým na charitu :D. Za druhé i ten druhý stojí kolem 11-12 tisíc – není to trochu drahý kompakt – já sice chápu že teďka už vyděláváš dost – ale na to že jsi uvažoval o kompaktu na denní nošení po kapsách mi přijdou oba jak moc drahé, tak trochu nepraktické. No já osobně bych volila úplně jinak – ale jsou to tvoje peníze tvůj foťák – jen ať pak nelituješ….nelituješ třeba toho že jsi cht+ěl opravdu něco na nošení po kapsách a né to schávavat do ouzdra nebo batohu…

 3. dadajax napsal:

  Monika: No ono je to složitější. I kdybych si koupil jen kompakt tak bych chtěl i novou zrcadlovku. Ta současná mi už z mnoha důvodů nevyhovuje. Takže než kupovat nějaký levný kompakt se kterým bych nebyl spokojený a stačil by mi jen na nějaké momentky + abych si koupil novou zrcadlovku, která by mi většinu času ležela doma, tak by asi bylo lepší koupit si něco univerzálního.

  Po tom co jsem si GF1 ošahal si myslím, že by to nebyl tak velký kompromis, jak jsem si původně myslel. S cenou ovšem souhlasím, je opravdu vysoká.

 4. Na nošení po kapsách bych zvolil Panasonic DMC-TZ7. Sám mám TZ5 a je to moc fajn fotoaparát a vylepšení ve verzi TZ7 stojí také zato – video, ostření, atd. Kompakt, kvalitní na denní nošení i s kvalitními snímky. Nicméně ten G1 vypadá dobře. Ale ta cena… :/.

 5. dadajax napsal:

  Přemek: TZ7 (i TZ5) je úžasně univerzální foťák. Vleze se do kapsy a nabízí toho hodně. Jenže mi by se moc nehodil – dlouhé ohnisko bych nevyužil a na krátkém ohnisku má horší světelnost. S tou LX3 bych mohl fotit i v horších světelných podmínkách, proto mě tak láká 🙂

 6. Monika napsal:

  Dyt ty se ani neumis rozhodnout – na co novou zrcadlovkz? v čem ti nevyhovuje? to by me fakt zajímalo?

 7. dadajax napsal:

  Monika: malý hledáček (špatně se mi zaostřuje a moc tam toho nevidím), malý displej (v terénu vůbec nepoznám, jestli je fotka dobrá nebo ne, takže kolikrát se vracím s rozmazanýma nebo špatně zaostřenýma fotkama), občas mi chybí live view, citlivost můžu nastavit max na 1600.

  No a horší je to s objektivy. Ten seťák je dost mizerný, chybí mi stabilizace, dělá dost neostré fotky a hlavně pomalu zaostřuje. Ten delší objektiv pro změnu téměř vůbec nepoužívám.

  A abych to trochu upřesnil…rozhodnout se umím, jen mi to někdy trochu déle trvá. O to lepší rozhodnutí ale dělám 😉

 8. Monika napsal:

  Aha takze vicemene si novym fotakem chces kompezovat svoje nedostatky 😀 to ze blbe vidis nazves malym hledackem, a to ze se ti trepou ruce nazves tim ze nemas stabilizaci.

 9. dadajax napsal:

  Malý hledáček a absence stabilizátoru jsou prostě fakta…to že blbě vidím dělá z malého hledáčku docela problém :-/

 10. Evča napsal:

  🙂 Jako kapesní foťák nám doma slouží tenhle starší kompakt… http://www.evulin.ic.cz/blog/images/fota5.jpg a jsme s ním spokojeni.

 11. Flip napsal:

  No tu je srandy po ránu, Monika mi dneska úplně evokuje maminku, která poučuje svého syna 😀

  Je to o osobních preferencích – záleží jestli si potrpíš na kvalitních fotografiích z denního života,… já osobně to vyřešil mobilem, který nemá sice nevím jak oslňující kvalitu, ale na zachycení nějaké té náhodné momentky mi docela stačí, jinak mi až tak nevadí občas někam tahat tu svojí malinkou zrcadlovku :o)

 12. dadajax napsal:

  Evča: nj, ty starší foťáky měly něco do sebe, tak snad bude ještě dlouho sloužit 😉

  Flip: Problém je, že pořádně nevím, co by mi vyhovovalo více. Úplně nejlepší by bylo, kdybych si mohl zkusit každé řešení na takový měsíc a pak bych uviděl jestli mi vyhovuje nebo ne. Mám spoustu poznatků toho co chci a co nechci…a snažím se z toho vyvodit nějaké závěry 🙂

 13. Flip napsal:

  Tjn, rozhodnutí jsou těžká, ale určitě se ti to časem v hlavě utříbí 😉

 14. dadajax napsal:

  Tak se mi to nezdálo, autofocus je opravdu rychlý viz citace z této recenze:

  The GF1’s autofocus speeds are excellent, especially if you’ve seen what passes for contrast detect AF on regular D-SLRs. The GF1 focuses as quickly with contrast detect AF in live view as most digital SLRs do when using their optical viewfinders and dedicated AF sensors. Low light doesn’t cause the camera any trouble either, with focus times staying under a second in most cases.

 15. Monika napsal:

  Adam: no nechtela jsem pusobit jak maminka co drbe synacka – ale bohuzel asi to tak zapusobilo…sma ten pocit rozhodnuti mezi necim znam – aletady to neni rozhodnuti za 200 ale za 20000 – proto jsem trochu chtela vedet zda je to tak nutne si neco takoveho kupovat….A uplne s tebou douhlasim na momentky je fajn i telefon, a kdy chci jit neco fotit tak prece mame velky fotak….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *