Jak fotografovat ohňostroj?

Na internetu je spousta článku a návodu o tom, jak nejlépe vyfotit ohňostroj. Jenže ve většině z nich se předpokládá, že máte stativ. Já ho bohužel neměl a ještě nějakou dobu nejspíš mít nebudu. Takže obecné rady jsou: nastavit nejnižší možnou citlivost, nastavit trochu větší clonové číslo, čas několik sekund a hlavně si předem vyhlídnout dobré místo a vzít si stativ. Co když ale stativ nemáte? Nevadí, i tak jdou udělat hezké fotky ohňostroje!

Musel jsem se obejít bez vybraného místa, odkud by šel vidět ohňostroj co nejlíp. O půlnoci jsem byl doma a připíjel si s rodinou, ven jsem vyšel až o několik minut později. První fotku jsem doslova cvaknul, je to první a docela povedená fotka:

ISO 100 zaručuje nízkou hladinu šumu, čas 1/10 je docela krátký, ale jak vidíte dá se udržet i bez stabilizátoru.

Potom co jsem vyfotil tuto fotku, uvědomil jsem si co jsem četl na netu. Nastavil jsem delší čas, v řádu několika sekund. Bohužel většina takto pořízených fotek je hrozná. Takto dlouhý čas se nedá udržet bez rozmazání, výsledné fotky jsou silně rozmazané a ohňostroj vypadá divně. Přiložím sem jednu povedenější fotku focenou touto technikou. Tato fotka byla exponována 1s:

Potom jsem se vykašlal na manuální režim. Ano manuální režim je nejlepší volba, ale na nastavování nebyl čas. Pokaždé byly podmínky trochu jiné (v záběru se objevovaly lampy nebo jiné silné zdroje světla). Tak jsem si řekl že zkusím automatický režim. Z obav před rozmazáním jsem nastavil vysokou citlivost 800 až 1600 (mám zrcadlovku, takže jsem si to mohl dovolit, na kompaktu bych ale nenastavoval více než ISO 400). Automatický režim nezklamal, fotil docela dobře. Ukázka – krátký čas 1/50, clona f5 a ISO 1600:

Město bylo dost osvětlené, většina světla se navíc odrážela od sněhu, takže jsem si mohl dovolit fotit i na ISO 800. Nejhorší byl nulový výhled, všude kolem baráky, než člověk zaznamenal kde je nějaký hezčí ohňostroj, tak už tam nebyl 🙂 Chce to opravdu najít nějaké vyvýšené místo, odkud je pěkný výhled na město. Nejpovedenější snímek co jsem zachytil je tento – čas 1/20, clona f3.5 a ISO 800 (toto nastavila automatika):

Shrnutí

Pokud nemáte stativ, nastavte kratší čas, který jste schopni udržet z ruky. Taky se nebojte zvednout citlivost, šum navíc je daň za chybějící stativ. Všechno se odehrává velmi rychle, po alkoholu jsou reakce docela zpomalené, takže manuální režim není nejvhodnější. Unikne vám tím spousta hezkých snímků. Spíše nastavte automatiku a upravujte citlivost podle potřeby. Případně můžete ovlivnit fotku kompenzací expozice. Většina foťáků má problémy s ostřením ve tmě, proto zaostřete třeba na nějakou lampu nebo světlo v dálce, a potom už čekejte na nějaký ten výbuch 🙂

Pokud se budete pohybovat ve městě, je důležité dávat si pozor. Lidé hází z oken různé petardy a jiné výbušniny. Na to je třeba se připravit. Taková kapuce zajistí docela slušnou bezpečnost (nikdo vám nehodí nic výbušného za krk). Dále na silvestra se pohybuje po městě větší množství různě opilých lidí. Proto se raději vyhýbejte temným uličkám nebo místům kde nikdo není. Když fotím tak jsem do focení úplně zabraný a přestávám vnímat okolí. To jsem si tentokrát nemohl dovolit, je třeba hlídat si jestli za vámi nikdo podezřelý nejde a nebo jestli na vás neletí něco co by mohlo bouchnout 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 Responses to Jak fotografovat ohňostroj?

 1. Pingback: Silvestrovský hon na fotky | Dadajax's weblog

 2. V.S. napsal:

  Možná jsem příliš kritický, ale nelíbí se mi váš styl focení. Přijdete mi jako takový ten tuctový cvakálek. Když chci fotit ohňostroj, vezmu si stativ, na půlnoc vystřízlivím, najdu si správné místo, odkud je vidět a připravím se.

  První fotka příliš prázdná.
  Z druhé není příliš poznat, o co jde.
  Třetí je pěkná, ale ta králíkárna vespod tomu “malinko” ubírá.
  Čtvrtá fotka je fakt pěkná, moc se mi líbí přechod z bílé do růžové, nicméně chtěla by zprava čtvrtečku ubrat.

  To máme jednu fotku z večera. Příště pro to zkuste udělat víc, budete mnohem spokojenější. Techniku na to máte.

 3. dadajax napsal:

  V.S.: Díky za konstruktivní kritiku, opravdu si toho vážím. Uznávám že ty fotky nejsou nic moc, ale vzhledem k tomu že to bylo spíše takové neplánované focení bez stativu jsem ani nic extra nečekal. Dalšího Silvestra jsem to vzal už trochu vážněji a fotky dopadly lépe 🙂

 4. cestovatelHanka napsal:

  Nezlob se, ale ty fotky jsou opravdu strašné – všechny. Myslela jsem si že tu najdu rady jak fotit ohňostroj, ale myslím že bys je potřeboval sám a proto ten tvůj nadpis. Ty se vlastně čtenářů ptáš viď?
  Hanka

 5. David Nogol napsal:

  Hanko, jestli sis nevšimla, článek je z roku 2008. Hned další rok jsem nafotil a sepsal tento článek: https://www.dadajax.net/silvestrovsky-hon-na-fotky/

  Pokud se chceš naučit pořádně fotit ohňostroj, brzo bude na Fototipech soutěž o workshop v Brně. Tak nezapomeň sledovat http://www.fototipy.cz/ kde najdeš spoustu užitečných rad pro focení!

 6. Renee napsal:

  Canon SX 10 IS (režim Firework – ISO 80, Clona f8, Time 2 sec, WB- manual)
  WB jsem nenastavoval, tak to je asi cloudy (zamračeno)
  http://darkblue-renee.rajce.idnes.cz/Ohnostroj_Policka_4.8.2012/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *