HTC Desire – první dojmy

Na tento telefon jsem již dlouho čekal. Konkrétně od té doby, kdy jsem viděl poprvé tento přístroj v akci na videu. Velký displej, ohromný výkon, krásný design a nádherné prostředí Sense od HTC. Čekání se zdálo být nekonečně. Naštěstí mé čekání skončilo v úterý 6.4, kdy dostal Sunnysoft první zásilku. Hned ten den jsem si pro jednoho skočil a rád bych se s vámi podělil o mé první dojmy.

Předem chci upozornit na to, že mé nadšení vychází částečně taky z toho, že jsem již asi dva roky používal dost starý komunikátor HTC Herald. Když jsem si Heralda kupoval, byl už tehdy dost technologicky zastaralý. Jen 200MHz procesor (extrémně pomalý TI OMAP) a 64MB RAM. S operačním systémem Windows Mobile jsem byl jakž takž spokojen. Dělalo to co jsem potřeboval, ale nesměl jsem do toho moc rýpat…pak to bylo buď pomalé, nebo nestabilní. Na prohlížení internetu to taky moc nebylo. Nakonec to skončilo jako přístroj pro psaní mailů, sms a volání. Nic moc.

S operačním systémem Android jsem měl do této doby jen minimální zkušenosti. V podstatě jsem ho naživo viděl jen jednou, když jsem měl v ruce Carnerův HTC Hero. Již tehdy mě Android zaujal, nicméně na trhu nebylo žádné zařízení, které by mi vyhovovalo. Až do doby, než se na trhu objevil HTC Desire 🙂 Proto některé mé zdejší poznámky berte trochu s rezervou. Hodně jich bude platných i pro ostatní komunikátory s Androidem. Tento článek je tedy psán někým, kdo s Androidem přišel do styku teprve poprvé a začíná se s ním seznamovat 🙂

hlavní obrazovka

Co mě na Desirovi překvapilo nejvíce byl displej. Když jsem přístroj poprvé zapnul, tak jsem se nestačil divit. Tak nádherný displej jsem snad ještě neviděl. Nádherné syté barvy, úžasný kontrast a pořádné rozlišení (800×480)…to je velmi dobrá kombinace. Dívat se na takový displej je velmi příjemné. Grafické prostředí HTC Sense je skvělým vylepšením systému. Nejvíce se mi na něm líbí to, že je dobře konfigurovatelný. Máte k dispozici 7 obrazovek, mezi kterými můžete přepínat. Každou z těchto sedmi obrazovek si můžete upravit dle svých preferencí. Můžete tam přidat různé widgety (emaily, sms zprávy, záložky z prohlížeče, hodiny, počasí, panel pro snadné pouštění hudby atp.),  ikony (sloužící jako zástupci) a nebo dokonce složky (do kterých můžete vkládat další zástupce. Je tedy jen na vás, jak si prostředí nastavíte. To se mi na tom moc líbí.

Přehled všech obrazovek

Spolu s nádherným obrazem mě zaujala také rychlost. Abych pravdu řekl, tak po mém prvním mobilu (Siemens MT50) je toto můj druhý rychlý telefon. Předchozí (Panasonic X700, Sony Ericsson T310 a HTC Herald) telefony byly neuvěřitelně pomalé. Desire se svým 1GHz procesorem je opravdový rychlík. Jakákoliv práce se systémem je velmi svižná. Ať už jde o přepínání mezi obrazovkami, spouštění aplikaci, nebo i prohlížení internetu. Vše je plynulé a rychlé.

Moc pěkné je napojení na účet Googlu. Automaticky se synchronizuje pošta, kalendář a kontakty. Přes net. Žádné kabely, žádné připojování k počítači, žádná instalace SW. O synchronizaci se nestarám. Když něco změním v telefonu, vím, že to pak najdu aktualizované na netu. Stejně to platí i obráceně. Hodím událost do Google kalendáře a pak ji najdu v telefonu. Nejsem tak závislý na žádném operačním systému, ani softwaru pro synchronizaci.

FriendStream widget

Docela dost využívám sociální sítě (Twitter, Facebook). Proto se mi moc líbí integrace těchto služeb přímo do systému. Jednak lze propojit každý kontakt s účtem na Facebooku (odkud se automaticky natáhnou další informace, včetně fotky), nebo Flickru. Velmi užitečná je taky aplikace FriendStream, která zobrazuje všechny poslední aktualizace z těchto sítí (Facebook, Twitter, Flickr). Z této aplikace můžete také snadno odeslat zprávu (do Facebooku, Twitteru, nebo obou současně). Pro zjednodušení je k dispozici i widget na hlavní obrazovku.

Docela jsem se obával absence HW klávesnice. Byl jsem na ni docela zvyklý z Heraldu a se SW klávesnici se mi psalo docela obtížně. Na Desirovi je to ale jiné. Velký displej a výborná citlivost na dotek dělá psaní na SW klávesnici opravdu jednoduché. Ještě nemám při psaní takovou jistotu, jakou bych si přál, ale přístroj mám teprve několik dní. Přesnost a rychlost psaní se ale den ode dne zvyšuje. Hlavně na klávesnici v landscape režimu se píše pohodlně. Napsal jsem tak již několik emailů a rychlost byla docela vysoká. Tipoval bych tak 80% rychlosti, které jsem dosahoval na HW klávesnici Heralda. Pro ukázku zde přikládám srovnání Heralda a Desira v landscape módu 🙂

Rozdíl mezi klávesnicemi v landscape módu

Další vlastnost, která se mi moc líbí je fotoaparát. Samozřejmě, že ani z daleka neprodukuje nic, co by se podobalo výstupu z mé zrcadlovky. Myslím si ale, že mi dokáže nahradit kompakt na každodenní nošení. Aplikace pro focení se spouští dost rychle, ostření je taky svižné (dokonce umí rozpoznávat a ostřit obličeje) a fotky co z toho lezou jsou dost použitelné. Díky přisvětlovací LED diodě máte alespoň nějakou šanci fotit ve tmě. Ta LEDka je překvapivě výkonná. Kompakt už nepotřebuju 🙂 Co se mi moc líbí je možnost po vyfocení snímku ihned fotku nasdílet (poslat mailem, odeslat na Flickr, Facebook, Twitter…). Je to opravdu tak snadné. Stačí několik ťuknutí na obrazovku a už vaši fotku vidí ostatní lidé. Je to neuvěřitelně pohodlné. Stejné je to i s videem. Můžete ho tak snadno poslat třeba na Youtube. Kvalita videa je dle mého velmi dobrá. Můžete se o tom přesvědčit v tomto a tomto videu, které jsem pořídil pomocí Desira. Jediná výhrada, kterou k videu mám je kvalita zvuku. Ta je dle mého mínění hodně špatná. Je docela možné, že HTC v jednom z následujících upgradu Desira zpřístupní možnost natáčet video v 720p (HD ready) kvalitě. Na to jsem zvědavý 🙂 Co mi ale chybí je samostatné tlačítko pro spoušť fotoaparátu. Fotí se pomocí potvrzovacího prostředního tlačítka (optického trackpadu), nebo pomocí dlouhého “ťapnutí” na displej.

Po fotoaparátu přichází na řadu internet. Tak velký displej si přímo říká o to, aby byl použit pro prohlížení internetu. Vestavěný browser je výborný. Stránky se načítají velmi rychle, pohyb po stránce je plynulý (i změna orientace displeje proběhne hned) a velmi příjemná je možnost na stránce zoomovat. Při přiblížení se totiž text přeformátuje tak, aby nepřetékal přes pravý okraj displeje. Pro čtení tedy stačí scrollovat jen dolů. Je to velmi pohodlné a stránky se tak prohlíží a čtou velmi snadno. I ono zoomování je velmi rychlé. A to i v případě, že se na stránce zobrazuje hodně obrázku a Flash objektu(!). Samozřejmě, že v těch případech je zoomování trochu pomalejší, ale i přesto vás to nenutí čekat. Jde jen o zásek v řádu milisekund. Nic, co by vás odradilo nebo rušilo od prohlížení. Celkově je surfování na webu pomocí HTC Desire velmi návykové. Čtením článků na internetu strávím denně velkou část dne. Díky Desirovi už nejsem vázán na počítač. Články si pohodlně přečtu například v buse, metru, nebo v případech, kdy jsem venku a na něco čekám. A přečtu si je stejně pohodlně, jako na počítači.

Mobilní verze GReaderu

Na obrazovku se vleze opravdu hodně informací. Překvapilo mě ale, že i když je zobrazena velká část stránky (jako třeba ten náhled na můj blog) je i přes malou velikost písma text čitelný. Prohlížení webu je tedy na HTC Desire velmi pohodlné a příjemné.

Dále bych ještě zmínil organizaci času v Androidu. Vestavěný kalendář od HTC včetně widgetu na hlavní obrazovku mi docela vyhovuje. Vše je přehledné a přidávání nových událostí je snadné. Jediné, co mi chybí je možnost vkládat úkoly. Na ty jsem byl z předchozího telefonu zvyklý. Proto teď hledám nějakou vhodnou aplikaci pro úkoly.

Měsíční přehled

Jednodenní přehled

Týdenní přehled

Agenda

Pokud jde o poštu, jsou v Desirovi dvě možnosti. Aplikace GMail a pak klasický poštovní klient. Osobně dávám přednost aplikaci GMail, ale ještě budu obě aplikace zkoušet a hledat jejich výhody a nevýhody.

aplikace GMail

Klasický poštovní klient

Nakonec přejdu ke zpracování Desira. Tělo je sice plastové, ale ten plast je na dotek velmi příjemný a dobře se drží. V ruce vůbec neklouže. Optický ovládací prvek dole uprostřed je docela použitelný, ale lepší než klasický DPAD není 🙂 Co mě na zpracování vadí je zpracování objektivu na zadním krytu. Objektiv je mírně vystouplý a docela velký. Není moc dobře chráněn proti poškrabání. Nějaká krytka by se určitě hodila.

Co vás ale určitě bude zajímat je baterie. Jak dlouho teda Desire vydrží na jedno nabití? Těžko říct. Testy jsem nedělal a dělat nebudu. První den mi vydržel asi 8h. To jsem si s ním ale většinu času hrál a dával jsem mu dost zabrat. Další dny už byla výdrž lepší. Zvýšil jsem interval pro aktualizaci statusů, počasí a začal jsem snižovat jas v místech, kde není moc světla. Naposledy mi vydržel něco kolem 15h než jsem ho dal nabíjet. Ještě by asi přes hodinu vydržel.

Hodně tedy záleží na tom, jak Desira používáte. Při rozumném používání vám ten den v pohodě vydrží. Při intenzivním používání ale ukazatel baterie hodně rychle ubývá. Skoro vidíte, jak se vám ten ukazatel baterie před očima mění 🙂 Vážně tedy uvažuji o zakoupení náhradní baterie. Nejlépe spolu s nabíjecí kolébkou, která dokáže nabít zároveň i tu náhradní baterii.

Mohl bych pokračovat ve psaní. Jenže bych asi psal už jen to, co najdete ve většině recenzí a článku o Desirovi. Nejspíš jsem na hodně věcí zapomněl, ale to doplním případně v dalších článcích. Nakonec zde ještě uvedu nějaké fotky a srovnání s HTC Heraldem a Nokií E52. Většinu fotek jsem fotil s bleskem. To proto, abych simuloval slunečné venkovní podmínky. Hodně se totiž mluví o tom, jak jsou AMOLED displeje na slunci nečitelné. Samozřejmě, že je čitelnost na slunci nižší, ale i přesto je displej na slunci dobře čitelný. Hodně taky záleží na úhlu, z jakého slunce na displej svítí.

Blesk mířený přímo na displej

E52 - Desire - Herald

E52 - Desire - Herald srovnání tloušťky

srovnání tloušťky

E52 - Desire - Herald

E52 - Desire - Herald

simulace slunečného dne...blesk na plný výkon

další test s bleskem

další test s bleskem

Závěr

HTC Desire je zařízení, které mě nadchlo. Líbí se mi, pracuje se mi s nim dobře a pohodlně a až na problémy s nízkou výdrží baterie je to pro mě výborný kus technologie. Celkově je s Desirem (a taky s Androidem) vše jednodušší a pohodlnější. Mám z toho velmi dobré dojmy. Uvidíme, jaký názor budu mít po delší době používání. Ale myslím si, že i po několika měsících budu z Desira nadšený. Je to zařízení jako dělané pro mě. Vyhovuje mi. Pokud uvažujete o novém telefonu, doporučuju si Desira prohlídnout někde naživo. Je fakt skvělý! 🙂

ZDE najdete článek popisující obsah balení spolu s videem prvního spuštění Desira 🙂

Pro více informací doporučuji sledovat můj Twitter profil. Občas tam píšu nějaké postřehy a informace o Desirovi: http://twitter.com/dadajax

Doplněno 11.4: ve článku jsem zapomněl zmínit problém s barvami displeje. Displej totiž zobrazuje některé odstíny šedé barvy do růžových odstínů. Displej v Desiru je totiž vyroben jinou technologií a místo tří subpixelů na jeden pixel má pouze dva. Více informací o této zvláštnosti najdete zde. Osobně mi toto ale nepřijde jako problém a to ze dvou důvodů. Jednak se to projevuje jen u některých odstínů šedé barvy a viditelné je to jen při sníženém jasu displeje a taky proto, že mám snížený barvocit, takže to pro mé oči to není moc růžové 🙂 Ale je mi jasné, že by tato vlastnost displeje mohla někomu vadit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Android, Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 Responses to HTC Desire – první dojmy

 1. tomaseq napsal:

  RT: @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT

 2. carnero_cc napsal:

  RT @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT

 3. Tomas Rollo napsal:

  RT @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT

 4. Lukáš Till napsal:

  RT @dadajax http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT // URL funkční z PC, nikoliv z Desire??

 5. Martin Štarman napsal:

  RT @tomaseq: RT: @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT

 6. Petr Faltýnek napsal:

  RT @ventilCZ: RT @dadajax http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT // URL funkční z PC, nikoliv z Desire??

 7. Zdenek Hurda napsal:

  RT @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT

 8. RT @dadajax: http://bit.ly/aqJBb1 HTC Desire – první dojmy. Prosím o RT (via @carnero_cc)

 9. fremy napsal:

  Článek může působit trochu neobjektivněji už proto, že je sepsán po pár dnech používání a od nadšeného uživatele. Přesto si jej vážím a děkuji za něj. Dlouho totiž vybírám Android telefon, avšak bych rád ještě získal odpovědi na některé otázky. Třeba za čas také budu v ruce držet právě Desire.

 10. kecinzer napsal:

  Díky za recenzi, také mě Android docela nadchl. Testuji ho na svém HTC Raphael.
  Jen musím opravit, že to prostředí s více plochami je vlastnost Androidu, ne HTC Sense. Protože na mé testovací verzi bez Sense je mám taky (2.1).
  Sense dle mého jen přidává nějaké widgety, ale ruku do ohně bych za to taky nedal :D.

 11. tomaseq napsal:

  Mohl by jsi odhadnout spotřebu “Heralda a E52” při cca stejné zátěži co od tebe dostává Desire?

 12. dadajax napsal:

  fremy: souhlasím, článek je určitě neobjektivní 🙂 Nicméně si troufám tvrdit, že i přes své nadšení jsem schopen vidět i problémy a špatné vlastnosti. Viz třeba baterie a sklíčko před objektivem. Po delším používání se toho najde určitě více, ale myslím si, že nic kritického, co by mě donutilo změnit své nadšení se neobjeví.

  Máš nějaké otázky, ke kterým bys rád získal odpovědi? Co by tě zajímalo? Třeba budu znát odpověď 🙂

  kecinzer: máš pravdu, samotný Android 2.1 má taky více obrazovek. Pokud se nepletu, tak má o dvě obrazovky méně (což myslím vůbec nevadí :)).

  tomaseq: opravdu těžko se to odhaduje, ale zkusím to. Když jsem měl na Heraldovi aktivovaný internet a kontroloval jsem email každých 10 minut, vydržel většinou tak den, maximálně den a půl. Při dalším vytížení (aktualizace soc. sítí, počasí, kalendáře a kontaktů) by vydržel pravděpodobně ještě méně, než Desire. Naopak E52 by podle mě vydržela teoreticky dva až tři dny.

 13. carnero napsal:

  Moc děkuji za článek. Jelikož mě brzy čeká Nexus One a později Desire, hodně mě zajímaly zkušenosti.

 14. dadajax napsal:

  Carnero: tak doufám, že mé zkušenosti jakožto začátečníka s Androidem byly alespoň trochu užitečné 🙂

 15. dadajax napsal:

  Na konec článku jsem dopsal informaci o zobrazování šedé barvy na Desirovi. Při psaní článku jsem na to úplně zapomněl.

 16. NeoPlex napsal:

  notak kluci nemuzete srovnavat vydrz baterky E52 a Desire.. to nejde.. uz jen kvuli displeji, CPU atd. Takovehle zarizeni v dnesni dobe, proste neni nokie s monochronim displejem co vydrzi tyden. Ze zarizeni se stavaji mobilni kancelare a to nese sve naroky!

  Chtel bych se zeptat autora, jak telefon vypada v ruce? Myslim co do vzhledu? Dost me totiz zaujal Legend, hlavne kvuli hlinikove sasi a celkovemu elegantnimu vzhledu, ale to co ma Desire pod kapotou se neda jen tak prehlidnout.. jen nechci aby to vypadalo jako krabice 🙂

 17. carnero napsal:

  Když je tu zmíněný vzhled. Desire mě hodně překvapil, takový luxusně vypadající oblázek. Na to, že je z plastu působí skvěle. Můj HTC Hero, který je ze značné části kovový, vedle toho vypadá jako plasťáček z tržnice 😀

 18. NeoPlex napsal:

  no porad kovovy nebo hlinikovy vzhled vypada jinak nez guma s plastem… foto je v tomhle smeru nepresne

 19. carnero napsal:

  Záleží na vkusu. Mě osobně se plastový Desire líbí mnohem víc než hliníkový Legend. A v ruce Desire prostě sedí dokonale 🙂

 20. dadajax napsal:

  Taky se mi Desire líbí více, než Legend. Ale uznávám, že hliníkový kryt Legendu má své výhody 🙂 Desire se mi z fotek líbil, ale přišel mi takový levný plastový. Když jsem jej ale poprvé rozbalil a chytil do ruky, byl jsem překvapen. Ty plasty vypadají fakt moc dobře a taky jsou příjemné na dotek…dobře se drží. Myslím, že mi ostudu nikde dělat nebude 😉

 21. DevCageR napsal:

  Zdravím. Recenze ok. Takové nenásilné sepsání uživatelských pocitů.

  Chtěl bych se zeptat na to focení. Dost mi vadí, že to nemá spoušť fotoaparátu. Chci se zeptat jak to je s ostřením – pochybuju, že je ten optickej joystick uzpůsobenej pro dvě polohy stisknutí. Na nějakým videu jsem snad viděl, že to ostří při kontaktu s optikou a zmáčknutím vyfotí??

  Ad výdrž. Myslím, že to chce ještě několikrát baterii nabít, aby se pořádně zformátovala a pak to snad bude běhat líp.

 22. dadajax napsal:

  DevCageR: díky 🙂 S tím focením je to jednoduché a elegantní. Ono to totiž ostří automaticky samo. Takže po stisku optického joysticku to hned pořídí fotku. Změna ostření se dá provést tapnutím na displej. Desire pak zaostří na místo, kde jsi ťapnul. Další možnost pořízení fotky je delší podržení prstu na displeji. Desire pak zaostří na místo, kde držíš prst a pořídí fotku.

  Spoušť foťáku mi tedy chybí hlavně ze dvou důvodů. Pro spuštění foťáku musím klepnout na ikonu aplikace pro focení (takže musí být umístěná na nějakém dostupném místě). Další důvod je ten, že se mi docela blbě pořizují snímky. Ještě jsem nezjistil, jak telefon dobře a pevně při focení uchytit, tak abych mohl zmáčknout to potvrzovací tlačítko, nebo podržet prst na displeji. Hold jsem zhýčkaný ergonomickou zrcadlovkou, kde je úchop pevný a jistý. Tohle mi zatím dělá problémy 🙂

 23. DevCageR napsal:

  dadajax: Hmm. Tak jestli to není s tím ostřením problém, tak to je ok. Já tomu automatickýmu ostření nebo ostření na rychlo se stiskem právě moc nevěřím, ale fakt netuším jak to Desire zvládá 🙂

  Také jsem slyšel, že ten foťák pořizuje fotky jemně do modra. Takže vypadají mnohem chladněji než byly reálné barvy foceného. Jak to je s tímhle?

  A ještě pár dotázků ohledně zvuku 😀 Jak to hraje do sluchátek? Mám KOSSy a rád bych si užil pořádný zvuk a pořádné basy. Co se týče repráčku, čet jsem, že pro nejbližšího příbuzného HTC Legend platí, že repráček hraje trochu plechový zvuk.

  A ještě jedna věc…. Desire nemá druhý mikrofon na potlačení okoního rušivého zvuku, nevíš jak dobře to tlumí okolní hluk?

  Ad ty barvy. Mám oko změřené na 100% barvocit (aby ne, když se tím živím :-D) a mě ta šedá nevadí. V některých odstínech je příměs růžové, ale je to velice jemné a na první pohled bych to vůbec neřešil. Takže toho bych se opravdu nebál.

 24. dadajax napsal:

  Při automatickém vyvážení barev ty barvy jdou fakt trochu do modra. Ale ne moc. Určitě to není nic co by kazilo fotky…a hlavně se to dá dobře obejít tím, že se v nastavení foťáku vybere vyvážení bíle manuálně.

  Zvuk jsem ještě pořádně neotestoval, ale co jsem zkoušel v Desirovi pouštět nějaké filmy, tak to hrálo na můj vkus dost dobře. Taky mám KOSSy 🙂

  S kvalitou repráku je to takové…jako nouzovka to stačí. Neřekl bych ale, že by byl nějak lepší, nebo horší než třeba reprák u E52 nebo u Heralda. Takový průměr.

  Ten druhý mikrofon u Nexusu je podle mě preceňován. Můžeš se sám přesvědčit na tomto srovnávacím videu: http://www.viddler.com/explore/engadget/videos/1294/31.886

  A ta růžová možná brzo zmizí…podle posledních zpráv: http://smartmania.mobilmania.cz/forum/viewtopic.php?f=112&t=18685

 25. DevCageR napsal:

  Teď koukám na ten link s barvama. Tohle je už silně markantní. Já před tím viděl nějaký vzorník a tam to bylo dost jemné. Ale tohle už je fakt rozdíl. No ale zkusím tomu nepřikládat velký důraz…

 26. petez napsal:

  Ahoj, díky za recenzi! Přecházím z WM touch HD na Desire a jediné co mě u woken drželo byly funkční aplikace pro automatické nahrávání tel. hovoru s dobrou kvalitou (Resco).A navigace. Navigace je u Androidu řešena, nahrávání hovou prý také, uvidéme v jaké kvalitě. trochu mám obavy ze synchronizace s exchange ( tasks nefugují ), emaily a kontakty snad jo. Máš s tím zkušenosti? Petr

 27. Roman napsal:

  Zdar,
  prosííím Tě, prozraď mi, čím děláš screenshoty.

  Děkuji.

 28. dadajax napsal:

  Petez: bohuzel se zminenyma aplikacema nemam zadne zkusenosti. Vyzkouset exchanve mam v planu, ale moc se mi do toho nechce 🙂 k zivotu totiz exchamge nepotrebuju 🙂

  Screenshoty delam pomoci Android SDK. Navod treba tady: smartmania.mobilmania.cz/forum/viewtopic.php?style=2&f=110&t=14740

 29. Kamil Perutka napsal:

  Další recenze na HTC Desire: http://digs.by/aN3vwB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *