Google Reader – skvělá online RSS čtečka

Programů pro čtení RSS zdrojů existuje nepřeberné množství. Dlouho jsem žádnou nepotřeboval, později jsem začal používat online služnu Netvibes. Ta mi hodně vyhovovala hlavně v počátku, kdy jsem odbíral jen málo zdrojů. Později s přibývajícími zdroji se Netvibes stával pomalý a hlavně dost nepřehledný. Začal jsem se tedy porozhlížet po něčem jiném. Nakonec jsem zůstal u Google Readeru.

Hned ze začátku musím říct, že Netvibes a Google Reader (dále už jen GReader) nejsou stejné služby. Netvibes nabízí možnost vytvořit si uživatelské stránky, na které si dáte vše co potřebujete. Je možné tam přidat různé miniaplikace, RSS zdroje a kdoví co ještě. Naproti GReader je jen čistě RSS čtečka. Google ale i přesto nabízí něco podobného jako Netvibes, tuto službu pojmenoval iGoogle.

Jak to vypadá?

Mnohé možná odradí vzhled. Google totiž stejně jako u všech ostatních svých produktů (GMail, Picasa WebAlbum…) přichází s graficky nezajímavým vzhledem. Naštěstí se mi právě tento styl líbí. Vše je umístěno na správném místě a práce s touto čtečkou je velmi rychlá a snadná. Díky jednoduchému vzhledu nemusíte čekat půl hodiny než se všechno načte, vše je totiž bleskurychlé. To vidím jako výhodu.

Tady je pro ukázku úvodní stránka GReaderu:

Další velká výhoda je v ovládání. Stačí si otevřít nějaký RSS zdroj a postupně projíždět pomocí kolečka na myši dolů. Novinky se poté automaticky označí jako přečtené.

Samozřejmostí je třídění RSS zdrojů do složek, usnadňuje to orientaci.

Celkem užitečná je také možnost označit novinku hvězdičkou. Díky tomu si můžete označit například články, které vás nějak zaujaly a ke kterým se chcete ještě později vrátit.

Je online čtečka lepší?

GReader je online čtečka, to znamená že k jejímu využívání potřebujete jen nějaký internetový prohlížeč a taky připojení k internetu. Existuje sice mnoho aplikací pro čtení RSS, které nabízejí dokonce i více funkcí. Proč tedy používám něco horšího?

Mám totiž vše na jednom místě. Je jedno jestli se na GReader podívám z práce nebo z domova, vždy to budu mít všude stejné. Když si v práci přečtu nějakou novinku, nemusím to potom doma zvlášť označovat jako přečtené. Taky můžu jednoduše přidávat další zdroje, ať už jsem kdekoliv.

Vylepšení GReaderu

Pokud používáte Firefox, můžete využít jednoho skvělého doplňku jménem Better GReader. Díky tomuto rozšíření si můžete změnit vzhled GReaderu (osobně ale zůstávám u toho původního). Další možnost tohoto rozšíření je už ale užitečnější. Při prohlížení webu se u stránek obsahující nějaký RSS zdroj objeví vpravo nahoře malá ikonka. Když na ní najedete kurzorem, rozbalí se nabídka odkazů, kde si vyberete který zdroj chcete odebírat (v případě že je na stránce více RSS zdrojů). Potom stačí jen jedno kliknutí a jednoduše se vám nastaví GReader k odebírání tohoto zdroje. Celkem jsem si tento způsob přidávání zdrojů oblíbil:)

Co používáte ke čtení RSS vy? Máte nějakou oblíbenou aplikaci, nebo se RSS zatím ještě vyhýbáte a novinky kontrolujete „ručně“?

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 Responses to Google Reader – skvělá online RSS čtečka

  1. Flavicius napsal:

    Prozatím používám netvibes, kde se mně líbí i ty mini-aplikace apod., ale na rss to moc není, takže až se trochu rozroste můj seznam zdrojů, budu muset také přejít na cosi lepšího.

    Díky tobě určitě zkusím Google Reader 😉

  2. David napsal:

    Přesně tak, ze začátku Netvibes stačí, ale později je třeba přejít na něco lepšího 🙂 Pokud má ale někdo jen málo RSS zdrojů, tak je Netvibes vynikající

  3. Pingback: Fotky krásných žen ve vaší RSS čtečce | Dadajax's weblog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *