Launchy

Program Launchy slouží k rychlémů spouštění aplikací nebo souborů. Funguje tak, že běží na pozadí systému, a čeká dokud nezmáčknete tu správnou klávesovou zkratku (původně nastavené na ALT+SPACE). V paměti zabírá po startu něco málo přes 7MB, což si myslím že je celkem dost, ale hlavní je že tento program je opravdu užitečný. No a jak přesně ten program funguje? Stačí použít klávesovou zkratku, a potom do okýnka zadat text podle toho co chcete spustit. Pokud chcete například spustit firefox, stačí zadat fire a program už nabídne seznam programů které obsahují v názvu frázi „fire“.

Nastavení

Původně je program nastaven tak, aby procházel nabídku start a plochu a vyhledával tam zástupce (soubory s příponou .ink). Pokud kliknete pravým tlačítkem na okno programu a pak na Directories, můžete si tam vybrat adresáře které budou prohledávány a typy souborů které hledat. Jde nastavit pro každý adresář jiné typy souboru. Například pokud zvolíte složku s filmy, je dobré uvést typy souboru jen .avi , aby se zbytečně ve vyhledávání nezobrazovaly třeba soubory s titulkama. Potom když si nastavíte adresáře stačí jen kliknout pravým na okno programu, a zvolit „Rebuild Index“.

K čemu je program užitečný

Díky tomuhle programu nemusíte mít na ploše tolik ikon, nemusíte zdlouhavě prohledávat nabídku start, stačí jen vědět jak se soubor který chcete spustit jmenuje. Což může být někdy problém, proto se program nedá použít vždy. Někdy je nutné použít průzkumník a soubor najít ručně. Pokud ale název souboru víte, je to jen otázka několika málo sekund. Další celkem užitečná funkce je že program funguje i jako kalkulačka, stačí zadat třeba 10+10 a hned vidíte výsledek.

Launchy dokonce usnadní i vyhledávání na internetu. Stačí napsat třeba google, pak zmáčknout tab, a napsat co chcete vyhledat a nakonec potvrdit enterem. Otevře se prohlížeč s otevřenou stránkou s vyhledáváním. Co jsem tak zkoušel tak program funguje i s českými vyhledávačemi jako například Jyxo.cz, Centrum.cz, Seznam.cz, Atlas.cz. Myslím že to je hodně užitečná funkce.

Kde ho sehnat?

Domovská stránka programu je http://launchy.net/ a odkaz na stažení je zde. Ještě bych dodal že program je freeware a obsahuje spoustu skinů, pro změnu vzhledu programu. Doporučuju vyzkoušet.

Na závěr nějaké ukázky

obrazek obrazek obrazek
Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *