Panasonic DMC-FX3 – zkušenosti s tímto digitálem

Tento foťák jsem si pořídil teprve nedávno. Chtěl bych se podělit o mé zkušenosti s ním, neberte to jako recenzi

Vzhled

Tady jednoznačně nelze nic vytknout. Nevím jak je na tom stříbrná verze (ta se mi z obrázku moc nelíbila), ale ta černá mu sluší. Co mě překvapilo hned po rozbalení z krabice byla velikost, věděl jsem že je bude drobek, ale nečekal jsem že až takhle. Úplně v pohodě se vleze do kapsy. Nevím přesně z jakého materiálu je vyroben, ale vypadá dost odolně, vůbec nic na něm nevrže a působí elegantním dojmem. Další věc co mě překvapila byl displej. Oproti mému starému digitálu (olympus C-140) je skoro dvakrát větší. Co už ale není moc příjemné je rozlišení toho displeje, není to nic moc, ale po čase si na to člověk zvykne a už mu to ani nepřijde. Displey má velikost 2,5″ a rozlišení 115 000 pixelů.

Funkce

K dispozici je několik režimů:

  • Normální režim
  • Jednoduchý režim (srdíčko) – je určen začátečníkům, skoro všechno nastaví foťák sám. Taky menu je jednodušší
  • Makro režim – slouží pro focení zblízka (od 5cm)
  • Scénický režim – na výběr jsou tyto režimy: portrét, jemná pleť, krajina, sport, noční portrét, noční krajina, autoportrét, jídlo, párty, světlo svíček, ohňostroj, noční obloha, pod vodou, sníh, dítě (s indikací věku), vysoká citlivost
  • Film – natáčení videa

Musím říct že pro normální focení, jako například rodinné fotky, nebo fotky z nějakých akcí je tento panasonic ideální. Při dobrých světelných podmínkách jsou výsledné fotky hodně dobré. Horší je to když není dostatek světla, potom se objeví největší slabina tohoto přístroje – šum. Ten se hodně projevuje i na nejnižší citlivost (ISO-100) a čím větší citlivost nastavíte, tím je to horší. Maximální citlivost je ISO-1600 a jde nastavit jen ve scénickém režimu „vysoká citlivost“. S takovou vysokou citlivostí má cenu fotit jen pokud vám nezáleží na kvalitě fotky. Hodí se tedy především pro focení na různých akcích. Co mě ale občas vadí je přítomnost šumu už i při citlivosti ISO-100 za denního světla. Šumu si stejně všimnete jen při přiblížení fotky na 100%, takže pokud si fotky chcete tisknout třeba ve velikosti 10×15cm, žádný šum neuvidíte.

Ten šum je ale snad jediná velká nevýhoda tohoto kousku. Co ale nesmím zapomenout zmínit je optický stabilizátor. Funguje perfektně, a pokud se vám třepou ruce, nemusíte se bát rozmazaných fotek. (Ovšem pozor, stabilizátor stabilizuje jen pohyb foťáku, pokud se hýbe rychle něco co fotíte, stabilizátor v tomto případě nepomůže).

Dále lze nastavit vyvážení bíle barvy. Většinou automatika dobře rozpozná rozdíl mezi slunečním světlem, světlem v místnosti, ale pokud automatika selže lze nastavit jeden z přednastavených režimů (denní světlo, pod mrakem, stíny, umělé světlo), nebo lze nastavit bílou tím, že zvolíte manuální režim, a zamíříte na něco bíleho.

Zoom má maximálně 3×, pokud ale snížíte rozlišení snímku na 3Mpix, můžete použít rozšířený zoom (pozor, nejedná se o digitální zoom), se kterým můžete dosáhnout maximálního zoomu až 4,1X. Je zde taky možnost zapnout digitální zoom, což ovšem nedoporučuju, protože se tím zhoršuje kvalita fotky.

Ukládání fotek

Fotky lze fotit v několika formátech: 4:3, 3:2, 16:9. Na maximální rozlišení 6Mpx lze fotit jen ve formátu 4:3, u ostatních formátu je výsledné rozlišení fotky menší, vytvoří se jen výřez z původní fotky. Kromě rozlišení snímku lze nastavit taky kvalita. Na výběr jsou dvě možnosti, ale jelikož mám 2GB kartu tak jsem ještě nebyl nucen fotit na horší kvalitu. K fotce můžete přidat taky několikasekundový zvukový záznam. Fotky jdou uložit buď do vestavěné paměti (něco kolem 15MB) a nebo na SD/SDHC/MMC kartu.

Video

Tohle mě překapilo snad nejvíce. Takovou kvalitu videa jsem vůbec nečekal. Kvalita videa se dá nastavit na:

  • 320×240 10 snímků za sekundu
  • 320×240 35 snímků za sekundu
  • 640×480 10 snímků za sekundu
  • 640×480 35 snímků za sekundu
  • 848×480 10 snímků za sekundu
  • 848×480 35 snímků za sekundu

Jediná velká nevýhoda videa je použitý formát – videa jsou ve formátu Quicktime MOV. Brzo sepíšu návod jak převést MOV na AVI. Použitý formát sebou nese další nevýhodu, video zabírá strašně hodně místa. Na 2GB kartu se vleze jen něco kolem půl hodiny záznamu.

Závěrečné hodnocení

Musím říct že i přes zvýšené množství šumu mě tento foťák překvapil a jsem s ním spokojený. Největší výhoda je jeho velikost – je tak malý že ho můžete mít pořád u sebe. Taky je lehký, díky použitému akumulátoru místo tužkových baterek. Baterie vydrží přibližně přes 300 vyfocených snímku. Pokud se chcete podívat na kvalitu snímku, podívejte se do fotogalerie na těchto stránkách.

Pokud vás tento foťák zaujal a uvažujete o jeho koupi, doporučuju nákup v obchodě Megapixel.cz, se kterým mám dobré zkušenosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Panasonic DMC-FX3 – zkušenosti s tímto digitálem

  1. Pingback: Jak na noční fotografie | Dadajax's weblog

  2. Pingback: Focení noční oblohy | Dadajax's weblog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.