Kdo si kupuje výrobky od Applu?

Právě jsem se nasmál(bylo mi spíše do breku) nad článkem Patricka Zandla, kde píše o vlídnosti Applu k mobilním operátorům. Doporučuju si jej taky přečíst, ovšem doporučuju u toho čtení nejíst. Jídlo by totiž mohlo jít velmi rychle zase ven (nemyslím tím kvůli kvalitě článku, ta je dobrá..mám na mysli to chování Applu).

Nedá mi to a budu si muset tak trochu do toho nahnilého jablíčka rýpnout. Ajfoun se totiž dostal nedávno na český trh a lidé ze sebe hromadně dělali idioty. Jak jinak to nazvat? Tahle mánie kolem jednoho “blbého” telefonu je totiž opravdu ubohá. Nejde mi o kvality iPhonu, ty nebudu popírat. Přišel na trh s něčím novým, ale pořád je to jen kus hardwaru. Má své výhody ale i nevýhody, prostě jen jeden z dalších stovek telefonů.

Uživatele zařízení od Applu bych rozdělil do dvou skupin:

Normální uživatel

Ten si kupuje zařízení. Je mu jedno od jaké je to značky, vybírá podle nabízených funkcí a osobních preferencích. Líbí se mu třeba iPhone kvůli jeho specifickým vlastnostem, proto si ho koupí. Kdyby to stejné vyráběl třeba Sony Ericcson nebo Nokia, tak by vybral třeba něco jiného.

Vypatlaný idiot

Druhá skupina patří k tomu největšímu odpadu co znám (hned vedle žebrajících ožralých bezdomovců, nebo pouličním dealerům čehokoliv). Kupují si totiž něco(něco ve smyslu cokoliv) od Applu. Kupují si značku, nezajímá je nic jiného. Myslí si že když se ukážou s nejnovějším iPhonem, nebo iPodem, tak budou děsně “cool”. Snaží se tím zvýšit svůj společenský statut, protože si musí kompenzovat svou nedokonalost něčím jiným.

Jenže tyto trosky pořád nechápou, že výrobky od Applu jsou pořád jen obyčejné věci. Jen kusy hardwaru tak jako od ostatních výrobců. Nekupují si luxus, kupují si pouze nějaké zařízení. Apple nenabízí luxusní věci, jen mírně předražené normální výrobky. Luxus je zcela něco jiného a pokud chcete být vyjímeční, kupte si třeba něco opravdu luxusního a nedělejte ze sebe šašky.

Tito lidé by si měli kompenzovat svou méněcennost něčím jiným, než zvedáním si ega kupováním rádoby luxusních zařízení. Jedná se jen o věci, které nemůžou nikoho nijak vylepšit.

Co z toho plyne? Vykašlete se už na nějakou módu a kupujte si jen co se vám líbí a co chcete. Kupujte si věci jen pro své osobní potěšení a ne proto, abyste se “vytáhli” před okolím. Brzo bude mít iPhone v ruce každý druhý a co potom? Čím si zvýšit to mizerné ego potom?

Apple dokázal vytvořit kolem svých výrobků takový novodobý kult, což jen dokazuje inteligenci lidí. Tupé ovce, které se nechají vést kamkoliv a dělají co se jim řekne. Někteří jsou už tak zfanatizování, že si berou narážky na firmu Apple dokonce osobně a jsou schopní obhajovat tu jedinou správnou firmu všemi možnými prostředky. Musím Applu zatleskat, to se jim opravdu povedlo!

Doufám, že bude tento článek pochopen. Pokud jste článek dočetli a cítite se být uražení nebo naštváni, přečtěte si ho ještě několikrát. Pokud budou vaše pocity pořád stejné, tak si urychleně běžtě potěšit své ego a pohlaďte si to své nakousnuté jablíčko 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 Responses to Kdo si kupuje výrobky od Applu?

 1. Také nechápu, proč se lidé tak bezhlavě honí za Apple výrobky. Viděl jsem maníka v televizi, který doslova řekl, že si iPhone (nebo iPod) jde koupit proto, že je prostě in a on se tak bude cítit cool. Nikdy to nepochopím – někdo řekne, že je iPhone to pravé a všichni se zblázní?

  Za luxusní mobil považuji stroj, který má ve svém základu ty nejmodernější dnešní funkce za přijatelnou cenu, nikoli iPhone s hezkým menu.

 2. Tedy – článek mi silně připomněl Radka Hulána blahé paměti :).

  Ale je fakt, že de facto s ním souhlasím. Sám totiž také nepatřím k těm typům lidí, kteří něco kupují jen proto, že je to nějaká značka. Osobně mi je mi např. úplně jedno jestli něco vyrobil Nike, nebo Adihaš z Vietnamu – hlavně pokud se to dá nosit, má to dobrou cenu a zahřeje to v zimně :). A stejné je to s IT. Na značky si nepotrpím. PC si obvykle stavím sám, kdybych kupoval notebook, budu vybírat podle parametrů, recenzí, atd.

  iPhone je jistě v mnohém pěkný telefon, ale já osobně bych dnes volil pouze HTC Touch Pro. Nyní mám Touch Dual, ale není to kvůli tomu, že je to HTC. Je to prostě proto, že (dle mého názoru) dělá HTC v současnosti nejlepší a nejvybavenější přístroje. Až mi lepší přístroj, za lepší cenu a s dobrým (pro mě vkusným) designem nabídne někdo jiný, pak si koupím přístroj od něj a nebudu řešit značku.

  Osobně cítím sympatie k AMD, ale v současnosti bych nejspíše koupil Intel – je prostě aktuálně lepší. A tak je to se vším.

  Na druhou stranu bych Apple úplně nezatracoval. On totiž nabízí zřejmě něco, co oné většině lidí vyhovuje. On jim nedává velkou možnost volby – naopak je svazuje do svého řešení (mnohdy uzavřenějšího, než to od Microsoftu, které je tak často kritizováno). Nutno ovšem podotknout, že v rámci svého Apple ekosystému řešení fungujícího.

  Pokud si tedy vystačíte s Apple, tak máte možnost se od nich vybavit tím i oním a ono to prostě bude spolu fungovat. Jednoduše a bez starostí. Máte-li ale vyšší nároky a nechcete se stát “obětí” jedné značky, tak prostě Apple není to pravé.

  Microsoft dnes také nabízí velkou škálu spolu fungujících řešení. Přesto vás ale tolik nesvazuje jejich nutností používání, byť přesně to mu je vytýkáno. Jistě – nežijeme v dokonalém světě a MS má své mouchy, masařky a komáry, plynoucí z jeho hojného rozšíření… Ovšem co je dokonalé..?

  A svoboda volby? Tak tu máte v rámci IT světa plnou snad jedině na Linuxu a GNU. Jak je ovšem vidět z jeho rozšíření, tak většina lidí netouží po svobodě a možnosti volby z “nekonečných” možností. Velká většina lidí chce prostě dostat nalinkované řešení, které si pořídí a ono se o ně postará a už neřeší, jestli kvalitněji, nebo zda nějakým svazujícím způsobem…

 3. TaTy napsal:

  Ja tiež nechápem ten ošiaľ okolo iPhone. Na Slovensku sa teraz taktiež začal predávať a len som sa divil článkom na nete, že aký má úspech. Predtým som tento mobil úplne ignoroval, lebo Apple neznášam kvôli jeho politike, ktorú si v článku čiastočne opísal. No ale keď som videl to šialenstvo okolo, tak normálne som sa išiel pozrieť na zúbok tohto mobilu a výsledok ma veľmi sklamal. Poznám oveľa lepšie mobily s oveľa nižšou cenou. Nuž ale keď je niekto bezhlavo zahľadený do značky Apple, či sa mu šialene páči layout tohto stroja, tak nech si za jeho záľubu pekne zaplatí…

 4. David napsal:

  Petr: no právě, a takových co něco takového trvrdí (že s iPhonem budou cool) je více 🙁

  Přemek: Kohože? Hulána? Jó..ty asi myslíš toho staříka, co kdysi psal zajímavé članky na svém blogu 🙂

  Pokud mě paměť neklame, tak bych řekl že on kritizoval nejen Apple fanatiky, ale i výrobky od Applu. Tady je ten rozdíl. Já ty všechny iVěci beru, jsou to zařízení, které mohou být pro mnoho lidí dobrou volbou.

  Je mi jen líto, že se tolik lidí nechá stáhnout davem a hromadně si kupujou něco, co je prostě in. Když mají potom doma tu svou iVěc, tak si myslí bůhví jak jsou dobří. Všechen ten humbuk kolem toho je jen ukázkou lidské blbosti.

  TaTy: iPhone mě taky moc nenadchnul, ale uznávám že je to zajímavý mobil a hodně lidem může vyhovovat. Blbé na tom je to, že lidi z toho mobilu udělali něco “nadpozemsky” dokonalého. Je to jen prostě kus součástek…

 5. No doufám, že jsi se tím srovnáním s Radkem neurazil :). ale po pravdě už jak jsem četl ten nadpis, tak jsem si řekl to bude nějaká “hulánovina” a pak když jsem si v článku četl větu o vypatlaných idiotech a největším odpadu, co znám, tak to mi silně připomnělo Radkovu rétoriku na adresu pubescentů, linuxáků, applistů – no vlastně všech, kdo je v něčem jiný než Mr.Radek sám :).

 6. Flip napsal:

  Mám iPod nano, možná jsem “vypatlaný idiot”, ale je opravdu malý, lehký, má nejjasnější displej jaký jsem kdy viděl, přehrává video a ovládá se perfektním a originálním clickwheelem, OS přehrávače je až kouzelně použitelný a intuitivní… podtrhuje ho jednoduchý a elegantní design.

  Apple dělá marketing, který spolehlivě oblbne masu lidí… stojan kolem kterého nesmí být v okruhu dvou metrů žádný jiný výrobek je úsměvný… :o) ale právě tákovéto “moresy” nafouknou tu ohromnou mediální bublinu…

  Nejsem žádný Apple fanatik, jsem neutrálně zaměřený uživatel, co se mi líbí to používám… strašně mě ale udivuje, kolika blogerům stojí za to, negativně psát o výrobcích od Applu… xD osobně bych něčím takovým neztrácel čas ;o)

 7. David napsal:

  Přemek: nene, v pohodě 🙂 Ono to asi fakt na první pohled může vypadat jako nějaká “hulánovina” jak říkáš 😀

  Flip: i kdybych tě neznal tak už jen z komentáře lehce poznám, že ty patříš do té první zmíněné skupiny. Koupil sis něco, co se ti líbilo a věděl jsi proč sis to koupil (všechny tebou zmíněné výhody iPodu). Jak jsem již řekl, proti výrobkům od Applu nic nemám, jen nemám rád ty fanatiky kolem. Normálních uživatelů se to netýká.

  Do iDiotů jsem si rýpl proto, že byli zrovna hodně viditelní. Trvalo mi několik minut než jsem prošel ve své čtečce všechny ty iČlánky o tom iPhonu 🙂

 8. Dx napsal:

  Jsem na tom obdobně jako Flip. Jako kupující jsem myslím docela pragmatický a uvážlivý, přesto jsem si pořídil Touch.

  Koupi jsem zvažoval dlouho, porovnával jsem s podobnými výrobky jiných výrobců a nakonec se pro něj rozhodl (své důvody psát nebudu, jsou irelevantní k myšlence článku).

  Je třeba ale říct, že jsem měl (a mám) strach z toho, že si mě díky tomu někteří lidé zaškatulkují 🙁 a jiní budou nazlobení, protože jsem jim před nedlouhou dobou nákup Apple výrobků vymluvil 🙂 Hodně jsem změnil názor po “osahání”…

  Mánii kolem Apple výrobků ale příliš neprožívám a nad nákupy kvůli prestiži / tomu být in apod. kroutím hlavou.

  Pojem iDiot vidím poprvé 😀 😀 goood one…

 9. Lukáš Hakoš napsal:

  Apple má prostě dokonalý marketing, stejně jako jiné firmy. Mase lidí dokážou doslova říct, že chtějí ten přístrok, k tomu si dokoupí nějakou mediální kampaň, tu a tam něco přidají, hodí tomu jehom hezký design a tím to končí.

  Něco, co chce všechno přes ten jejich Apple Store je docela na nic. Už jenom proto, že do toho dál nechci vrážet peníze.

  Ale je to jako kdysi u MS – prostě ti řekl, že ten systém chceš a tys’ odsouhlasil. Je to jen super marketing, proto i Ballmer ze sebe dělal šaška a křičel/poskakoval/bušil do sebe při představení nových Windows 3.0. Co ale musíme uznat – umí to. Mají fajn obchody.

 10. carnero napsal:

  Apple svým iPhonem vytvořil úžasný hype. Ale docela bych řekl, že jsi se výborně chytil. Jedni milují iPhone, jiní nenávidí iPhone a další nenávidí ty kupující iPhone. Pěkně si se rozepsal o lidech, kteří něco kupují jen protože to někdo řekl, protože to mají ostatní. Jenže ani v tomhle iPhone není výjimečný. Pamatuješ dobu, kdy měli všichni domu Šmouly? Kdy všichni měli samolepky transformers ze žvýkaček? WWO pandy a jinou havěť do alba, poslouchají hip-hop a další? Už léta (z toho co si pamatuji) se sem tam najde něco, po čem všichni šílí, musí to mít a když to nemají, jsou těžce out. iPhone je jen další taková věc, kterých bylo, je a bude stovky. Jediné v čem je jiný, je že to nejsou samolepky ale je to mobil. Holt technika jde dopředu a je čím dál levnější a dostupnější.

  Lidi jsou a vždycky byli takoví, že když si s pár kamarády uděláš někde malou soukromou frontu, postaví se za Tebe další a další. Aniž by věděli, na co a kde se ta “fronta” stojí. Prostě potřebují být součástí většího celku a sami se bojí. Takových je myslím většina. Že Tě to stále překvapuje…

 11. Dx napsal:

  –> carnero: mě při čtšní tvého příspěvku napadly ještě céčka a pogy, na tom jsem děsně ulítával 😀

 12. carnero napsal:

  Dx: Na céčka jsem zapoměl… každopádně takových věcí bylo hrozně moc a sám jsem na nejedne ulítával. Ale to jsem byl o pár let mladší a už dávno mě to přešlo. Teď mě napadly ještě věci kolem Jurského parku.

 13. David napsal:

  Dx: pokud nebudeš všude pořvávat něco ve smyslu “Apple rulez” a nebudeš všem cpát víru v jediného “správného” výrobce, tak tě nikdo nikam škatulkovat nebude 😉

  Lukáš: souhlasím, marketing Applu je jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl. Jinak to Ballmerovo vystoupení je 1000x lepší než snobské kecy Jobse, kterému jeho publikum tleská na povel (krásně vycvičené ovečky).

  Carnero: no jo, když nad tím tak přemýšlím tak máš samozřejmě pravdu. Taky jsem si prošel několika “mániemi” kdy jsem musel mít něco protože to měli všichni ostatní. Jenže to jsem chodil ještě na základní školu, to mě omlouvá 😀

  Možná bych měl zkusit zavést novou mánii…kdo nepošle peníze na jeden předem určený bankovní účet (shodou okolností můj :)) tak bude těžce out 😀

  Dx: jooo pogy…to už je tak dávno…už stárnu 🙂

  Flip: 😀 díky za odkaz, je to masakr co lidi všechno nevymyslí 😀

 14. Belbas napsal:

  S článkem celkem souhlasím, ale ne uplně tak s nějakýma komentářema pokud bych si třeba kupoval notebook učitě bych se trochu rozmýšlel i podle značky, třeba určitě bych si místo Asusu (o kterém čtu samou hanbu)koupil třeba HPčko (o kterém čtu spíše chválu).Třeba že Apple je podle mého názoru kvalitní značka s kvalitním designem např. notebook bych si od nich nekoupil a to hlavně z hlediska ceny, a taky nepotřebuju ultra tenkou technologii Air ani 17’notebook.

 15. Petr napsal:

  Zdravím, přišel jsem na tento web díky recenzi na Panasonic GF1 a ta mě opravdu zaujala. Letmo jsem mrknul i na tvoje další kategorie a tenhle článek je taky zajímavý. Je dost starý tak dneska to možná vidíš jinak. Stejné pocity z APPLE jsem měl i po tom co jsem iPhone prvně držel a v práci jsem se letmo setkal i s jejich počítači a sice pěkné, ale hardwarově zastaralé a předražené křápy. Pak si iPhone koupil kolega a měl tam základní programy a ovládání fungovalo fakt bezvadně a fakt byl rychlí ne jako ty PDAčka co jsem měl. Za týden jsem ho zkusil znovu a už tam bylo asi čtyřnásobně software a her a pořád to fungovalo stejně rychle. Tak jsem si ho koupil za tuším 3000,- úplně nový dotovaný. Byl jsem nadšený, luxusní výběr free sofware a vše legální, vyzkoušel jsem toho fakt hodně a pak jen smazal dvěma pohyby a tak to dělám dodnes a všechno šlape pořád stejně rychle a neměl jsem jediný restart či zamrznutí telefonu. Nyní mám nejnovější verzi systému opět legálně a zadarmo a přibylo mnoho funkcí co má nejnovější iPhone GS. Tak nevím. Kolega měl HTC touch a po měsíci šlo pryč a druhý kolega vyměnil iPhone za Blackbary kvůli e-mailům a po dvou měsících se vrátil zpátky k iPhone. Já bych neměnil a to jsem hodně náročný, ale určitě má své mouchy, které mě osobně neobtěžují. Jinak toto píšu na 20″ iMac, který jsem koupil za rozumný peníz z druhé ruky po tom co jsem si chtěl polepšit a postavit nové PC. Přešel jsem z dvoujádra na čtyřjádro, místo 4GB ram jsem dal 8GB a koupil 20″ LCD všemi vychvalované. Měl jsem velkou bednu a plastové LCD a vůbec nic se nestalo. Všechno jelo stejně jako se starým strojem. Nyní mám výborné LCD a z něj vede jen drát ke klávesnici a do zásuvky. Mám tam zpátky dvoujádro a tuším 3GB paměti a neslyším žádný hluk a rozdíl v rychlosti práce jsem poznal okamžitě a mimochodem je celý hliníkový a na lcd je sklo a ne jen plast a lepší jsem zatím neviděl a to máme v práci eiza. Omlouvá se, že jsem se tak rozepsal a možná někoho naštval, ale doporučuji nejdříve pořádně vyzkoušet a potom hodnotit. Uznávám, že je apple drahý, ale musí se také přihlédnout na zpracování a materiály a započítat OS. Kolik dnes stojí Win7 premium ? Myslím kolem 7000,- Jinak nepoužívám žádný antivir, to je zatím problém konkurence.

 16. dadajax napsal:

  Petr:to je naprosto v pořádku. Vybral sis něco, co ti vyhovuje a s čím se ti dobře dělá. Tak je to správně. Proti tomu opravdu nic nemám. Dokonce se mi nový iPhone opravdu líbí tak, že jsem zvažoval jeho koupi, ale některé jeho nedostatky bych nesnesl, takže budu muset vybrat něco jiného.

  No a k antiviru bych jen řekl toto…na svém PC s Windows Vista již více než rok nemám antivir, a ještě jsem nechytl žádného vira, ani jinou havěť. Windows pokud je plně aktualizovaný je naprosto bezpečný a stabilní systém. Dle mého názoru se s rostoucím počtem OS X uživatelů začnou výrobci virů zaměřovat právě na tento systém. Nemá totiž cenu utrácet za vývoj viru pro platformu, kterou používá minimum lidí. Navíc uživatelé OS X žijí v domění, že viry se jich netýkají…že je to jen záležitost Windows. Proto bude snadnější jejich systém nakazit.

 17. Petr napsal:

  Jasně je to na každém. Já chci prostě telefon, který funguje a v terénu se mrknu na web rovnou na něm a nepotřebuji ho využívat jako modem. V tom je myslím dost na štíru. Rozhodně to není pouze módní doplněk.
  Jinak ty viry jsem uvedl jen na okraj, zkušenější uživatel s nimy nemá problém ani na Windows. Samozřejmě opět s tebou musím souhlasit i v tom druhém. Momentálně se OS X nikdo nezajímá, ale jelikož dost lidí dnes přechází k Apple, tak se bojím, že to nebude dlouho trvat a začne být situace stejná jak s Win. Musím také přiznat, že nové Win7 nevypadají zle. Dokonce je chválil i můj kolega fanatický “mekista” 🙂 Každopádně nikdy nebudou na hardware tak nenáročné jako OS X. Apple si svoje stroje staví sám a díky tomu jsou ovladače na vysoké úrovni a může si vše optimalizovat dle svého. Dnes si PC poskládá každý a patlá se vše dohromady. Takže to už s principu nemůže fungovat úplně spolehlivě. Sám jsem si to vyzkoušel. Měl jsem celkem výkonné PC s WinXP a k tomu netebook o polovinu slabší a při práci jsem neviděl zásadní rozdíl. Každopádně věc se má tak, že na první pohled se počítače od Apple jeví pro uživatele Windows jako velice slabé a proč platit tolik, když můžu mít dvakrát výkonější hardware a systém si přeci stáhnu zdarma. Doporučuji však vyzkoušet a pak se člověk naopak diví nač všechen ten výkonný hardware všichni potřebují, když vám se video přepočítává na slabším procesoru rychleji než kolegovi. No nic zase jsem se nechal unést. Jen jsem tím chtěl říct, že všechno není tak jak vypadá na první pohled.

 18. freezycz napsal:

  Naprosty souhlas s clankem https://www.dadajax.net/kdo-si-kupuje-vyrobky-od-applu/ /via @dadajax #apple #iSheeps

 19. Honza Filip napsal:

  https://www.dadajax.net/kdo-si-kupuje-vyrobky-od-applu/ // Hmm. Drsně řečeno, ale souhlasím taktéž. (via @dadajax )

 20. Pingback: Apple « Caewdae

 21. Nový I. napsal:

  Je fajn mít ty nahnilé kusy hardwaru, ale pouze do doby, než plní dojmů dojdete z nákupů domů, (pokud ještě nějaký máte). Rozbalíte, zapojíte, nadownloudujete a ono to nejede!? Tak frčíte za Odborníkem, který vás neslušně obere o váš drahocenný čas.
  Kdo chce Apple?? Jde spíš o to kdo chce vás tečka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *