Návod na stahování pomocí BitTorrentu

BitTorrent je jeden z nejpoužívanějších peer to peer systémů. V tomto článku se o něm dozvíte něco více, a taky uvedu menší návod jak stahovat pomocí torrentů.

Něco o torrentech

Torrenty se od ostatních stahovacích systémů hodně odlišují. Fungují tak, že je vytvořen soubor s příponou .torrent, který má jen několik kB. Tento soubor potom obsahuje informace o datech, které se budou stahovat. K fungování této sítě je potřeba tzv. tracker server, který v podstatě řídí všechno stahování,tím že udává informace kdo má kolik dat staženo. Funguje to tak, že soubor je rozdělen na několik částí, které postupně stahujete. Když stáhnete určitou část, klient pošle na tracker informaci o tom, že tuto část už máte, a tudíž ostatní od vás můžou tuto část stahovat. Takže sdílíte jen to, co stahujete. Ten kdo soubor nasdílel, a nebo ten kdo již stáhl 100% souboru, je označen jako seed. Čím více seedu vidíte, tím lépe – je to jistota že soubor stáhnete celý. Naopak pokuď není ani jeden seed, je velká šance že soubor nedostahujete celý. Další typ lidí se označuje jako peer a znamená, že uživatel s označením peer nemá soubor kompletně stažený. Když budete hledat torrenty, zaměřte se hlavně na ty které stahuje nejvíce lidí.

Jak začít?

Nejdříve si musíte sehnat nějakého klienta. Zatím jsem zkoušel pouze dva, a to BitSpirit a uTorrent. Momentálně používám právě uTorrent, zdá se mi o něco lepši než BitSpirit. Má přibližně stejně funkcí, ale je menší a přehlednější. Navíc je celý přeložen do češtiny. Ani jeden z programů není nutné nějak složitě nastavovat, až na vlastnosti připojení. U obou programů je ale k dispozici průvodce, kterým lze vše jednoduše nastavit i bez větších znalostí.

Hledání .torrent souborů

Torrent soubory lze najít na mnoha stránkách. Uvedu zde ty které používám já.

 • Torrentspy – Tuhle stránku používám nejčastěji. Většinou je zde vše co potřebuju.
 • Isohunt – Taky dobrý vyhledávač torrentů.
 • Mininova – I přes nezajímavý vzhled je to dobry vyhledávač, a hlavně dost přehledný.
 • The Piratebay – Tenhle vyhledávač moc nepoužívám, ale občas na něm jde najít věci které jinde nenajdete.Raději ještě dodám, že pokud budete na takovýchto stránkách, raději neklikejte na reklamy které se tam zobrazují, pokud nechcete mít v počítači různý spyware a podobnou havěť

Ať už použijete na vyhledání torrentů jakýkoliv vyhledávač, nakonec stáhnete soubor s příponou .torrent, který už jen stačí otevřít ve vašem bittorrent klientu a v něm pak zadat cestu kam se mají data stahovat.

Myslím že na tom není nic složitého, určitě to zvládne každý. Jen bych na závěr dodal takové doporučení – pokud stáhnete nějaký soubor a máte staženo 100%, stává se z vás seed, a už jen poskytujete data ostatním, takže to nechte alespoň několik dní takhle běžet, ať ostatním ulehčíte stahování.
Pokud se o torrentech nebo jiných peer-to-peer sítích chcete dozvědět více, doporučuju navštívit stránku http://www.p2pxp.info/. Je tam spoustu užitečných informací, i odkazů.

Jo a dodatek nakonec, tento článek nevybízí ke stahování nelegálního softwaru, snažte se nebýt piráty 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Návod na stahování pomocí BitTorrentu

 1. Masterbill napsal:

  Zapomněl jsi se zmínit o Opeře, ta taky podporuje torrenty… Sice je to velice jednoduché, ale funguje to jak má a o tom to je… V jednoduchosti je krása…

 2. David napsal:

  Článek je už více než rok starý (navíc je to přepis jednoho ještě staršího článku z mého minulého webu). Už asi asi není aktuální, torrenty jsem použil naposledy snad před rokem 🙂

  Když jsem naposledy zkoušel stáhnout nějaký torrent pomocí opery (tehdy tuším ještě verze 7.něco), musel jsem použít něco jiného, protože torrenty v opeře byly dost problematické (padání aplikace, pomalé stahování atd.).

  Poslední verze Opery už snad torrenty zvládá bez problémů. To už ale ověřené nemám 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *