Konečná verze fotogalerie

Nedávno jsem si začal budovat vlastní fotogalerii zde na blogu. První pokusy nedopadly nejlépe a kromě špatného systému galerie byl problém ve velmi malém počtu fotek, které jsem zde nahrál.

Dneska jsem dokončil finální (doufám) verzi galerie a v tomto okamžiku je v galerii více než 250 fotek v 8 kategoriích. Ty kategorie berte jen tak orientačně, protože třídění fotek do různých kategorií mi vždycky dělalo problémy. Celé to pohání plugin do wordpressu NextGEN gallery. Osobně jsem s ním spokojen, snad nebudu jediný 🙂

Konečně jsem se k tomu dokopal a prošel jsem si svou sbírku fotek (něco kolem 10000 kousků) a vybral jsem ty povedenější. Doplňování nových fotek už nebude tak hrozné, takže se můžete těšit na nové přírůstky. Asi to budu dělat tak, že vždy nahraju najednou více fotek a vydám nějaký krátký článek s upozorněním na nové fotky. Ať tam nezapadnou mezi ty staré 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 Responses to Konečná verze fotogalerie

 1. Teď je to perfektní – mohu jen chválit. NextGEN plug-in je asi jeden z těch nej, takže se mi ta galerie zdá vskutku velmi vydařená. A její obsah je ještě vydařenější ;).

 2. carnero napsal:

  Jen mám dotaz: Proč se některé fotky zobrazí samotné (čistě jen obrázek) a některé v tom dementním pop-upu (sám se tak nějak natahuje na konečnou velikost a hrozně zdržuje)?

 3. David napsal:

  Díky Přemku 🙂

  No a k tomu zobrazování fotek – teoreticky by se měly zobrazovat všechny fotky v tom pop-up okně (lightbox), ale z mě neznámého důvodu se někdy fotka zobrazí přímo. Nevím kde je problém, snažil jsem se ho vyřešit, ale zatím marně.

  Prohlížení fotek lightbox efektem momentálně trochu zdržuje, protože trvá, než se okno přizpůsobí velikosti fotky. Pokusím se nějak skript upravit (nic neslibuju – javascript není má silná stránka), aby se přizpůsoboval hned, bez té animace.

  A proč že jsem zvolil lightbox? Protože nabízí snadné prohlížení fotek pomocí kláves (šipka doleva a doprava). Zkoušel jsem ještě efekt Thickbox, který se zobrazoval okamžitě, ale neumožňoval snadné procházení mezi fotkami.

  Tyto pop-up řešení mi vyhovují nejvíce, protože nemusím kvůli nim nijak upravovat layout svých stránek. Jen se teď pokusím vyřešit problémy s občasnou nefunčností lighboxu a hlavně něco udělám s tou rychlostí.

  Díky za připomínky 😉

 4. Mě osobně přijde tento typ pop-up zobrazení jako vyhovující. Neotvírá se mi zbytečně mnoho záložek s fotografiemi, na něž se musím přepínat, ale jednoduše přímo v daném okně vidím jednotlivé fotografie, mezi nimiž jde přepínat.

 5. David napsal:

  Taky mi to dost vyhovuje, až na vyjímky kdy se v těch popup oknech zobrazují moc velké fotky. To ale tady nehrozí 🙂

  Podařilo se mi opravit ta rychlost, teď se rámeček mění okamžitě bez prodlevy a fotka se zobrazí tak rychle, jak to jen rychlost připojení k internetu dovolí 🙂

  Jediné s čím si nevím rady je ten problém, že se občas fotka zobrazí v samostatném okně bez popup efektu 🙁 Chová se to divně, někdy stačí prostě jen otevřít jednu fotku takhle, přepnout se zpět na seznam fotek a potom už se to otvírá normálně v tom popup okně. Fakt nevím co s tím je, ani deaktivace všech pluginů ve wordpressu nepomohla. Zkusím pátrat po nějakém řešení, ale moc nadějně to nevidím.

 6. Zkus se podívat na blogu Jiřího Vaňka. Myslím, že tam o NextGEN něco měl. A když tak napiše jemu – myslím, že v tomhle se celkem vyzná, tak snad by pomohl.

 7. carnero napsal:

  David: To, co se asi jmenuje lightbox je u mě prakticky vždycky důvod už nikdy na daném webu na obrázky neklikat. Obvykle roztažení fotky hrozně trvá. A kromě toho, co si použil Ty, jsou ještě podobné – mají stejné chování, ale odlišné ovládání. A na první pohled je nepoznám a tak krom čekání na otevření musím započítat čas na hledání ovládání. IMHO to je asi nejvíc zdržující možnost, jak obrázky zobrazit 🙁

  U Tebe to asi nebude problém, ale občas je veselé, když se v tom zobrazí obrázek větší než monitor. Prohlížeč to ani nezmenší na okno (skvělá funkce prohlížeče tímhle ještě lépe potlačená).

  Kolem a kolem je tohle asi jediná funkce, která se běžně na webech vyskytuje a já ji k smrti nenávidím. Ale jestli tam budeš mít pěkné fotky, bloknu si to a budu se na ně chodit dívat stejně 🙂

 8. carnero napsal:

  Ha, vyřešeno. Takže už se mi Tvoje galerie líbí 🙂 Původně u ní chybělo moje oblíbené “Ctrl+klik”. Už tomu nechybí nic. Stačilo strčit do AdBlocku *lightbox.js*…

 9. Flavicius napsal:

  Je celkem jasné, čím je způsobena občasná nefunkčnost. Lightbox se prostě nestačí načíst, ale ty už klikáš na fotky.

  Jak to vyřešit, to nevím. Možná nějak udělat preload toho scriptu…

 10. David napsal:

  Carnero: uznávám, že když to otvírání okna s obrázkem trvá moc dlouho, tak že to potom odrazuje. Teď jsem to vychytal tak, že je to ještě rychlejší, než otvírat fotku v novém tabu.

  Fotky v galerii nemají moc velké rozlišení, v podstatě jediné co by mohlo dělat problémy jsou fotky na výšku.

  Já když chci obrázek na webu s lighboxem otevřít normálně v prohlížeči, tak na obrázek kliknu prostředním tlačítkem myši a otevře se mi obrázek v novém tabu s tím, že se chová stejně, jako by tam lighbox vůbec nebyl. 🙂

  Kdyby se po kliknutí na náhled zobrazila každá fotka přímo v prohlížeči, tak by bylo prohlížení fotek docela obtížné. Člověk by potom musel pořád načítat nové stránky a vracet se zpět. Takhle stačí otevřít jednu fotku a potom pomocí šipek na klávesnici přepínat. To ovládání šipkami je stejné tuším pro všechny lighbox efekty.

  Flavicius: teď jsem se na to díval a máš pravdu. Teď jenom přijít na to, jak to obejít 🙂

 11. Skvělé! Máš vážně nádherné fotky, je radostí na ně koukat. 🙂 Jen tak dál! 😉

  Zajímalo by mě, jakým fotoaparátem fotíš?

 12. David napsal:

  Díky Petře 🙂

  Některé fotky jsou foceny kompaktem Panasonic Fx3 ,některé s ultrazoomem Panasonic FZ8 a zbytek je focen mou současnou digitální zrcadlovkou Canon EOS 350D.

 13. carnero napsal:

  David: Prostřední kolečko jsem nezkoušel (hlavně protože touchpad ho nemá a stisk levého i pravého tlačítka mi věčně nejde) a Ctrl a klik mi bohužel nefungovalo. U Tvých fotek obvykle velikost problém není, ale ne vždy mám Firefox přes celou plochu – kvůli práci občas zabírá jen malou část jednoho ze dvou monitorů. Uznávám, asi jsem trochu divný uživatel, ale pro mě to jsou důvody, proč Lightbox nemít rád.

  Otevírání fotek (tedy samotného obrázku) do stejného okna mi nevadí. Levým tlačítkem kliknu a levým bočním tlačítkem myši nebo Backspacem (když myš není) se vrátím v historii o stránku zpět. Je to hned, protože index s fotkama je nacachovaný, takže se jen zobrazí. Takhle prohlížím fotky docela často a dost mi to vyhovuje. Víc než používání Lightboxu. Ale uznávám, šipky jsou super věc (proto jsem je dával k sobe do galerie i na fotoalba.cz).

 14. David napsal:

  Vůbec nejsi divný uživatel. Jde o to, že každý má jiný způsob práce, na který je zvyklý. Teď třeba zkouším novou verzi Opery a musím říct, že s tím tak trochu zápasím. Je to sice fajn prohlížeč, ale už jsem tak zvyklý na práci s firefoxem, že se přechází jen velmi těžce.

  Jinak co jsem zkoušel, tak ve FF mi CTRL+klik na fotku funguje. Jen je to tak trochu divné, protože se otevře fotka pomocí lighboxu a zároveň se otevře v nové záložce jen fotka 🙂

 15. Venca napsal:

  veli povedé a pěkné…..

 16. David napsal:

  Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *