Měnit operátora? Leda za trest!

Končila mi smlouva u T-mobile a tak jsem si řekl, že z nich buď vyrazím nějakou skutečně slušnou nabídku anebo přejdu k O2, které má většina příbuzenstva. Co mě čeká za anabázi jsem netušil. T-mobile sice nakonec nabídl velmi slušný tarif, ale několikrát mi lhali a tak mě naštvali, že jsem přešel ke konkurenci.

Výhodné tarify?

Všichni operátoři nabízí jedinečné tarify – stejné ceny a stejný počet volných minut jsou jistě jen čirá náhoda. Tak nějak bych očekával, že mi T-mobile při skončení smlouvy nabídne prodloužení za výhodnějších podmínek – samozřejmě to je ani nenapadlo. Lepší tarif nabídli když chyběl týden do konce výpovědi a pochopili, že si nedělám legraci. Nicméně O2 se také nevyznamenalo. Na otázku, co nabídnou když přejdu k nim, byl odpovědí běžný tarif. A když jsem zadal číslo na jejich web, tak mi teta z call centra řekla, že lepší tarif nebude, ale že první tři měsíce budu mít zdarma – což se ovšem jaksi nestalo. Naopak na prodejně mi nabídli neomezený tarif na dva roky za 450 Kč, což je jistě super nabídka. Ovšem pouze pokud ho využijete, já bohužel ne.

Lžeme a lžeme…

Zrušit smlouvu je hračka, tedy teoreticky. V praxi jsem musel do T-mobilu celkem 5x a zabralo to téměř dva měsíce! Několikrát mi pracovníci u přepážky výslovně lhali a všelijak mlžili. Nejdřív údajně nešlo nabídnout lepší tarif, pokud prodloužím smlouvu. Samozřejmě o měsíc později a s výpovědí na stole se najednou našla nabídka za polovinu. Pak několikeré mlžení o výpovědní lhůtě a převodu čísla, neúplné či vyloženě vylhané informace. Dohodli jsme se na výpovědi, přijdu domů a jejda, dole na výpovědi drobným písmem není zaškrtnutý převod čísla – náhoda že… Podle výpovědi lze údajně číslo k převodu jinam poskytnout kdykoliv, ale pak to najednou „z technických důvodů“ nešlo a bylo třeba několik dní čekat. Jinak perlička na závěr, jeden týden se pracovník na přepážce jmenoval Honza a další týden David.

Jak smlouvu vypovědět?

Předem si přečtěte podmínky operátora a v dostatečném předstihu podejte výpověď smlouvy. Kulišáci vám samozřejmě neumožní dát výpověď třeba dva měsíce dopředu, musíte se trefit tak, aby šlo podat výpověď a zároveň vám automaticky nepřešel dvouletý tarif na výrazně dražší tarif bez závazků. Výpovědní lhůta je obvykle 30 dní, tedy je dobré přijít třeba 35-40 dní před koncem smlouvy. Nenechte se u přepážky nijak zviklat a nekompromisně trvejte na písemné výpovědi. Před doběhnutím ji ještě můžete stáhnout a smlouvu prodloužit – v takové situaci vám samozřejmě operátor ochotně nabízí modré z nebe.

Pokud měníte operátora, rovnou si vyžádejte ČVOP (číslo pro převod), které budete potřebovat k přenesení čísla jinam! Důkladně se ujistěte, že je ve výpovědi vše sepsáno jak jste chtěli, přečtěte všechny hvězdičky, dodatky a poznámky miniaturním písmem.

Co se stane když se výpověď nestihne?

Obvyklé tarify jsou v ČR na dva roky a automaticky se prodlužují. Nově si můžete automatické prodlužování smlouvy zakázat a pak ji operátor bez vašeho souhlasu prodloužit nesmí. Samozřejmě vám ale nezruší paušál, pouze vás převede pod tzv. tarif „bez závazků“ – tedy na paušál, který můžete ve lhůtě 30 dní vypovědět kdykoliv a bez sankcí. Tento tarif je samozřejmě podstatně dražší! Následně musíte nejdřív zrušit paušál, číslo se poté převede na kredit. Pak teprve můžete číslo úplně převést jinam, samozřejmě to nějakou dobu trvá. Když už klient odchází, je třeba mu to patříčně znepříjmenit a ještě ho zkásnout.

Má smysl měnit operátora?

Ve většině případů asi ne, navíc tím ztratíte spoustu času. Operátoři mají korporátní manýry a jakmile něco nevyřizujete osobně a 3x to nezkontrolujete, nejspíš se dočkáte nemilého překvapení. Nabídka je naprosto vyrovnaná. Ale pokud vám končí smlouva, určitě ji vypovězte a nechte operátora vycukat až do posledního týdne. Obvykle se pak najde velice výhodná nabídka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *