Menší zamyšlení nad dnešními netbooky

Právě sedím ve vlaku na cestě do Ostravy. Čekají mě ještě asi dvě hodiny cesty a čas mi krátí můj notebook. Začaly se mi hlavou honit myšlenky, čím bych ho mohl nahradit. Můj třináctipalcový Dell Vostro 1310 je sice docela malý a přenosný, ale pořád to není úplně ideální řešení na cesty. Jednak proto, že ho používám jako hlavní počítač (nerad bych o něj přišel), ale taky proto, že je i docela velký a bez napájení už moc nevydrží. Jenže čím ho nahradit?

Když jsem se zamyslel nad mými požadavky, tak jako nejdůležitější mi přišly skladnost a dlouhá výdrž na baterii. To se zdá být logické. Jenže jsem přemýšlel dále. Nebyl by lepší nějaký netbook? Podle mě ano. Problém je v tom, že vývoj netbooku se ubral směrem, který se mi moc nelíbí. Neustále se zvyšuje výkon, velikost a cena. Naopak se bohužel znatelně snižuje výdrž na baterie. Do netbooků se cpou „dospělé“ operační systémy a přístroje jsou postaveny na architektuře x86. Není se čemu divit. Lidé to všechno chtějí. Netbooky pochopili jako levnou variantu notebooku(nebo počítače) a čekají, že netbook jim plně nahradí počítač.

Já se ale ptám, je to opravdu dobré nahrazovat počítač netbookem? Myslím si, že ne. Chci netbook, ale nechci mít plnohodnotný počítač. Nechci na netbooku pracovat, hrát hry, nebo dělat nějaké výkonově náročné činnosti. Chci malý přístroj, který bude mít kvalitní klávesnici, malé rozměry a vydrží minimálně 24 hodin v provozu na baterii. Nechci aby v něm běžel dospělý operační systém, který by zbytečně zatěžoval procesor a snižoval maximální dobu provozu. Chci nějaký jednoduchý operační systém, který mi umožní psát texty, poslouchat hudbu, sledovat videa, pohodlně prohlížet internet (plnohodnotně, i s Flashem!) a komunikovat se světem. Nic více nepotřebuji.

Jenže existuje něco takového? Bohužel o žádném takovém přístroji nevím. Většina netbooků má výdrž pohybující se maximálně kolem tří hodin, což je směšné. Dražší modely již mají lepší výdrž (maximálně však kolem bídných 10h), ale jsou zbytečně drahé.

Jaký by byl podle mě ideální netbook? Běžel by na něm operační systém Android, měl by 9“ displej, postaven na architektuře ARM, výdrž na jedno nabití by byla vyšší než 24 hodin a váha by byla maximálně 1kg i s napájecím adaptérem. Hardwarové parametry jsou mi ukradené, chci jen, aby byla práce s netbookem svižná a aby utáhl alespoň 720p video. No a cena? Ideálně 8 až 10 tisíc korun.

Opravdu je to tak těžké něco takového vyrobit? Kdo potřebuje na cestách klasický operační systém? Na co je vlastně netbook, který nevydrží na jedno nabití ani jednu cestu domů?

Doufám, že výrobce netbooků brzo napadnou podobné myšlenky a vydají se touto cestou. Opravdu se těším na dobu, až bude k sehnání přístroj přesně dle mých požadavků.

Co si myslíte vy? Jsou mé požadavky na netbook tak nereálné, nebo máte na současný stav netbooků stejný názor?

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 Responses to Menší zamyšlení nad dnešními netbooky

 1. David Nogol napsal:

  Při včerejší cestě vlakem jsem se zamyslel nad současnými netbooky. Můj názor si můžete přečíst zde: http://bit.ly/a4NhUL

 2. carnero napsal:

  Minimálně ta cena je myslím nereální při tom, co od toho chceš. Vždyť mobily (s klávesnicí) mají stěží 4″, vydrží necelý den a stojí kolem 15000 Kč. A ty chceš stroj, který bude větší, výkonnější a s lepší výdrží za nižší cenu. To moc nejde dohromady.

  Osobně mi netbooky připadají zbytečné. Mám 13″ notebook který vydrží na baterii asi 6 hodin (když vezmu i druhou tak přes 8), umí všechno a umí to kdekoliv. Případně se to dá vyřešit třeba instalací dvou systému (ten hlavní + např. lehký a úsporný Moblin). A pokud notebook nechci, vezmu si mobil a vystačím si s tím. Nějak nemůžu najít účel něčeho, co bude umět totéž co mobil, jen to bude větší. Ale asi jsem jen líný přemýšlet co si zrovna vezmu, kde mám jaké věci nebo řešit nějakou synchronizaci. Řešit kde mám další zdroj a kdy nabít další baterii.

 3. Huncut napsal:

  Souhlas s tím, že pokud netbook, tak jedině na ARM a s pořádnou výdrží. Nevím proč do toho výrobci nejdou. Místo androida bych preferoval nějakou klasickou Linuxovou distribuci, upravenou na míru.
  Já bych totiž na netbooku naopak chtěl pracovat a využít jeho mobility, výdrže a přitom stále slušné ergonomie. Chtěl bych 10 – 13″ displej, nízkou hmotnost a služnou klávesnici. A klidně by mohl stát i 15 tisíc.

 4. dadajax napsal:

  Carnero: máš pravdu, s tou cenou jsem to trošku přehnal. Ale na druhou stranu v telefonech je třeba použít co nejmenší součástky, a tato miniaturizace taky něco stojí. Naproti u toho netbooku zas takové nároky na velikost nejsou. A s tou výdrži…u netbooku je možné použít několikanásobně větší baterii. Což je u mobilů dost problém.

  Když nad tím tak přemýšlím, tak možná by mi stačila kombinace mobil + externí (velká) klávesnice.

  Prostě chci zařízení, které přibalím do batohu a v případě potřeby zapnu a můžu používat. A jak půjdu spát, tak to zapojím do sítě, aby to bylo na další den provozuschopné.

  Huncut: Linuxu v netbooku bych se taky nebránil. Jen mám pocit, že Linux obecně je na tom se správou napájení docela špatně.

  Jinak těch 13″ na netbook se mi zdá moc, ale na druhou stranu pokud bys to chtěl použít na práci, tak je to podle mě ideální 🙂

 5. carnero napsal:

  @dadajax: U netbooku nejsou tak vysoké nároky na velikost… jenže zase tam jsou nároky na výkon. Který mobil Ti dneska bez problému přehraje libovolné video v 720p? Většinou umí jen několik málo formátů a na 720p můžeš rovnou zapomenout. A jak zmiňuješ sám – větší baterii. Nezapoměň, že vyšší kapacita = vyšší cena. Ta do mobilu stojí necelou tisícovku, ta do notebooku stojí tisícovek obvykle tak pět. Což už je asi polovina ceny Tvého imaginárního netbooku.

  IMHO nejlepší budeš mít, když si chvíli počkáš. Stejně jako netbooku míří mezi notebooky, tak mobily míří mezi netbooky. Čekáš ve špatné frontě na své vysněné zařízení. Počkej si na 6″ mobil, kup si k němu bluetooth klávesnici a bude to.

 6. dadajax napsal:

  Carnero: asi máš pravdu. Třeba mi nakonec bude vyhovovat něco ve stylu Dell Mini 5 s tou externí klávesnicí.

 7. Můj netbook je naštěstí z prvních várek, takže sice žádný hyper výkon, ale výdrž poměrně slušná a s devítipalcovým displejem se skutečně vejde prakticky všude. Těch desetpalců se mi na netbook zdá už až dost, zvláště, když rozlišení zůstává skoro u všech modelů stejné, jako u oněch devítipalcových – 1024x600px.

  Také by se mi líbilo zařízení jaké popisuješ, ale ještě spíše než ve formě netbooku ve formě tabletu. Opravdu něco, co bude hlavně na net a prohlížení dokumentů, popřípadě jejich nenáročnou editaci. Jasně – na to stačí třeba HD2, ale přeci jen vělký displej – v porovnání s telefonem – je velký displej…

  Příznivci jablečného moštu nyní budou tvrdit, že toto zařízení už tu je – iPad a z části mohou mít pravdu. Jenže – já bych tam opravdu rád měl i flash (a třeba silverlight) a také nějakou tu konektivitu k periferiím – minimálně čtečku karet a alespoň dva, nebo tři USB porty (možnost připojení flash disku, klasické klávesniče, nebo myši). Ono je fajn mít možnost vyndat kartu z foťáku, vložit do tabletu a na velkém displeji si prohlédnout snímky, což prostě na iPadu neudělám bez nějaké synchronizace čehosi s čímsi přes jablečný soft…

 8. Monika napsal:

  Já se zatím s netbooky moc nesetkala, ale je pravda, prácej sme se o tom bavili jestli si vspomínáš, že si Terka koupila malý netbook, který je opravdu velký jako malá bonboniéra a lehký, né opravdu jsem ho nevážila. Je na něm sice win 7 starter a nejde na něm nic nastavit, ale pravda ty chceš něco s na čem můžeš jen být online po dobu cesty, je sice nový ale vydží opravdu těch 9 hodin s internetem případně 8 se zaplou wifi bez nabíjení – což je dle mého slušné, jak se to vyvine až bude mít půl roku rok, je věc druhá.

 9. slepej napsal:

  Já už netbooka mám. Nemohu si ho vynachválit. Je to malý devíti palcový asusáček s procesorem 1.6 ghz, s pamětí ram 1gb a hdd 160 gb. Mám tam win7 a šlape v pohodě. Vydrží mi asi 4 hodiny. Normálně my vydrží až 5 ale to je tím, že na něm mám spuštěny programy pro zrakově postižené. Kolikrát ho použiju víc než normální 17 palcový notebook. Vždy když někam jedu tak ho beru ssebou. Na nějaké ty filmy, texťáky a další multimédia je v pohodě. Dokonce jsem tam rozběhl warcraft 3 ale to jen ze zvědavosti. Tak že já jsem pro netbooky.

 10. Nikol napsal:

  Já používám netbook ve škole, někdy místo sešitů a o přestávkách se tím dá dobže zabavit, mám doma ale i hlavní počítáč a smartphone navlastnim a vyhovuje mi to myslim že nic podobného jako tu popisuješ bych rozhodně nechtěla a ani si to nekoupila, na netbooku můžeš tohle všechno dělat a pokud je problém s baterii, koupím si další a je to vyřízeno…Neni co řešit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *