Google Picasa 2

Nedávno jsem narazil na tento skvělý program, který slouží ke správě a prohlížení fotek. Nejsem žádný zastánce podobných programů, vždy jsem si vystačil s obyčejným prohlížečem obrázku, který je ve Windows XP, ale Google Picasa2 mě donutil změnit názor.

Co vlastně umí?

Picasa je především určen pro správu fotek. Hned po startu programu prohledá disk, a najde na něm všechny obrázky (jdou nastavit i videa a další soubory), které potom pěkně přehledně roztřídí podle roku, a dále podle složky ve které se fotky nachází. Fotky jsou tedy seřazeny podle data vzniku. Kromě řazení fotek toho program dokáže více. Umí upravovat fotky a taky je prohlížet.

Teď bych asi měl říct to nejpodstatnější – program je určen pro obyčejné neznalé uživatele, kteří nepotřebujou tisíce funkcí. Program je na této myšlence postaven, vše je jednoduché a troufám si říct že práci s tímto programem zvládne snad každý. Tomu přispívá i překlad do češtiny. I samotná úprava fotek je snadná, je zde několik tlačítek a posuvníku a hlavně důležitá funkce zpět 😉 . Nechybí zde funkce jako třeba oříznutí, vyrovnání, změna jasu, kontrastu, dále jsou k dispozici efekty jako například doostřit, převod do černobílé, sépie, sytost, rozostřit a mnoho dalších. Nikdo by s tím neměl mít problémy, jelikož hned po kliknutí na nějaký efekt je vidět změna na obrázku. Další výhoda je ta, že úpravy které provedete na fotce nijak neovlivní originální fotku, pokud chcete změny uložit musíte fotku exportovat. Zní to složitě, ale je to dobrý způsob, jak zabránit zničení originální fotky nevhodnými úpravami.

V čem je tak dobrý?

Podle toho co jsem zatím napsal se zdá, že program je určen váhradně jen pro lidi, kteří se v počítačích moc nevyznají a proto potřebují jednoduchý program, který po nich nebude vyžadovat žádné extra znalosti. Jenže Picasa má jednu zásadní vlastnost, díky které sem si ji tak oblíbil. Rychlost. Je až neuvěřitelné jak je prohlížení fotek rychlé. Je to ukázka perfektně zpracovaného algoritmu, který načítá fotku postupně. Nejprve se vám zobrazí jakoby rozostřená fotka, a postupně se přidávají detaily, dokud se fotka nenačte celá. Díky tomu můžete prohlížet v rychlosti spoustu fotek, a nemusíte čekat než se načte. V ostatních prohlížečích se čeká dokud se fotka nenačte celá, což dost zdržuje. V Picase můžete točit vesele kolečkem na myší, a nic vás nezdržuje. Nejen prohlížení fotek je rychlé, v podstatě celý program je udělán velmi dobře, a cokoliv v něm děláte se okamžitě projeví, bez nějakého čekání. Je vidět, že při vývoji se hodně zaměřili na optimalizaci. Sice nevím jak to je na pomalejších počítačích, ale myslím že i u starších počítačů bude práce s fotkami velmi rychlá. Další skvělá vlastnost je vyhledávání fotek, buď podle popisků, které k fotkám připíšete, nebo podle názvu fotky. Taky můžete zobrazit fotky podle doby přidání, není problém zobrazit třeba fotky s maximálním stářím týden, měsíc, nebo cokoliv si zvolíte.

Snažil jsem se přijít na to, kde program ukládá upravené snímky, protože mě to dost zajímalo. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil že program neukládá ty upravené fotky někde zvlášť, ale vytvoří jen obyčejný textový dokument obsahující název fotky, a parametry provedených úprav. Což je podle mě geniální, mnohem lepší než kdyby se ukládaly upravené fotky někde zvlášť, to by zabralo mnohem více místa.

Zhodnocení

Tento program ocení především lidé, kteří vyžadují jednoduchost. Škoda jen, že nápověda je jen online na stránkách produktu, bohužel není česká. V tom vidím docela problém, vzhledem k tomu k jaké skupině uživatelů je tento program určen. Program kromě jednoduchosti a rychlosti nabízí taky spoustu funkcí, jako například přímou zálohu na CD nebo DVD, tisk fotek, možnost vyvolat vybrané fotky ve zvoleném fotolabu(tuto funkci jsem nezkoušel, ale nabídka obsahuje i české fotolaby, tak snad by to mělo být funkční), posílání fotek emailem, posílaní fotek na blog a spoustu dalších funkcí. Na to že je program zdarma toho umí hodně, a umí to kvalitně. Určitě doporučuju tento prográmek alespoň vyzkoušet, stojí to za to 😉

Abych jenom nekecal tak tu ukážu několik screenshotů, ať máte představu jak to vypadá:

A na závěr sem jako vždy hodím nějaké odkazy na stažení:
Stahuj.cz
Stránky Google

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Google Picasa 2

  1. Míla napsal:

    Já jsem tento program objevila tento týden a jsem s ním velmi spokojená. Jsem amatér ve focení i PC.Před tím jsem používala program Zoner Photo,je velmi dobrý,ale Picasa2 se mi líbí víc,snad je to v té rychlosti.Jak sleduji fóra, tak remcalové se najdou vždycky a ve všech oblastech.Profíci mají určitě jiné požadavky než amatéři a jak řekl klasik “o tom to je.” Proto tolik programů různých velikostí a kvalit,aby se dalo vybírat. Takže přeji mnoho dalších spokojených.

  2. dadajax napsal:

    Picasu teď nějakou dobu už nepoužívám, hlavně kvůli toho, že jsem si koupil Zoner Photo Studio, které mi vyhovuje více.

    Nejlepší je, když člověk používá takové programy, které mu vyhovuje. Každý má trochu jiné nároky a představy o “ideálním” programu, takže je to fakt super, že máme z čeho vybírat 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *