Panasonic DMC-FZ8 – zkušenosti s tímto digitálem

Nedávno jsem vyměnil Panasonic DMC-FX3 za Panasonic DMC-FZ8 (dále jen FZ8). Jelikož už to bude něco přes měsíc co ho používám, opět trochu rozeberu jeho vlastnosti a mé zkušenosti s tímto foťákem. Nevyhnu se ani srovnání s FX3.

Vzhled

Tento model je dostupný ve dvou barevných provedeních – černé a stříbrné. Já osobně jsem zvolil černou variantu (tak jako u mého předešlého foťáku). Je vybaven 2,5″ displejem o rozlišení 207 000 px. Toto rozlišení je podle mě dostačující, obraz je kvalitní, nejdou vidět žádné kostičky jako u displejů s nižším rozlišením. Kromě hlavního LCD displeje je přístroj vybaven i elektronickým hledáčkem (elektronický proto, že je to v podstatě malý displej umístěný v hledáčku). Ten má taky docela velké rozlišení 188 000 px a stejně jako u hlavního displeje je obraz vynikající. U hledáčku lze taky nastavit dioptrickou korekci, takže si můžete obraz přizpůsobit přímo pro svůj zrak.

Oproti modelu FX3 je tento vyroben z plastu. Nejprve jsem se obával kvality toho plastu, ale po několika dnech tvrdšího používání jsem se ujistil, že obavy byly zbytečné. I po několika nárazech (né zrovna silných) všechno drží pohromadě a nic se neviklá ani nevrže. Příjemné je provedení krytek konektorů, jdou lehce otevírat i zavírat. (Ne jako některé gumové krytky u jiných foťáků, kdy má člověk problém to otevřít).

Velikost foťáku není moc velká, v porovnáním s jinýma ultrazoomama, ale přesto trvalo než jsem si na něj zvykl. Nikdy předtím jsem s takovým foťákem nefotil, můj předchozí panasonic byl pro změnu hodně malý, takže ten přechod byl docela velký. Teď už jsem si na jeho velikost zvykl a po tom co jsem si na něj pořídil brašnu, můžu ho sebou tahat skoro všude.

Ve vypnutém stavu, kdy je objektiv zasunutý je přístroj dost malý. Po zapnutí se objektiv vysune asi o 2 cm. Při zoomování se objektiv nijak netočí, což je jistě příjemné. Součást balení je i nástavec na sluneční clonu a samotná sluneční clona. Osobně mám ten nástavec nasazený neustále. Foťák potom vypadá na můj vkus lépe, objektiv je více chráněný a taky potom nevadí když zapomenete sundat krytku z objektivu. Samotnou sluneční clonu moc nepoužívám, občas se ale docela hodí. Jediná nevýhoda je podle mě v závitu na tom nástavci, je totiž z plastu a mám obavy aby se časem nezničil.

Parametry

Tento model se může pyšnit kvalitním objektivem Leica s dost dobrou světelností a to F 2,8–3,3. Rozsah ohnisek je 36–432 mm, což odpovídá 12× zoomu. Rozsah je opravdu velký, ale uvítal bych trošku širokoúhlejší začátek. Překvapila mě rychlost zoomování, je hodně rychlé. Rozlišení tohoto modelu je 7,2Mpx. Oproti mého předešlého foťáku zaostřuje snad 2× rychleji. Je to výhoda hlavně když fotíte rychle se pohybující věci. Citlivost lze zvolit v rozmezí 100 – 1250 (v režimu vysoká citlivost je ISO až 3200)

Samozřejmostí je optický stabilizátor MEGA O.I.S. , který zajistí ostré fotky i v horších podmínkách. Tak jako v minulém článku musím upozornit na to, že stabilizátor eliminuje pouze menší pohyby foťáku, pokud fotíte rychle se pohybující předměty, stabilizátor v tomto případě nepomůže.

Funkce

Přístroj nabízí tyto režimy:

 • Auto – mód srdíčko, uživatel nemusí nic nastavovat
 • Program AE – taky automatický režim, lze ale ovlivnit spoustu věcí
 • A (priorita clony) – zde nastavíte clonové číslo, a foťák dopočítá čas
 • S (priorita času) – přesně naopak, nastavíte čas a foťák dopočte clonu
 • M (manuální expozice) – vše musíte nastavit sami
 • Inteligentní ISO – nastavíte maximální citlivost a foťák určí citlivost podle snímané scény
 • Scénické režimy – na výběr je 20 režimů pro různé situace
 • Film – umožňuje natáčet ozvučené videosekvence
 • Přehrávání – slouží k prohlížení fotek nebo videí
 • Režim tisku – dovoluje tisknout soubory přímo

Díky režimu Auto s ním dokáže fotit každý. Manuální režim zase dovoluje různé experimenty, člověk má potom všechno pod kontrolou.

Na výběr jsou 3 režimy ostření, a to automatické, makro a manuální ostření. Automatické je jasné, makro snad taky (slouží pro focení blízkých předmětů, a to od vzdálenosti 5cm). Manuální ostření skoro nevyužívám, je težké zaostřit správně, přitom automatika zaostří ve většině případů správně.

Fotky se ukládají ve formátu JPG (lze zvolit střední nebo dobrá kvalita). Výhoda je, že FZ8 dokáže fotit i do formátu RAW. U foťáku je na CD program SILKYPIX Developer Studio, který dokáže s tímto formátem pracovat. Bohužel je anglicky, což spoustu lidí odradí. Fotka ve formátu RAW zabírá přibližně 11MB, což je hodně, ale na druhou stranu máte potom více možností jak fotku upravit.

Nechybí ani možnost vyvážení bílé, které lze vybrat s přednastavených režimů, a nebo je zde možnost vyvážit bílou manuálně. Dále obsahuje funkci sériového snímání, což dovoluje pořídit více snímku za sebou. Blesk je vyskakovací a lze nastavit sílu blesku. Na maximální výkon je blesk opravdu silný, a má dost velký dosah.

Video je stejné jako u modelu FX3, nejvyšší rozlišení videa je 640×480(10 nebo 30 snímku za sekundu), pokud zapnete poměr stran 16:9, můžete natáčet v rozlišení 848×480. Video je kvalitní, hlavně za dobrých světelných podmínek. Ukládá se ve formátu .MOV a na 1GB kartu se vleze přibližně 11minut (při rozlišení 640×480 a 30 snímcích za sekundu).

Obrazová kvalita

V menu lze nastavit kontrast, ostrost, sytost (to vše ve třech krocích: nízký, střední a vysoký). Dále je možnost nastavení potlačení šumu, taky ve třech krocích. Zatím všechny fotky pořizuju s minimálním potlačením šumu, takže nevím jak by fotky vypadaly s větší redukcí šumu. S tou redukcí šumu se ale ztrácejí detaily, proto raději fotím s minimálním potlačením šumu a v nejhorším případě fotku potom upravím v počítači. Pokud fotíte do RAWu, uloží se fotka v surovém tvaru, takže žádné z těchto nastavení výslednou fotku neovlivní, to musíte potom nastavit až v PC.

Nejvíce vyčítanou věcí na tomto modelu je velká míra šumu. Toho jsem se před koupí obával, ale naštěstí to není tak hrozné. Oproti Panasonicu FX3 je šum mnohem menší. Taky je zachováno více detailů (jde to vidět například na fotce louky, kde jdou lépe vidět jednotlivé trsy trávy, u FX3 to bylo hodně rozmazané). Při ISO 100 je šum opravdu minimální, a pokud se na fotku nedíváte ve 100% zvětšení, vůbec ho neuvidíte. Maximální citlivost je 3200, ale reálná použitelná citlivost je podle mě 400. Pokud fotíte s vyšší citlivostí než 400, je šum už hodně znát. Na 3200 je šum už silně znatelný, a fotka postrádá detaily. Takto vysoká citlivost se hodí hlavně na různých akcích, kdy není ani důležitá kvalita fotky, jako spíše obsah. Proto doporučuju nastavit ISO napevno na hodnotu 100, a zvyšovat jen pokuď to bude nutné.

Pro ukázku přiložím několik ukázkových fotek v plném rozlišení bez úprav. Fotky jsou včetně EXIF informací, takže se můžete podívat s jakým nastavením jsem je fotil. Ten oheň byl focený na ISO 200 a jak sami vidíte, šumu je tam minimálně.

Závěrečné zhodnocení

Abych to shrnul, po více než měsíci používaní FZ8 musím říct, že s ním jsem spokojený. Nechybí mi na něm žádná funkce, ocenil bych jen menší minimální ohniskovou vzdálenost. Co jistě mnoho lidí ocení je možnost používat různé filtry. Na nádstavci na sluneční clonu je totiž standardní 52mm závit. Ještě jsem nezmínil výdrž akumulátoru. Je těžké to určit, záleží na mnoha okolnostech, ale na jedno nabití vyfotí více než 400 fotek.

Plusy:

+na to, jaký má rozsah ohnisek je dost malý
+dobře padne do ruky
+kvalitní displej i hledáček
+rychlá odezva i ostření
+v porovnání s ostatními ultrazoomy je docela levný
+umí ukládat fotky do formátu RAW
+kvalitní video
+výkonný interní blesk

Mínusy:

-při vyšších citlivostech se objevuje hodně šumu
-nemožnost použít externí blesk
-počáteční ohnisko 36mm

Doufám že jsem na nic nezapomněl. Pokud se rozhodujete nad koupí tohoto foťáku a máte nějaké dotazy, klidně se ptejte v komentářích pod článkem. Chci dodat že tento článek rozhodně není recenze, jen mé zkušenosti s jeho používáním.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 Responses to Panasonic DMC-FZ8 – zkušenosti s tímto digitálem

 1. V.Myšák napsal:

  Prosím o informaci, zda lze akumulátor nabíjet v přístroji přes USB, nebo zda je jedinou možností nabíjení externí nabíječka. Děkuji.

 2. dadajax napsal:

  Akumulátor se dá nabíjet opravdu pouze pomocí externí nabíječky. Což je stejné u všech fotoaparátů, které jsem měl kdy v ruce.

 3. milan napsal:

  prosim o radu. na totoaparate fz8 panasonic mi na displeji vypisuje hlásenie”odložte kritku objektivu a stisknete tlačitko “šipka vpravo” tak som to urobil a po pár sekundách sa hlasenie znova objavilo na displeji. neviem to vypnúť je to chyba?alebo sa to dá nejako vypnúť a ako.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *