GIMP 2.6.2 – konečně použitelný editor

V dobách dávno minulých jsem k editaci fotografií používal aplikaci Adobe Photoshop. Postupem času, když jsem začal legalizovat mé softwarové vybavení, jsem musel čelit rozhodnutí, který bitmapový editor budu používat. Jako první jsem vyzkoušel GIMP, což je open-source aplikace. Bohužel tento program byl vyvíjen primárně pro Linux a na Windowsech nebyl GIMP moc použitelný. Uživatelské rozhraní bylo otřesné, jednotlivé prvky byly rozmístěné vždycky tam, kde byste je nejméně čekali. Navíc mě to linux-like rozhraní (tuším že se jedná o GTK toolkit) nikdy moc nesedlo.

Největší problém pro mně ale byl ve správě oken této aplikace. Jednalo se o tři na sobě nezávislé okna (dvě nástrojové a jedno editační). Vše vypadalo v pořádku až do doby, kdy jste překryli obrazovku jiným oknem a poté jste se přepli na nějaké okno GIMPu. Do popředí se přeneslo jen to jedno okno a zbytek jste museli ručně přenést do popředí. Proto byl pro mě tento editor nepoužitelný. Po hrátkách s několika různými free editory jsem nakonec skončil u Zoner Photo Studio 10 Professional. Na základní úpravy stačí.

Nedávno jsem tak ze zvědavosti zkusil novou verzi GIMPu a nestačil jsem se divit. Konečně je již všechen aplikační kontext sjednocen. Sice se jedná stále o tytéž tři okna, nyní jsou ale už provázány a chovají se jako standardní aplikace. To znamená, že v hlavním panelu se jeví jako jedno okno a po zakliknutí se přenesou do popředí všechny okna.

Musím uznat, že GIMP se stále zlepšuje. Prostředí se mi zdá taky trochu předělané (nevím co vše se změnilo, ale dá se v něm už jednodušeji vyznat). Jediné co bych mohl vytknout je docela pomalé zpracovávaní některých operací.

Pokud potřebujete kvalitní nástroj na úpravu fotek, vyzkoušejte GIMP 😉 Stahovat můžete z domovské stránky

GIMP

GIMP

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to GIMP 2.6.2 – konečně použitelný editor

 1. Také používám Zoner 10 Professional na základní úpravy a občas použiju i GIMP. Je pravda, že jeho ovládání v rámci Windows je trochu nestandardní, protože vychází z Linuxu, kde se o správu oken stará Windows Manager, takže podobné problémy tam nejsou. Vše se ale dá řešit ještě lépe např pomocí virtuálních ploch instalovatelných i do Windows, kdy na jedné ploše budeš mít GIMP a na další třeba prohlížeč a mail klient, atd.

  Já osobně jsem si velice oblíbil editor Paint.net. S každou další verzí se zlepšuje, podporuje zásuvné moduly, soubory photoshopu, atd. Je pravda, že počet nástrojů je omezený a s GIMPem, nebo Photoshopem se nemůže rovnat, ale obsahuje právě ty nejpoužívanější a nejdůležitější nástroje, je intuitivní a dobře zpracovaný a navíc i dost rychlý, takže já v součanosti dělám většinu úprav právě v něm, případně v součinnosti právě s GIMPem, nebo i Windows Live Fotogalerií, či novějším Microsoft ICE pro tvorbu Panoramat.

 2. dadajax napsal:

  Jojo, vzpomínám si na dobu, kdy jsi mi pomohl v rozhodování zda koupit nebo nekoupit Zoner 😉 Paint.net jsem už dlouho nezkoušel, asi to budu muset napravit. Abych si zas trošku rozšířil obzory 🙂

 3. Flavicius napsal:

  Je to jen o zvyku, což dokazuje i tvůj článek :).

 4. SKooDA napsal:

  Gimp jde poslední dobou opravdu do sebe, přibyla spousta funkcí a základních klávesových zkratek, a dost věcí se zpřehlednilo a z-intuitivni-lo. Hlavní však je, že vývojáři začali konečně pořádně naslouchat komunitě, a programují vylepšení které navrhuje sama cílová skupina. Dávno se směju názorům, jako že Gimp nemůže konkurovat “profesionálním” grafickým programům jako Photoshop, které slýchám zvláště ze strany webových grafiků.

  Mimochodem – GTK není Gnome ale Gimp ToolKit, Gnome jako linuxové grafické prostředí vzniklo právě díky Gimpu, protože pan Kimball kdysi v začátcích Gimpu napsal vlastní grafickou knihovnu, aby se celý systém mohl stát multiplatformním, toho se pak ujala komunita a tuto knihovnu použila pro vytvoření kompletního grafického rozhraní.

 5. dadajax napsal:

  Díky za doplnění…tu zkratku GTK jsem nijak nezkoumal, ale je to dobré vědět.

  No a k té konkurenceschopnosti – GIMP je hodně dobrý nástroj a pokud se v něm někdo naučí pracovat, určitě by v určitých situacích mohl GIMP nahradit Photoshop. Pokud ale jsou lidé zvyklí na Photoshop, myslím že vyjde levněji koupit licenci Photoshopu a lidi v něm budou pracovat rychleji, takže se ty peníze časem vrátí.

  I přes ten obrovský pokrok je ale GIMP pořád dost blbě ovladatelný. Často musím zdlouhavě hledat, jak provedu to, co chci provést. Musím jen doufat, že se to bude stále zlepšovat 🙂

 6. LaserD@nce napsal:

  GIMP je poměrně kvalitní program a na moji práci (sem tam udělat logo na www stránky, trošku více editovat fotografii)bohatě stačí.. A na editaci “běžných” fotek co nafotím mám Zoner PhotoStudio 10, což je vážně kvalitní program taky, ale s podrobnější editací obrázku dost pokulhává..

 7. dadajax napsal:

  LaserD@ance: jojo, ten Zoner je na rychlou editaci fotek super 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *