Geotagging a záznam trasy v S60

Miluji focení a mám rád metadata…aneb data která popisují jiná data. To znamená, že třeba u fotek chci mít vyplněny všechny doplňující informace. EXIF data (nastavení foťáku při pořízení snímku) vyplňuje foťák. Dále používám tagování fotek dle obsahu. Rád označuji klíčovými slovy osoby, které se na fotkách nacházejí (samozřejmě jen ty osoby, které jsou mi  blízké). To bohužel musím stále dělat automaticky (i když mám pocit, že třeba Picasa už umí rozeznávat obličeje a fotky automaticky tagovat). Poslední údaj, který bych u fotek rád měl k dispozici je údaj o místu, kde byla fotka pořízena. Nemyslím jen popis místa, jako třeba “Praha”, ale přesné souřadnice místa. Bohužel se mi nikdy nechtělo ke každé jednotlivé fotce tyto údaje vyplňovat. Je to docela zdlouhavý proces. Proto jsem tyto údaje vkládal jen do fotek určených pro prezentaci na Flickru.

Proto jsem přemýšlel, jak přiřazovat k fotkám pozici bez námahy. Jedna možnost byla pořídit si nějaký speciální přístroj (GPS logger), který by po zapnutí zaznamenával informace o trase do souboru. Jenže to nemělo takovou prioritu, abych kvůli tomu zbytečně utrácel. Včera jsem si uvědomil, že firemní Nokia E52 má GPS modul a díky systému S60 by měly existovat nějaké aplikace, které by dokázaly GPS loggery nahradit. Chvíli jsem hledal a z těch free variant mě nejvíce zaujala aplikace Pygpslog. Jediný problém je ten, že je napsaná v Pythonu. To znamená, že do telefonu musíte nainstalovat Python (a nějaké další knihovny) a navíc instalační soubory podepsat (díky stupidnímu přístupu Nokie, kdy kvůli bezpečnosti nejdou instalovat aplikace bez podpisu).

Postup pro instalaci naleznete zde. Není to nic obtížného, jen je to díky podepisování instalačních souborů docela zdlouhavé. Stáhněte tedy všechny potřebné soubory, nechte je podepsat třeba na této stránce a poté vše nainstalujte.

Po spuštění aplikace na vás vyskočí okno s nastavením. Moc možností tam není, ale osobně mi nic nechybí. Ovládání je potom velmi jednoduché. Když zvolíte položku Start, začne se ukládat informace o vaší poloze do vybraného souboru. Doporučuji zvolit formát GPX. Jedná se totiž o rozšířený formát, který využívá mnoho jiných aplikací. Můžete si tak prohlídnout vaší trasu třeba v aplikaci Google Earth.

Když už máte vygenerovaný GPX soubor obsahující informace o vašem výletu, není už obtížné hromadně přiřadit informace o poloze k fotkám z daného výletu. K synchronizaci se používá čas kdy byly jednotlivé fotky vyfoceny. Proto je lepší předem zjistit, jestli se časy ve foťáku a telefonu (nebo GPS loggeru) shodují. Při přiřazování údajů o poloze si totiž program zjistí, na kterém místě jste se v daný čas nacházeli. To zjistí právě z toho GPX souboru. Hromadné přiřazování informací o poloze z GPX souboru dokáže třeba Zoner Photo Studio (mám verzi 10, nevím jestli to umí i starší verze).

Pokud tedy fotíte a máte nějaký S60 telefon s GPS modulem, doporučuji aplikaci Pygpslog vyzkoušet. Je to zdarma a určitě se to bude někdy v budoucnu hodit. Třeba prohlížení vašich fotek na mapě světa…to je docela příjemná možnost. Co vy na to? 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování, Software, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 Responses to Geotagging a záznam trasy v S60

 1. Huncut napsal:

  Díky za tip. Používal jsem GPX logger na Windows Mobile, ale kvůli nízké výdrži baterky jsem to spíš jen párkrát zkusil. Ale na Symbianu to třeba bude i v reálu použitelné 🙂

 2. dadajax napsal:

  Ještě jsem to nezkoušel v terénu, ale sám jsem na tu spotřebu zvědavý. Ale vzhledem k tomu, že mi E52 vydrží na jedno nabití asi týden…tak myslím, že na jednodenní foto výlety to bude úplně v pohodě. Na mém WM telefonu bych to tak optimisticky neviděl…naštěstí nemá GPS modul, takže to ani nezjistím 🙂

 3. xpthree napsal:

  ..myslím, že E52-stejně jako většina S60 mobilů s GPS má funkci Geotagging přímo vestavěnou. Stačí ji zapnout v nastavení telefonu a ten bude pak automaticky do každé pořízené fotografie vkládat aktuální informace z GPS modulu.
  ..A například po vložení takové fotky na server Picassa se u těchto fotek zobrazí přímo místo činu v google maps.

 4. dadajax napsal:

  xpthree: ano, takovou funkci má. Já ale měl na mysli tagování fotek nafocených foťákem. Pokud někdo fotí pomocí E52 tak má o problém méně 🙂

 5. E5 napsal:

  Chtěla jsem se zeptat, jestli to jde i v Nokii E5.

 6. dadajax napsal:

  Zkus a uvidíš, myslím si, že by neměl být problém 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *