Několik způsobů jak zvýšit svou produktivitu

time O dovolené při pobytu v lázních jsem přemýšlel, proč pořád nic nestíhám a proč mi všechno trvá tak dlouho. Jednoduše řečeno o nějaké efektivitě se v mém případě snad ani mluvit nedá. Tak jsem přemýšlel tak dlouho, dokud jsem si neuvědomil několik věcí. O správě času už jsem jednou psal, tentokrát se ale zaměřím na to, jak onen čas využít co nejlépe.

Buďte fit

I takto může vypadat programátor ;) Už rok přežívám téměř bez jakýchkoliv pohybových aktivit. To se projevuje nejenom na vzhledu, ale i na celkové kondici. Stačí vyjít několik schodů, nebo doběhnout kousek na vlak a pak to několik minut rozdýchávám 🙂 Člověka potom ale svádí myšlenky, že nepotřebuje dobrou kondičku, když pracuje hlavou. To je ale velký omyl. Na fotce vpravo jsem vyfocen v létě 2007 a dnes, po roce, můžu porovnávat(aktuální foto ani raději nebudu pořizovat :)). S fyzickým vzhledem šly do háje i psychické schopnosti. Dnes jsem na tom tak bídně, že nedokážu využít všechen volný čas smysluplně. Musím pořád odpočívat, abych byl schopný pracovat dobře. Proto jsem se rozhodl, že je lepší obětovat alespoň hodinku denně nějaké fyzické aktivitě, abych zbytek času dokázal využít lépe. Znovu začnu chodit do fitka (než se mi páteř zničí úplně) a začnu s během. Mám v plánu běhat ráno před prací (to znamená kolem 5h ráno), ale vůbec netuším jaké následky to přinese. To bude ale na další článek (pokud se ho dožiju ;)). Další výhoda dobré kondičky je ta, že si budete více věřit. Sebedůvěra je někdy dost podceňována. Ale když si někdo pořádně nevěří, nikdy nevyužije celý svůj potenciál.

Jezte zdravě

Snažte se vyvarovat příliš tučným a těžkým jídlům. Trávení takových jídel (a obecně taky všech ostatních) je pro organismus dost velká zátěž. Zvlášť když jíte jen 3x denně a vždycky se nacpete k prasknutí. To je cesta do pekel a všechna efektivita je hned pryč. Snažte se vybírat pouze lehká jídla a jezte často a v menších porcích. Mezi jídly nezapomeňte doplnit vitamíny nějakým ovocem nebo zeleninou.

Hodně pijte

Tím ovšem nemám na mysli alkohol, to určitě ne 🙂 Nejlépe obyčejnou vodu. Snažte se vyvarovat různým přeslazeným limonádám a podobným “sračkám”. Člověk je tvořen převážně z vody, což je určitě argument pro její větší konzumaci. Budete se cítit svěžeji a taky odstraníte několik zdravotních problémů (například se vám nebudou tolik vysušovat oči u počítače).

Dýchejte pořádně

Nejenom vodu potřebujete. Ke správné činnosti mozku je třeba taky kyslík. Naučte se dýchat zhluboka a pravidelně a uvidíte ten rozdíl. Hluboké dýchání může taky odstranit stres, takže důvodů ke správnému dýchání je opravdu mnoho. Nejlépe uděláte, když se půjdete na chvíli projít ven (tedy pokud nebydlíte v nějakém velkoměstě).

Buďte optimisté

Pro některé lidi je to asi nepřekonatelná podmínka. Zkuste se ale začít dívat na svět pozitivně. Ve všem vidět něco dobrého a radovat se z maličkostí. Z neúspěchů se nestresujte, ale buďte rádi, že jste se zas poučili a stejnou chybu znovu neuděláte. Pokud budete myslet optimisticky, můžete toho stihnout celkově více a práce bude rychleji ubíhat.

Mějte vždy dobrou náladu

Když si vybavím chvíle, kdy mám špatnou náladu a zrovna pracuju, tak musím říct že efektivní rozhodně nejsem. Když není na práci nálada, tak se pracuje jen těžko a pomalu. Ono to souvisí i s předchozím bodem, ale i optimisté můžou mít špatnou náladu. Při špatné náladě se proto do práce nenuťte a místo toho si náladu zlepšete tím, co máte rádi. Dělejte své oblíbené aktivity a nebo se sejděte s přáteli a pobavte se s nimi. I když vám to zabere dost času, tak ve výsledku na tom budete lépe (nebo alespoň stejně) jako kdybyste pracovali se špatnou náladou. Na práci budete mít méně času, ale ten čas dokážete využít mnohem lépe. Na dobrou náladu je jinak taky dobrá nějaká fyzická aktivita. Při ni je totiž do těla uvolňován hormon endorfin, který navozuje právě štěstí. Pocit štěstí navozuje částečně i čokoláda, ale to se kryje s prvním bodem 🙂 Proto volte raději ten pohyb.

Nezapomínejte na spánek

Spánek je pro lidské tělo hodně důležitý. Během něho si tělo odpočine jak fyzicky, tak i psychicky. Nedostatek (nebo nadbytek) spánku může vést až ke zdravotním potížím. Každý má potřebnou délku spánku jinou, proto si musíte vyzkoušet, kolik hodin spánku vám stačí. Ideální je, když se budíte sami. Pokud vás budík vyruší zrovna když budete ve fázi hlubokého spánku, bude start do nového dne mnohem těžší a budete se cítit nevyspaní. Naštěstí pokud stáváte pravidelně ve stejnou hodinu si dokáže mozek “naprogramovat” svůj vlastní budík.

Nezabývejte se nedůležitými věcmi

Pokud trpíte stejným “postižením” jako já a máte spoustu zálib, musíte si dávat pozor na to, kolik vám to žere času. Když si uvědomím, kolik času strávím pročítání článků, nebo diskuzních fór na téma počítače, programování, fotografování, nové technologie atd. , musím uznat, že je to plýtvání s časem. Ten čas bych mohl využít mnohem lépe. Na druhou stranu mě ale tyto věci zajímají a baví mě. Tím pádem mi i zlepšují náladu, takže úplně vynechat to pročítání internetu není nejlepší nápad. Dalším velkým žroutem času je televize. Na tu zapomeňte úplně. Filmy si pouštějte tehdy, kdy budete na ně mít čas a náladu a ne tehdy, kdy vám to televize určí. Pouštějte si je anglicky s anglickými titulkami a krom toho že se u nich pobavíte, zlepšíte si svou angličtinu.

Poslouchejte hudbu

Je jedno jakou. Důležité je, aby se vám při poslechu pracovalo dobře. U práce těžké na myšlení si raději pouštím něco pomalejšího a na takovou tu stereotypní práci zas něco rychlejšího, co mě udrží soustředěného. Hudba by ale neměla rušit a měla by být spíše takovou kulisou, která odstíní všechen nežádoucí ruch (děti hrající si venku, kolegové hrající si vedle v kanclu atd.).

Vyhýbejte se “upírům”

Tento nadpis zní trochu divně. Těmi upíry ale myslím lidi, kteří z vás vysávají energii. Buď jsou pořád jen pesimističtí a kazí náladu všem okolo, nebo vás neustále okrádají o čas. Určitě několik takových lidí znáte. Tu chtějí pomoct s jejich webem, někdy jindy zase potřebují opravit počítač a nebo chtějí abyste za ně něco udělal. Jsou to prostě takoví hajzlíci co jen využívají druhé. Je proto dobré si uvědomit, jestli ten komu právě pomáháte je opravdový kamarád, nebo jenom obyčejný upír. Dobrým přátelům pomáhejte, ale když po vás bude chtít pomoct nějaká vyžírka, řekněte si o finanční odměnu (dle toho jak si vážíte svého času). Většina vyžírek jsou socky, takže v momentě kdy zjistí, že jim nepomůžete zdarma, půjdou o dům dál.

Mějte motivaci

Motivace vás dokáže hnát neustále kupředu a práce vás bude bavit. Pokud budete pracovat bez motivace, nikdy nedosáhnete dobrých výsledků. Dejte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Myslete na to, co vám splnění úkolu/projektu přinese a jak to ovlivní váš život. Uvidíte, že práce půjde lépe, než když budete pracovat jen proto že “musíte”. Budete pracovat rychleji a budete mít z práce radost.

Dopřejte si nějaký doping

Když se vám únavou zavírají oči a nemůžete se pořádně soustředit na práci, dejte si kafe nebo čaj. Kofein v nich oddálí únavu a dovolí vám pracovat déle. Dejte si ale pozor, aby jste to s tím kofeinem nepřehnali. Nadměrné užívání kofeinu může ovlivnit kvalitu spánku a pokud trpíte nespavostí, kofeinu byste se měli raději vyhnout.

Našlo by se toho určitě více, tyhle body jsou ale podle mě dost důležité a určitě jsem na spoustu dalších důležitých ještě zapomněl. Máte taky nějaké “finty” jak zvýšit svou produktivitu, nebo vás tyhle věci vůbec nezajímají?

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 Responses to Několik způsobů jak zvýšit svou produktivitu

 1. Hezký článek! -) Abych řekl pravdu, všechny tyto body si uvědomuji a rád bych se jimi řídil, jenže pořád se mi nějak ztrácí. Dobře vím, že takhle by to bylo opravdu lepší, ale stejně se tak, nevím proč, nechovám. Třeba běhat se chystám už asi půl roku a pořád nic.

 2. David napsal:

  Díky 🙂 Nejsi sám, taky většinu věcí vím už dlouho, ale furt jsem to odkládal. Chce to jen větší vůli a motivaci a snad to půjde lépe.

 3. Rohlik alias Ser@fin napsal:

  Hej doufam ze ja nejsem myslenej jako upir bo se mnou se nebavis tak nevim beeeeeeeeee brecim jak malej 😀

 4. Evča napsal:

  Všechny body jsi splnil? Nevěřím…. 😉

 5. David napsal:

  Rohlik: ty ne, ty pakošu 😉

  Evča: no všechny ne. Jak jsem psal, třeba už rok jsem bez nějaké fyzické aktivity, to dýchání taky ještě nemám pořádně vžité. Ale ty ostatní body se mi celkem daří plnit. Jelikož jsem od přírody lenoch tak to jde celkem ztuha, ale kupodivu čím více se mi to daří plnit, tím se cítím lépe 🙂

 6. Skvělý článek a musím říct, že se v něm dost poznávám :-).

  V poslední době totiž nestíhám vůbec nic a nějak mi chybí i ta motivace, S tím vzhledem to jde taky z kopce, protože jsem celkem přibral :-), spánek je na … protože od počítače vstávám kolem jedné hodiny, kolem půl druhé jdu spát a ve čtvrt na šest mi zvoní budík :-(. V práci zaháním únavu pomocí energy drinků, žiju ze sušenek, čokolád, jogurtů a někdy jednoho hlavního jídla – večeře. Odpoledne jsem úplně “vyšťavenej” – obvykle přijdu z práce a na hodinku dvě usnu. Pak se musím věnovat některým “nedůležitým” věcem – tedy ony jsou důležité, ale když vím, co bych měl dělat, tak se mi třeba pomáhat na zahradě fakt nechce… Večer si za dvě až tři hodiny pročtu všechny weby, aktuality, fóra, diskuse a blogy, pak napíšu několikero komentářů (jako teď :-)) a když už je deset, půl jedenácté večer, tak zjišťuji, že už opravdu nemám náladu dělat to, co jsem chtěl – a že je toho požehnaně: úprava a třídění fotografií a videí (co se válejí na disku x měsíců/let a nedostal jsem se k nim), psaní nových článků – do časopisu a na blog, úprava vlastního hudebního webu, zřízení webové galerie, kterou chci udělat už asi rok a půl, vyřízení prezentace pro svoji novou doménu, atd., atd.

  Potřeboval bych si ten den rozvrhnout nějak lépe, ale je fakt, že příliš nevím jak (nebo jsem na to moc líný :-)). Máš pravdu, že určitě dost času zbytečně zabiju tím prolézáním webu, ale stejně tak jako Tebe to i mě baví a přináší mi to něco nového. Ostatně zase tam hledám inspiraci třeba pro nové posty na blog, které bych nemohl napsat, když bych neměl kontakt s aktuálním děním. Vím, že bych měl přidat na spánku, jenže ono není moc kdy, když chci alespoň něco stihnout. Vím, že na té naší zahradě musím něco udělat, jenže kvůli tomu musím zase odkládat jiné “povinnosti”, takže je to složité… Potřeboval bych den o 30 hodinách a myslím, že bych stejně ještě nestíhal :-).

  Nejvíce mě vždy pobaví takové ty zasvěcené věty o tom, že jsem mladý, nemám žádné starosti a povinnosti a že mi vlastně nic neschází. Na jednu stranu je to možná pravda, ovšem vkrádají se mi do hlavy slova staré známé písně, … času míň, než se mi zdálo před půl hodinou…, případně …dej mi co ztrácím, dej mi čas… :-).

 7. David napsal:

  Díky Přemku. Když jsem tak četl ten tvůj “denní program” tak se divím, že to takhle vydržíš s takovým krátkým spánkem. Já bych potom nebyl schopný vůbec pracovat, kdybych takhle málo spal furt 🙂

  K tomu “…a když už je deset, půl jedenácté večer, tak zjišťuji, že už opravdu nemám náladu dělat to, co jsem chtěl…” mám docela dobrou radu. Nejdříve dělat ty “důležitější” věci. Stačí alespoň kousek (stačí si říct něco ve smyslu “teď roztřídím fotky z minulé dovolené”) a potom se vrhnout na ty méně důležité činnosti. Mě to docela pomáhá a i když udělám třeba jen něco málo důležitého, pořád si říkám že je to lepší než nic.

  Když píšeš, že se tomu procházení webu zabýváš tak 2-3 hodinky tak se to zdá sice dost, ale když se zamyslím, kde všude vídávám Tvé příspěvky a komentáře, tak mi příjde, že na tom webu sedíš pořád 😉 Máš na to nějaký systém (jako že si zapisuješ nějak kde si psal příspěvek), nebo si to všechno pamatuješ?

 8. No víceméně systém v tom nemám – prostě si po příchodu z práce otevřu dejme tomu dvacet tabů v prohlížeči a postupně je procházím (a rozvětvuji do dalších tabů diskusí, atd. :)). Mezitím se ve čtečce ukáže něco nového, takže rozkliknout do dalšího tabu… Postupně to procházím – články, které jsou jen na rychlé přečtení přečtu a zavřu, články, které jsou delší nechám obvykle na konec a ty které “vyžadují příspěvek, tak tam přispěji a pak postupně během dne několikrát reloaduji, abych se podíval na případné odpovědi. Takové taby pak zůstávávají otevřené klidně i několik dnů (PC uspávám do režimu spánku, takže prohlížeč jede x dnů v kuse :)).

  Je fakt, že s tím spánkem je to “na palici”. První dva tři dny ještě jdou, ale čtvrtek pátek už člověk je rád, že chodí :). No a v sobotu a neděli, když bych pak konečně mohl mít trochu času na to něco udělat, tak to obvykle dospávám spánkový deficit a vstávám kolem jedenácté až dvanácté odpoledne. Je ovšem fakt, že o víkendu zase jdu spát třeba až ve tři, nebo ve čtyři ráno, takže toho tolik taky nenaspím.

  Ovšem o víkendu si – alespoň jednou za čas rád někam vyjdu posedět, na dobré jídlo a jedno dvě pivka – je to pro mě takový relax, takže to mě celkem nabije novou pozitivní energií, ovšem zase nemá člověk čas udělat to co by chtěl :).

  Jediné co mi většinou nechybí je ta dobrá nálada – snažím se být optimista a radovat se dokážu i z úplných pitomostí a maličkostí, kdy ostatní jen zírají co že mi na tom přijde zajímavé, nebo zábavné a skrytě si ťukají na čelo, že jsem asi “magor” :). No, ale co – třeba jsem – mě to nevadí – hlavně, když umí mít člověk radost a nechodí celý den jak zapšklá okurka… :).

  Jinak k těm dvěma – třem hodinám. Ono to bude určitě více, ale v poslední době se to snažím zkracovat. Ty tři hodiny to bude možná tak ten čistý čas, co člověk věnuje tomu čtení a odpovídání, ovšem samozřejmě mezi tím je třeba ještě poslouchání muziky, občas nějaké to video na Youtube, a podobně, takže to nakonec dá těch pět – osm hodin za den – minimálně :).

 9. David napsal:

  Aha, no s těmi taby to řeším podobně, ale většinou když už ten tab zavřu, tak do dne zapomenu že jsem něco někam psal 🙂

  Alespoň že dobré nálady máš dostatek, myslím že i díky tomu můžeš přežívat s takovým krátkým spánkem 🙂 Jinak podle mě jsou spíše magoři ti, kteří jsou jak říkáš jako “zapšklé okurky” 😉

 10. Tak tak. No také se mi stane, že některé taby zavřu a pak už na to samozřejmě zapomenu a vzpomenu si třeba za pár dní, tak pak hledám na tom konkrétním webu, ten článek. Ovšem zase máš články, nebo diskuse, kde stačí jeden příspěvek, kterým je řečeno vše a vlastně člověk ani žádnou reakci nečeká, no a nebo jsou diskuse, kdy člověk odpověď očekává, nebo je to něco k řešení na více příspěvků :).

  Zkusím to jak píšeš – nejprve po příchodu z práce se věnovat tomu důležitému, potom tomu “nedůležitému” a teprve nakonec těm webům a blogům. Nejhorší je se k tomu přimět, protože člověk mrkne do čtečky, řekne si a sakra – zase toliko nového, to než všechno projdu to mi dá času a přitom má takové to nutkání to skutečně poctivě projít a pročíst :). Jenže jak se tím dá zlákat, tak je půl dne pryč a večer už není nálada na nějaké složitější úkoly – to už si tak spíše pustit nějakou muziku, nebo se mrknout na DVD a jít spát :).

  No tak uvidím – snad to zmáknu. To nejdůležitější co teď musím dodělat je dopsat další článek do Chipu (minulý týden mi vyšel druhý :)) a pak přijde na řadu to třídění věcí z dovolené, včetně článku o mé dovolené na blogu ;).

 11. David napsal:

  No když začnu procházet web, číst ty diskuze pod články a tak, tak to je vždycky na dlouho. Tam někdo hodí odkaz na něco, tam se probírá něco zajímavého a většina dne v tahu. Proto tohle nechávám na pracovní dobu 🙂 nebo na večer. Kdybych to měl pročítat po příchodu z práce, tak za ten den už nic neudělám, protože jak říkáš – večer už není nálada nic dělat (takže to jistí ty filmy nebo nějaká pasivní činnost).

  Potom zkus dát vědět, jestli si to vydržel takhle dodržovat a jestli to opravdu něčemu pomohlo. Hlavně to hned nevzdávej, chce to ze začátku trochu toho přemáhání (moc dobře to znám 😉 ), ale potom už je to fajn.

 12. Richi napsal:

  Já zvyšuju svojí produktivitu tím že pracuju jen pár hodin denne a pak mám spoustu energie na podstatnější věci jako je rodina, zábava, sport atd 🙂

 13. David napsal:

  Jasně, taky možnost 🙂

 14. Dx napsal:

  Já jsem sice na netu spíše čtenářem než komentátorem článků, ale i to čtení sežere děsně času.

  S přebytkem ve čtečce jsem se taky potýkal. Řešením bylo pro mě třízení zdrojů podle toho, jaký přísun mají pro můj osobní rozvoj a rozhled.

  Třeba na konci měsíce je dobré zhodnotit, který zdroj byl pro mě nejméně zajímavý a vyřadit jej. A takhle postupně zbydou jen kvalitní zdroje a ušetří se čas.

 15. David napsal:

  Dx: je to zajímavý postup, něco podobného jsem chtěl taky zavést. Potom jsem si ale řekl, že i ty zdroje, které jsou po většinu času pro mě nezajímavé a neužitečné občas přinesou něco zajímavého. Proto teď vyhazuju jenom ty opravdu blbé zdroje a u těch méně dobrých praktikuju rychlý přehled nového obsahu (to znamená že třeba článku projdu během sekund) 🙂

 16. Dx napsal:

  David: Jo, to se může stát, že po několik měsíců nezajímavý blog vystaví dechberoucí článek 🙂 To pak spoléhám, že se to po netu rozkřikne a dozvím se o něm od někoho jiného, koho čtu 😉

  Taky jsem to dělal tak, že “odpadní” zdroje jsem prolítal jen v rychlosti. Pak už jsem četl jen titulky a nakonec to vyústilo v úplný výmaz 🙂 Nekompromisní

 17. David napsal:

  hmm, možná skončím úplně stejně jako ty, už teď někde čtu jen titulky 🙂 takže brzo přijde poslední stádium….výmaz 😀

 18. Honza napsal:

  Ahoj,nevím, nakolik je diskuse zde stále aktuální. Tenhla blog jsem našel díky odkazu na “organizaci času na pda”.Musím říct, že jak článek o PDA, tak i tento, jsou velmi zajímavé.
  Já řeším poněkud jiný, i když v podstatě totožný problém.Jako majitel firmy si nemohu zcela dovolit tolik časů na netu, spíše hledám odborné diskuse a osobní názory lidí.Tak jsem nedávno hledal názory na to, co lidi používají v organizaci svého času více – plánovací diář typu ADK nebo PC a elektronickou podobu? Docela by mě zajímaly Vaše názory. Sice dopředu dle inkriminovaného článku tuším,co mi odpovíte, přesto…nepřipadáte si trochu jako “otroci” pokroku, když se mazlíte se svým PDA?Pozor, to není invektiva. Já sám nyní zvyžuji, jaký systém organizace zvolit, abych fungoval líp…Díky za názory.

 19. dadajax napsal:

  Ahoj, no já jsem určitě pro tu elektronickou formu organizace. Nedokážu si totiž představit, že bych musel sebou tahat nějaký papírový diář a tužku. Navíc pokud člověk nedokáže psát hezky, tak je docela těžké se v tom vyznat.

  U PDA se mi líbí, že ho mám pořád sebou (je to zároveň i mobil) a kdykoliv si můžu něco poznamenat. Navíc Windows Mobile mají širokou podporu různých programů určených pro organizaci času. Není tedy problém vyměnit třeba nevyhovující kalendář, nebo program na zobrazování agendy na ploše.

  Když tedy chci změnit styl zobrazování událostí, stačí změnit jen nastavení programu, ale data už nemusím zadávat znovu.

  Další výhodou PDA je jednoduchá záloha všeho (tedy jen pokud má člověk nainstalovaný Outlook).

  No a nakonec musím říct, že jako otrok pokroku si nepřípadám. Využívám všechny dostupné prostředky k tomu, abych zvýšil svou efektivitu. V mém případě je efektivnější používat PDA než klasický diář. Je to ale hodně subjektivní, někomu možná bude vyhovovat více klasický diář. Nejlepší asi bude si to vyzkoušet.

 20. Bipper napsal:

  Copak o to, já jsem postupně vyzkoušel několik možností…od separátního PDA a BT tlf, přes ADK až k různým variům, apod.
  Teď jsem ve stavu, kdy používám dost dlouho adk, ale přišel mi pod ruku eten M800, který mám možnost koupit…VGA display, navigace…tak mě to zase trochu nalomilo a testuju ho. líbí se mi, ale nějak “nemám odvahu” opustit ten papír, který mi byl vždy “jistotou”, i když jak se píše na Neviditelným psu…papír nezapípá, tzn. je funkční pouze tehdy, když se na něj skutečně podíváš…což se někdy i nepovede za celý den…a to je pak špatně. proto se mi líbí koncept MDA all in one, protože mobil sebou taháme dnes všude…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *