Obrovský zoom není všechno

Tak jsem se po dlouhé době vrhl na třídění fotek a přitom jsem tak trochu srovnával fotky z mého předešlého ultrazoomu Panasonic FZ8 a z mé současné zrcadlovky Canon EOS 350D. Nejde mi teď o kvalitu fotek jako takovou, ale o možnosti využití delších ohnisek (většího zoomu). FZ8 nabízí 12× zoom, což poskytuje maximální ohnisko 432mm. Na svém Canonu používám seťák, který nabízí nejdelší ohnisko 200mm (což po vynásobení crop faktorem 1,6 dává 320mm). Takže Panasonic nabízí ohnisko 432mm a Canon 320mm, zajímalo mě jak by vypadalo srovnání na stejné fotce. Bohužel FZ8 už jsem dávno prodal, proto jsem nemohl nijak srovnávat. Teda alespoň do teď.

Předevčírem jsem byl fotit na své oblíbené místo, odkud je krásný rozhled na celé město. Udělal jsem i pár fotek s maximálním přiblížení. Teprve teď, když jsem fotky třídil, mi došlo, že bych to mohl porovnat s loňskými fotkami pořízenými tím Panasonicem. Z následující fotky je jasně vidět, že Panasonic, přestože má větší zoom, nedosahuje kvalit Canonu. Fotka je sice zvětšena trošku více než v případě Canonu, ale ztratila se spousta detailů. Stačí se podívat třeba na lampy co jsou nad nebo za Intersparem.

Je jasné, že zrcadlovka nabízí lepší kvalitu výsledných fotek. FZ8 má ale lepší (světelnější a stabilizovaný) objektiv. Na Canon jsem nasadil setový 55–200, který je na tom se světelností i kvalitou docela špatně. I přesto ale podává lepší výsledky.

Tento miničlánek nemá být ukázkou toho, že zrcadlovky jsou lepší než kompakty. Chtěl jsem tím jen poukázat na to, že by se nemělo hledět jen na to magické číslo u atributu zoom. Nejen to, ve světě fototechniky většinou neplatí, že více znamená lépe. Myslím tím třeba nesmyslný počet megapixelů a fakt, že spousta lidí vybírá foťák právě podle počtu megapixelů (přece nekoupí něco, co má méně megapixelů než foťák od souseda).

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *