Na čem zrovna dělám

Momentálně se snažím využít svůj čas na maximum. Začínám na sobě více pracovat a pokouším se využívat veškerý volný čas k užitečným věcem. To můžete taky vidět větší intenzitou článků zde na blogu. Krom toho jsem se taky rozhodl (teprve včera večer), že začnu zase pracovat na hře.

Detaily o hře zatím neprozradím, protože ještě nejsou vymyšlené. Co ale můžu říct? Hra bude pravděpodobně vyvíjená v javě (o které vyjde zítra článek). Tímto článkem se Vás chci zeptat, co všechno by vás zajímalo z hlediska vývoje her? Rád bych se o získané zkušenosti taky podělil, proto pokud Vás vývoj her nějak zajímá, uveďte prosím v komentářích co byste se rádi dozvěděli.

Kromě samotného vývoje her se budu snažit sepsat nějaké zkušenosti s věcmi okolo vývoje. Od návrhu projektu, jeho realizace, jeho správy a podobně. Budu se snažit popisovat různé nástroje pro ulehčení vývoje a možné chyby, kterým je dobré se vyvarovat. Hra bude s velkou pravděpodobností vyvíjená jako opensource, takže může být zajímavá nejen pro hráče, ale taky pro programátory.

Nečekejte žádné rady profesionála, tím rozhodně nejsem a ještě dlouho nebudu. Začínám na sobě pracovat, proto doufám, že budu mít co nabídnout a mé rady budou správné. Pokud Vás tedy něco z této oblasti zajímá, zkuste napsat pod článek komentář. Když to bude v mých silách, pokusím se vyhovět 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Programování, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Na čem zrovna dělám

  1. Flavicius napsal:

    Ne, že bych uměl nějak extra programovat, takže ti do toho nechci moc mluvit, ale nechtěl bys tu hru napsat spíše v c++? To by mě zajímalo více než java, i když z něj vychází…

    Jen návrh…

  2. David napsal:

    Popravdě řečeno…ne 🙂

    A proč ne? Vývoj v javě je několikanásobně rychlejší, než v C++. Vzhledem k množství času, které mám k dispozici proto raději volím cestu méně časově náročnou.

    C++ ale úplně nezavrhuju. Pokud nebudou výsledky s výkonem v javě podle mých představ, tak to asi překopu do C++. Můj poslední pokus o hru jsem se snažil splácat v C++ (chtěl jsem se na tom hlavně naučit OOP), ale nakonec mě udolalo složité vkládání hlavičkových souborů 🙂

  3. Dartik napsal:

    Pokud jsi skončil u vkládání hlavičkových souborů, tak těžko můžeš posoudit „kolikanásobně“ je vývoj v javě rychlejší 🙂

    Ja sam programuju v C++, zkoušel jsem se učit javu, ale nakonec jsem dosel k závěru, že radši zůstanu u C++, sice je to asi otazka vkusu, ale na javě se toho člověk tolik nenaučí. Sice někomu může připadat úžasný že tam má garbage collector a další „sračičky“ 🙂 ale ty akorát zpomalují program a přispívají k programátorově degeneraci, protože pak nemusí na nic myslet a jenom tupě mlátí do klávesnice 🙂

  4. David napsal:

    Tím jsem myslel to, že jsem s tím měl problémy, které zabraly zbytečně moc času (já vím, byla to moje chyba, špatně jsem to celé navrhl). Podobných problémů C++ přináší více. Třeba ukazatele – jsou výborným pomocníkem, ale pokud si člověk nedá pozor, může se dostat do problémů, které se potom těžce hledají.

    Jo a samozřejmě…vždy je lepší umět více jazyků. Člověk nikdy neví, kdy se mu to může hodit 😉

  5. Dartik napsal:

    Včera dopoledne jsem byl na přednášce o Netbeans a Javě a musim se přiznat, že to trošičku změnilo můj pohled na svět 🙂
    Po tom co jsem viděl jak rychle se dá v javě oproti C++ vyvíjet (z vlastní zkušenosti taky:D) tak uznávám, že je pro začátek o hodně lepší.

  6. David napsal:

    Dartik: no teď třeba pracuju na základech enginu a musím říct, že mě java mile překvapila. K vykreslování používám OpenGL. Ze začátku mě zaskočilo velmi nízké FPS a trhaný pohyb. To se mi ale podařilo odstranit a nyní mám scénu s rotujícími krychlemi s cca 1000FPS 🙂

    Java je moc krásný jazyk, ale nehodí se na všechno. Proto bude mít C++ ještě dlouho své uplatnění.

  7. Dartik napsal:

    Souhlasim, těžko by někdo psal ovladače k graficky kartě v jave 🙂 Ale pro aplikace kde výkon není primární záležitost imho java dominuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.