Jak na klávesové zkratky ve Windows Media Player

Pokud k poslechu hudby používáte Windows Media Player (dále jen WMP) a nemáte multimediální klávesnici, určitě vám chybí podpora klávesových zkratek. Já na klávesnici sice nějaké ty multimediální klávesy mám, ale postrádám klávesy pro přepínání skladeb (další/předchozí). Naštěstí je řešení velmi snadné, našel jsem plugin, který vyřešil mé problémy.

Jmenuje se MediaPlayerController. Stáhnout ho můžete z této adresy. Stačí ho jen nainstalovat a ve WMP ho potom aktivovat. Bohužel jeho velkou nevýhodou je nemožnost definování vlastních klávesových zkratek. Můžete tedy použít jen ty přednastavené. Ty mi naštěstí vyhovují, proto nemám potřebu hledat něco jiného.

Tady se plugin zapíná:

mediaplayercontroller

Klávesové zkratky jsou:

Win + Enter play/pause
Win + klávesa nahorů/dolů nastavení hlasitosti
Win + klávesa doleva/doprava předešlý/následující song
Win + Alt + klávesa doprava rychlé přetáčení
Win + Delete odstraní přehrávaný song a začně přehrávat další
Win + Alt + Delete odstraní songy uvedené v log souboru

 

MediaPlayerCOntroller ukládá data (songy a log soubory) do adresáře C:\Documents and Settings\vaše_jméno\Data aplikací\MediaPlayerController. Pokud tedy nějakou písničku odstraníte pomocí zkratky Win + Delete, neodstraní se úplně, ale přesune se výše uvedené složky (konkrétně do podsložky DELETED_SONGS). Kdyby se náhodou stalo, že odstraníte omylem nějakou písničku, najdete ji tam.

Tu poslední zkratku Win + Alt + Delete jsem nikdy nezkoušel, ale podle toho co jsem četl by to mělo sloužit k odstranění písniček, které jsou napsány v log souboru. To se hodí leda k tomu, aby jste odstranili stejné songy na několika počítačích. Pochybuju ale, že bych to někdy mohl využít.

Stránky pluginu najdete ZDE. Autor slibuje další verzi programu s možností nastavení vlastních klávesových zkratek, ale prý až potom, co získá PhD titul 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to Jak na klávesové zkratky ve Windows Media Player

 1. Zajímavý tip. Díky – asi to vyzkouším 😉

 2. Flavicius napsal:

  Naštěstí mně vyhovuje několik málo multimediových tlačítek na mé klávesnici, takže se zkratkama nemusím zabývat :-). Mimo to mám vždy wmp minimalizovaný jako panel nástrojů, takže ho mohu ovládat kdykoliv při práci.

 3. David napsal:

  Pokud stačí ty multimediální klávesy na ovládání přehrávače, tak potom je tenhle plugin fakt zbytečný. Ocení ho teprve ti, kteří nemají multimediální klávesy žádné, nebo jen velmi omezené. Každopádně hotkey na odstranění přehrávaného songu mi přijde super 🙂

 4. Robert napsal:

  No logicky je tenhle plugin dobře využitelný třeba pro notebook. Tam většinou multimediální klávesy chybí. Díky za plugin. Hojos

 5. hudecheck napsal:

  moc rád bych si taky užíval tento plugin, ale nějak ho nemůžu ani vygooglit :-/. doteď jsem používal winamp, ale teď jsem si nahodil W7. tak dal bych WMP šanci, ale bez klávesových zkratek je to pro mě zabitý přehrávač :-(. mohl by mi někdo poslat link? díky.

  Jo ještě otázka – když zmáčknu win + enter v např firefoxu, pauzne se ta hudba i tak? nebo musím mít aktivované okno WMP?

 6. dadajax napsal:

  zajímavé…po projektu ani stopy…všude kde jsem našel nějaký odkaz tak byl nefunkční. Kdoví proč 🙂

  Našel jsem ještě jednu alternativu místo tohoto pluginu: http://wmpkeys.sourceforge.net/

  Jinak k té otázce…ano, jde o globální klávesové zkratky, takže fungují v celém systému a je jedno, které okno je aktuálně otevřeno 🙂

 7. hudecheck napsal:

  Je to prapodivné – asi to MS úmyslně zakazují, ikdyž nechápu proč, ale hážou si klacky pod nohy stím, že tohle neimplentovali přímo do přehrávače.

  Škoda jen, že už se nedá najít ten výše zmiňovaný plugin, ovládání by bylo o něco jednodušší. U toho nového je především PAUSE/PLAY dost krkolomné… :-/

  Každopádně děkuju! 😉

  P.S. kdyby někdo ještě měl instalačku toho MediaPlayerControlleru tak budu moc vděčný a nebo link na stažení ;).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *