Nová fotogalerie

Tak a je to tu zase. Překopal jsem celou fotogalerii. Nejdříve jsem myslel, že NextGEN gallery (plugin do wordpressu) mi bude vyhovovat, ale po několika měsících jsem přišel na to, že to byl omyl. Mnoha lidem tato galerie (a další ji podobné) určitě vyhovuje, ale na mě byl proces vkládání obrázků moc složitý. Když jsem chtěl vložit fotku do galerie, musel jsem ji v editoru upravit (zmenšit, přidat rámeček), otevřít administraci wordpressu a novou fotku tam vložit do určité galerie. To je pro mě prostě moc složité a vedlo to k tomu, že v galerii nepřibývaly žádné nové fotky.

Rozhodl jsem se, že to chce změnu. Využil jsem teď volného času (měl jsem několik dní nemocenskou) a začal jsem vymýšlet novou galerii. Nová galerie měla být jednoduše spravovatelná a taky by měla být co nejvíce zautomatizovaná. Hned jsem se chytl příležitosti a začal jsem se učit Python (celkem mě štvalo, že neumím žádný skriptovací jazyk). Po třech dnech učení vznikl jednoduchý skript, který za mě udělá téměř všechnu práci s galerií. Pro inspiraci popíšu, jak to teď funguje:

 • V XML souboru mám v přehledné struktuře uloženy fotky rozdělené do alb. Každé album má své jméno a může obsahovat fotky. Každá fotka obsahuje název fotky a datum pořízení (pro kontrolu, jestli se jedná opravdu o požadovanou fotku). Já pracuju pouze s tímto souborem a galerii tvořím pomocí tohoto XML souboru.
 • Skript tento soubor zpracuje a začne jednotlivé fotky vyhledávat ve vybraném adresáři (v adresáři, kde mám uloženy všechny fotky)
 • Až fotku nalezne, použije na ni některé úpravy (aktuálně pouze zmenšení a přidání rámečku)
 • Upravenou fotku uloží(s vybranou kvalitou) do dočasného adresáře na disku
 • Až jsou všechny fotky zpracované, začne je posílat na FTP server

To je vše. O zobrazení fotek se poté stará Minishowcase gallerie, která zobrazuje fotky přímo z daného umístění na FTP. To znamená, že webová galerie je pouze nástroj na zobrazení mých fotek. Pokud budu chtít použít pro zobrazení galerie něco jiného, stačí najít už fungující aplikaci, která bude zobrazovat fotky z daného umístění.

Krása toho všeho je ta automatizace. Pokaždé, když budu měnit galerii (její strukturu, nebo fotky v ni umístěné), stačí upravit jeden soubor a spustit skript. Navíc mám fotky uložené pouze jako originály (plus to co mám vygenerované na webu), takže když provedu změny na původních fotkách, změny se poté projeví i v galerii na webu.

Zní to jednoduše, zní to krásně a hlavně to funguje. Bohužel je to jen narychlo splácaný kus kódu, takže to není určene pro veřejnost. Tohle řešení mě ale dost zaujalo, proto jsem si přidal do seznamů plánovaných projektů i tento generátor galerie. Chce to ale kompletně překopat, přidat tomu nějaké to GUI a umožnit jednoduchou konfiguraci. Ještě by to chtělo umět PHP(teda ne že by to byl problém, ale do webového vývoje se mi moc nechce) a mohl bych k tomu dodělat i nějaký ten zobrazovač galerie. No uvidíme, třeba z toho vznikne nějaké komplexní řešení 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Programování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 Responses to Nová fotogalerie

 1. carnero napsal:

  V jednoduchosti je krasa a tohle vypada moc krasne.

  Osobne by mi chybela moznost uploadid odkudkoliv, takze me i to, co Tobe dela Python, dela skript az na serveru. Jinak principialne mi to pripomina Picasu.

 2. dadajax napsal:

  Díky 🙂 No ona tam ta možnost je – stačí uploadovat fotku přímo na FTP. Ale to není moc dobré řešení, protože po další aktualizaci by se fotka smazala.

  Když nad tím tak přemýšlím, tak není lehké vytvořit univerzální galerii – každý bude mít úplně jiné nároky na používání.

 3. Pěkné a rychlé. Chválím. Já se pořád nemůžu dokopat k tomu tu fotogalerii udělat, byť už mám na ní připraveny i odkazy na svém profilu http://www.premysl-vavrousek.cz. Zatím ale vede jen jedno album na Live Spaces a tam to není ono. Plánuji tedy využití fotogalerie v Zoner Photo studiu, ale to zase není to, co bych si představoval. Ale mám plán… 😉

  Kdesi jsem narazil na možnost udělat si velmi povedenou galerii v Silverlightu. Nejsem sice žádný programátor a v kódu se příliš neorientuji, ovšem zde je k tomu potřeba jen XML soubor a fotografie v nějaké složce na serveru – přesně jako u Tebe. Těch možností je tam ale mnoho – lze pak spustit prezentaci, zoomovat fotografie, atd. – to vše již zařídí plugin v prohlížeči, který je zároveň největší slabinou. Ne každý má totiž silverlight nainstalovaný a ne všechny prohlížeče jej dosud podporují (např. v Opeře zatím nejede). Ovšem ta jednoduchost a přitom efektivnost mě asi nakonec k tomu Silverligtu také přivedou… Možná bys o něm mohl také zauvažovat (ať v tom pak nejsem sám :)). Na netu určitě o tom najdeš dost informací.

 4. Zdar. Tak jsem ti o té galerii v silverligtu našel pár dalších informací.

  Podívej se na
  http://www.vertigo.com/slideshow.aspx
  – tam najdeš příklad toho, jak to funguje v praxi.

 5. dadajax napsal:

  Díky za odkaz 🙂 Tak jsem se na to teď díval a nevypadá to špatně. Ty data v XML souboru jsou uložené dost podobně, jako v mém případě (jen tam mají více informací). Asi by nebyl problém upravit ten můj skript, aby ten xml generoval a data bral z metadat fotek (EXIF a IPTC).

  Pro mně je ale taková galerie neužitečná. Efekty jsou sice krásné, ale k využití technologie Silverlight jsem prozatím dost skeptický. Myslím si, že v současnosti je mnoho lidí, kteří by si tuto galerii neprohlédli.

  Proto bych byl spíše pro klasickou webovou galerii (čistě (X)HTML) a nebo třeba něco s AJAXem (jako v případě mé aktuální galerie). Pomocí AJAXu můžeš docílit taky formu “prezentace”, kdy se ti postupně zobrazují.

  Jinak pro inspiraci můžu doporučit tento odkaz, díky kterému jsem se s mou galerií seznámil. Byla hned nahoře v seznamu a vyhovovala mi, takže ostatní jsem už nezkoumal. Třeba tam najdeš něco, co ti bude vyhovovat více než ten silverlight 😉

 6. Taky díky za odkaz. Je fakt, že ta Tvoje nová galerie vypadá dobře. Ještě jsem se stále nerozhodl, takže nevím. Možná v rámci propagace silverlightu u něj přece jen skončím, ale možná nakonec udělám nějaké úplně jiné řešení. Teď není ani tak otázka jak to nakonec udělám, ale kdy už se k tomu konečně dostanu (po těch asi dvou letech :-D)

 7. carnero napsal:

  dadajax: To máš pravdu. Nejhorší je, když člověk uprostřed práce zjistí, že on sám má jiné nároky, než čekal.

 8. Pingback: Jak integrovat vaši fotogalerii z Flickru ve Wordpressu | Dadajax's weblog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *