Microsoft a studentské licence

Studujete ještě? Pokud ano, měli by jste se zamyslet nad možnými výhodami, které vám studium poskytuje. Kromě různých výhodných slev na vlak nebo hromadnou dopravu můžete využít slevu i na některé programy.

Microsoft nabízí spoustu aplikací a ještě větší hromadu licencí. Člověk se v nich lehce ztratí a sehnání té správné licence může být obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Spousta z vás se jistě setkala s balíkem Microsoft Office Home and Student 2007, který jde sehnat za dost lákavou cenu. Navíc licence umožňuje instalaci tohoto balíku na tři různé počítače, což je skvělé pro spoustu domácností. Bohužel tento balík nezahrnuje poštovního klienta Microsoft Outlook. Jelikož u koupi Officu mě zajímá především Outlook, byla pro mě tato nabídka nezajímavá.

Po spoustě hledání různých výhodných balíků a slev jsem zjistil, že existují specializované obchody, které se zabývají přímo prodejem studentských licencí. Na stránkách Microsoftu můžete najít tento rozcestník, kde se dozvíte snad vše o nabízených licencích pro studenty. Pro studenty z Čech slouží e-shop licenceprostudenty.cz a pro Moravské studenty je k dispozici studentskelicence.cz. Já jsem nakupoval u studentskelicence.cz a při nákupu jsem se nesetkal s žádným problémem. Kromě balíku Office můžete pořídit výhodně i Windows Vista (pouze upgrade, jen 32bit) a taky pár jiných aplikací.

Jde na tom ušetřit spustu peněz. Jako příklad uvedu standardní balík obsahující Word, Excel, Powerpoint a Outlook. Normální verze stojí 11800 Kč a verze pro studenty obsahující stejné aplikace stojí jen 1960Kč. To už je pořádný rozdíl. Jediné omezení u studentských licencí je pouze v zákazu používání aplikací pro komerční účely. Osobně mě tato skutečnost vůbec neomezuje, takže mi vůbec nevadí 🙂 Velká výhoda těchto licencí je, že platí i po skončení studia. To znamená, že byste si s nákupem těchto licencí měli pospíšit, dokud máte ještě tu možnost.

Já jsem využil této nabídky a zakoupil jsem si kancelářský balík Microsoft Office Standard 2007. To byla jediná aplikace, kterou jsem používal nelegálně. Právě kvůli toho Outlooku a jeho dokonalé synchronizaci s Windows Mobile zařízením a taky kvůli kvalitní organizaci času. Proto můžu nyní s radostí oznámit, že na mém počítači už nenajdete ani jeden program, který bych vlastnil nelegálně. V drtivé většině případů používám freeware nebo opensource aplikace, koupené mám pouze Windows XP Home, Office 2007 a Zoner Photo Studio 10 Proffesional.

Studentské licence nenabízí pouze Microsoft. Z těch známějších uvedu třeba Adobe, které nabízí svůj Photoshop za opravdu studentskou cenu 🙂 Byla by škoda takových příležitostí nevyužít, zvlášť pokud neplánujete zakoupené programy používat ke komerčním účelům. V mnoha případech lze program nahradit alternativou (Office -> OpenOffice, Photoshop -> Gimp atd.), ale některé programy nemají žádnou vhodnou free variantu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 Responses to Microsoft a studentské licence

 1. Flavicius napsal:

  Naštěstí ještě budu studovat asi dost dlouho, takže na výhodné pořízení nějaké té placené aplikace mám dost času. Záleží ale také na Microsoftu, jak dlouho chce tuto možnost nabízet :-). No, snad to stihnu, zatím totiž nemám peněz na zbyt, abych mohl koupit tu levnou studentskou verzi office.

  Zajímalo by mě, jak přijdou na to, že např. jednu z jejich aplikací používám komerčně.

  Dejme tomu, že prodám někomu grafiku, kterou jsem jakoby udělal v Gimpu, ale popravdě je to ve Photoshopu. Nikdo by na nic přijít neměl, neboť mohu říct, že v Gimpu udělám to samé, co v PSku. Nebo si snad každý program ukládá do obrázků nějaké informace, že byl vytvořen právě v něm?

 2. David napsal:

  Já myslím, že tahle výhodná nabídka zůstane, takže bych se nebál 🙂

  No a k těm licencím, ono je to trošku složitější. Nejdříve je dobré říct, že spousta grafických programů si opravdu ukládá do obrázku informaci ve smyslu “Edited in Gimp” a podobně. Nicméně dá se to z toho obrázku odstranit a krom toho to není žádný důkaz (nikdo ti nedosvědčí, že si zrovna onen obrázek nedělal v trial verzi Photoshopu).

  To že licence není určena pro komerční účely je podle mě hlavně proto, aby si nějaký student nekoupil takhle levně program, aby ho potom po studiu používal jako živnostník. Určitě ti nebude Microsoft (ani nikdo jiný) dokazovat, že si porušil licenci prodejem pár obrázku. Pokud bys byl ale živnostník a přišla by k tobě kontrola, tato licence by nebyla platná a bylo by to stejné jako bys žádnou licenci neměl.

  Doufám že se nepletu, ale z toho co jsem všude možně vyčetl by to takhle opravdu mělo být.

 3. Flip napsal:

  Tak jak řekl David, ty informace se ukládají do EXIFu obrázku, jdou vymazat, ale je to opruz. Já si raději koupil Photoshop, udělal pár webů a investice se vrátila za chvíli zpět… a mám teď klidný spánek…

  Jo a k té Trial verzi… myslím, že v podmínkách je zákaz používání trial verze pro komerční účely. To bys pak mohl jet na trialu, preinstalovat systém, zas jet znova na trialu, zas preinstalovat system… :o)

 4. David napsal:

  No jo, je to možné že to tam je nějak ošetřené. Nějak sem to nezjišťoval, ale nejspíše to bude tak jak říkáš 🙂

 5. Flavicius napsal:

  No dobře, a co když jsem živnostník, který má jako předmět podnikání tvorbu grafiky, ale nikde není napsáno, že ji dělám zrovna ve photoshopu. Třeba o sobě mohu tvrdit, že ji dělám v Gimpu, až ke mně přijde kontrola :-). Tohle je nějak ošetřené?

  Když se tedy informace o programu ukládají do EXIF, mohu proste obrázek po vytvoření ve photoshopu otevřít v Gimpu a uložit znovu, címž se EXIF přepíše, nebo to tak není?

 6. David napsal:

  Těžko říct jak se takové situace řeší. Každopádně podobné řešení by přineslo spoustu problémů, proto bych to takhle složitě nedělal.

  Ty EXIF informace jdou opravdu lehce smazat ve spoustě programů a navíc to tvoje řešení (znovu editace v Gimpu) je myslím taky možné. Ale jak říkám, nedělal bych to 🙂

 7. Flavicius napsal:

  Jde samozřejmě o pouhé polemizování, ale jak vidím, dobrali jsme se možná k další trhlině v zákonech :D.

 8. Azimut napsal:

  Trosku starsi tema, ale jenom v kratkosti doplni jednu docela dobrou informaci o ktere mnoho studentu nevi. POkud stujdujete vejsku, doporucuju se informovat na studijnim oddeleni, jestli vase skola nespada pod MSDN Academy – je tam software zdarma od officu po systemy
  link: http://msdn.microsoft.com/cs-cz/academic/default(en-us).aspx

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *