Focení noční oblohy

Pohled na noční oblohu plnou hvězd mě vždy přitahoval. Vzhledem k tomu, že rád fotím, jsem si vždy přál umět zachytit tuto krásu do fotografie. Mé první pokusy byly s kompaktem a později s ultrazoomem. Focení hvězd s těmito kompakty bylo docela jednoduché. Oba nabízeli scénický režim noční obloha, takže stačilo jen položit foťák na stativ a zmáčknout spoušť. Bohužel tyto kompakty trpěli velkou hladinou šumu. Pro použitelné snímky bylo třeba použít jen tu nejmenší citlivost. Proto na fotce byly vidět jen ty nejjasnější hvězdy. Přiložený obrázek je z Panasonicu FX3 – čas 30s clona 2.8 a ISO 100:


The Big Dipper

Focení se zrcadlovkou

Hvězdy jsem fotil naposledy v roce 2007, proto jsem si nedávno řekl, že bych s tím měl něco udělat. Od té doby se dost změnilo mé fotografické vybavení a kompakty nahradila digitální zrcadlovka. Vzhledem k tomu, že focení hvězd je nejlepší někde mimo město, využil jsem pozvání kamaráda na jeho chatu, která je schována v kopcích někde za Frenštátem pod Radhoštěm. Jak jsem očekával, hvězdy šly vidět z tohoto místa opravdu dobře. Jediný rušivý prvek byly mraky, které se občas nad náma přehnali. Pokusím se tedy popsat mé postřehy z tohoto lovu na hvězdy.

Bez stativu to nejde

Pokud máte v plánu fotit hvězdy, ani nepřemýšlejte na to, že se obejdete bez stativu. Doba expozice se pohybuje v řádu několika (desítek) sekund, což samozřejmě z ruky udržet nelze ani se sebelepším stabilizátorem. Stativ by měl být dostatečně pevný a stabilní. I pokud máte stativ pevný, doporučuju ho nerozstahovat úplně. Osvědčilo se mi, že nožky stativu povytáhnu jen trochu. Díky tomu je stativ ještě stabilnější.

Střílet naslepo

Z mých předchozích foťáků jsem byl zvyklý, že na LCD displeji šly vidět alespoň orientačně nějaké hvězdy, takže jsem mohl mířit na konkrétní místa oblohy. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se podíval přes hledáček mé zrcadlovky (Canon EOS 350D) na hvězdnou oblohu. Viděl jsem tam jen jediné – absolutní tmu. Ať jsem se soustředil sebevíce, žádnou hvězdu jsem tam neviděl. To mě docela zarazilo. Proto se mi osvědčilo použít nejširší ohnisko a mířit foťák jen tak orientačně.

Ach to ostření

Problém s černým hledáčkem přináší další velkou nevýhodu. Osření. Pokud jste jako já zvyklí nechat ostření na autofocusu, máte problém. V těchto světelných podmínkách se prostě autofocus nemá čeho chytit. Měl jsem na to takovou fintu, že jsem zaměřil světlo z nějakého vzdáleného osvětleného objektu a pak jsem přepl na manuální ostření. Bohužel jsem se nacházel v místě, kde jediný světelný objekt bylo ohniště asi 5m ode mě. Musel jsem tedy postupovat jinak. Namířil jsem stativ na oblohu, objektiv jsem zaostřil na neznámé místo a nakonec vyfotil fotku oblohy. Podle toho jsem pak korigoval místo zaostření tím, že jsem po každé rozmazané fotce přeostřil o kousek jinam. Vzhledem k tomu, že manuální ostření skoro vůbec nepoužívám, neměl jsem ani představu na kterou stranu se zaostřuje na bližší předměty, a na kterou stranu se zaostřuje do dálky. Proto si to raději vyzkoušejte ještě před tím, než se na lov hvězd vydáte.

Problémy s časem

Zdá se to jednoduché. Čím déle budeme oblohu snímat, tím více hvězd budou na fotce zachyceny. Jenže je tu samozřejmě háček. Jak už všichni víme, Země se otáčí. Bohužel se to projevuje tak, že se hvezdy po noční obloze pomaličku pohybují. Když tedy použijete moc dlouhý čas, z teček na obloze se stanou čáry. Dá se toho využít k vytvoření kreativních fotografií, nicméně pokud chcete zachytit noční oblohu tak, jak ji vidíte ve skutečnosti, musíte se tomuto jevu vyhnout. Profesionálové používají zařízení, které s foťákem (nebo teleskopem) neustále mírně pohybuje tak, aby vyrušilo vliv pohybu Země.

My ostatní ale musíme spoléhat na kratší časy. Dle mého pozorování bych řekl, že docela bezpečný čas je do 30 sekund. Při delších časem už riskujeme roztáhnutí hvězd. Použitelná doba také záleží na použitém ohnisku. Čím delší ohnisko použijete (větší zoom), tím budete muset použít menší čas. Protože při větším přiblížení bude pohyb hvězd patrnější.

Můj foťák nabízí možnost nastavit dobu expozice do 30s a pokud chci použít delší časy, musím použít režim BULB. To znamená, že se exponuje tak dlouho, dokud držím spoušť. Vzhledem k tomu, že nemám dálkovou spoušť, měl jsem velké problémy s používáním delších časů. Musel jsem držet spoušť foťáku po dobu kolem jedné minuty, což se projevovalo rozmazáním fotek. Ani pevný stativ tomu nezabrání. Proto silně doporučuju pořízení dálkové spoušti. Nejlépe takové, kde se dá ta spoušť nějak zaaretovat (aby nebylo třeba tu spoušť tak dlouho držet).

Co se týče času, měl bych zmínit ještě jeden problém. Tím je časová náročnost na focení. Jedna fotka se exponuje několik desítek sekund a následně se stejný počet sekund provádí redukce šumu (pokud to váš přístroj podporuje, doporučuju to nechat zapnuté). Taková minutová fotka hned zabere dvě minuty. To znamená že se nejedná o klasické focení na které jste zvyklí (typu cvak, cvak, cvak a jde se dále). Vyžaduje to tedy hodně trpělivosti.

Jaké ISO?

Tady doporučuju experimentovat. Celkem se mi osvědčila kombinace ISO 400 a čas kolem 30s. Můžete zkusit i vyšší citlivosti a také ty nejnižší, které můžete nastavit. Pokud chcete zachytit i ty méně jasné hvězdy, bude třeba šáhnout po těch větších citlivostech.

A co clona?

Celou dobu jsem se snažil mít nastavené clonové číslo na co nejnižší. Občas jsem trošku přiclonil, ale nikdy ne moc. Myslím, že nejvyšší clonové číslo, které jsem použíl bylo F4. Zde mají výhodu lidé, kteří mají objektivy s vysokou světelností. Oproti citlivosti bych na tomto místě moc neexperimentoval. Nastavit co nejnižší použitelnou clonu a později už neměnit. Nicméně nic vám nebrání provádět experimenty i v tomto případě 🙂

Pozor na tmu…a na světlo

Pokud fotíte z nějakého temného místa, musíte si dávat pozor. Jednak je třeba si hlídat příslušenství (třeba krytky objektivů) a pak taky si hlídat vlastní zdraví. Je dobré si terén dobře prohlídnout ještě za světla, aby vás pak nepřekvapila třeba taková díra, nebo spadlá větev. Ve tmě toho moc neuvidíte, takže je jednoduché si ublížit 🙂

Velký pozor si ale dávejte taky na světlo. Pokud se podíváte do silného zdroje světla (oheň, lampa, LCD displej) tak vás to pořádně oslepí. Pro pozorování hvězd je nejlepší se těmto zdrojům světla vyhýbat. Díky tomu se oči na tmu přispůsobí a vy tak uvídíte mnohem více hvězd. Největší problém je tedy asi LCD displej foťáku. Vzhledem k tomu, že nejspíše budete fotit na slepo, budete si chtít pořízené fotky prohlédnout. To vás pak pěkně oslepí 🙂 Proto doporučuju si hned na začátku stáhnout jas displeje na dostupné minimum. Pokud ale víte, že fotíte dobře (máte dobře zaostřeno), tak doporučuju hledáček úplně vynechat. Pokud máte možnost ho vypnout úplně, tak to udělejte. Nebo si přes něj něco nalepte. Díky tomu si vychutnáte ten pohled na hvězdy mnohem lépe 🙂

Stojí to za to?

Mnohé z vás určitě napadne, jestli není lepší si ty hvězdy namalovat v nějakém grafickém editoru. Pro mě určitě ne, protože focení noční oblohy má své kouzlo. Je to dost náročná oblast fotografování, protože se zde kladou velké nároky na vybavení (kvalitní stativ, foťák s minimem šumu, dálková spoušť…) a taky velké nároky na trpělivost fotografa 🙂 Pokud vás pohled na noční oblohu taky fascinuje, určitě doporučuju si vyjít někdy tu oblohu nafotit. I s obyčejným kompaktem můžou vzniknout zajímavé snímky. Nakonec zde přikládám mé výtvory z té noci.
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars
Stars and maybe one bolid

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 komentářů: Focení noční oblohy

  1. David Nogol napsal:

    po dlouhé době zas nějaký článek na blogu http://tinyurl.com/cm2ps4

  2. Vím, že jsem psal, že těch pár hvězd si jde domalovat v MS Paint :-), ale zase mě neber tak vážně. Úplně chápu to kouzlo co focení noční oblohy má – samotného mě tak fascinuje pohled na noční oblohu už od malička. Ostatně chystám se, že si taky nějaké podobné snímky vyzkouším. Sice nemám zrcadlovku, ale jak píšeš i s kompaktem to může stát za tio a za zkoušku člověk nic nedá. No jinak musím pochválit fotky. Zvlášt se m líbí ty, kde je vidět horizont, nebo ta s tím domkem.

  3. CrazyDog napsal:

    Pěkné… s foťákem to umíš 😉

  4. dadajax napsal:

    Přemek: zmínil jsem se o tom hlavně proto, že jsi nebyl jediný kdo něco takového napsal 🙂 Pokud se někdy do toho focení pustíš, můžu doporučit takový fígl pro případy, kdy člověk nemá stativ. Osvědčilo se mi nastavit režim noční obloha, foťák položit na zem (displejem dolů :)) a pak zmáčknout opatrně spoušť. Hlavně je pak třeba dávat pozor, kam ten foťák člověk pokládá. Zvlášť v oblasti, kde lidé chodí venčit pejsky 😀 Jo a děkuji za pochvalu 😉

    CrazyDog: díky moc, jsem rád, že se fotky líbí 😉

  5. Malý stativ bych tu měl, takž myslím, že s tím vejčením pejsků a pokládáním fotoaparátu na zem nebudou problémy :).

  6. dadajax napsal:

    Tak to je super, to už máš veškeré vybavení k focení hvězd 🙂 Dej pak vědět až taky nějaké ty hvězdy nafotíš 😉

  7. Evča napsal:

    Hezky jsi to nafotil. Mě tyhle pohledy vždy fascinovaly.

  8. dadajax napsal:

    Díky Evčo 🙂 Taky mě tyhle pohledy fascinují, bohužel něco takového vídávám málokdy. Hold život ve městě má své negativa 🙁

  9. dadmtb napsal:

    Nj ale hlavne treba ísť fotit daleko od mesta-> nebude tam pouličné osvetlenie bo to strašne osvetľuje oblohu-> nevidíš toľko hviezd 🙂

  10. dadajax napsal:

    dadmtb: jasně 🙂 Čím dál je člověk od měst, tím se hvězdy pozorují lépe.

  11. tomaseq napsal:

    Moc hezký fotky! Klaním se před tvou trpělivostí s tím bádáním 🙂
    btw: Můj osobní favorit je ta šestá od shora.

  12. dadajax napsal:

    tomaseq: Díky 🙂 Když dělám něco co mě baví, tak bývám naštěstí docela trpělivý 🙂 Ta šestá od shora je taky má oblíbená. Jen mě mrzí že jsem při jejím focení drcnul do stativu (jde to vidět na maximální velikosti fotky) 🙁

  13. David napsal:

    Zdravím kolegu fotografa z F-M 🙂

    Mám jedno doporučení – pokud tě takové focení bavi, drátěná spoušť za 200,- řeší jak problémy s časem, tak s rozhoupáním.

    A jak vidím noční fotky, tak si říkám že bych měl po roce taky updatovat galerku 😀

    Přeju dobré světlo.

  14. dadajax napsal:

    Ahoj Davide, souhlasím, že dálková spoušť se hodí a že je docela levná, ale když se k focení takových fotek dostanu tak jednou za rok, tak se mi do toho moc nechce investovat 🙂

    Jinak jsem se díval na Tvůj web a máš moc krásné fotky 😉

  15. CrazyDog napsal:

    Jak zaostřuješ hvězdy či měsíc? Nějak se mi to nedaří. Mám nově Lumix TZ5 a fotografovat se víceméně teprv učím. Díky

  16. dadmtb napsal:

    Ja mám takisto nový ale TZ6 a dá sa na nom vlastne nastaviť čas uzávierky? :-/

    A taky by ma to zaujímalo 🙂

  17. dadajax napsal:

    Sorry za menší spoždění..byl jsem nějakou dobu bez netu 🙁

    CrazyDog: zaostření hvězd je hodně složité, já to fotil metodou pokus-omyl, ale to jen proto, že zrcadlovka umožňuje manuální ostření.

    S kompaktem se mi osvědčilo zamířit na nějaký zdroj světla (nejlépe pouliční osvětlení, nebo pokud je dobře viditelný měsíc tak právě měsíc) a po zaostření překopmonovat na oblohu.

    Problém bude, když nebude v okolí žádný silnější zdroj světla. Pak bych asi zkusil zaměřit na blízký předmět (třeba zem?) pomocí AF lampy zaostřit a pak vyfotit oblohu. V tomto případě už ale hrozí, že můžou být hvězdy špatně zaostřené…každopádně bych to alespoň vyzkoušel 🙂

    dadmtb: no ostření jsem popsal výše, tak ještě doplním ten čas závěrky. Bohužel TZ6 nemá manuální režim (doufám, že se nepletu), ale stejně jako ostatní Panasonicy má scénický režim „noční obloha“, který nabízí na výběr časy 15, 30 a 60s, což je na focení oblohy ideální 🙂

  18. dadmtb napsal:

    Jo díki moc za koment 🙂

  19. CrazyDog napsal:

    Také díky za koment.
    Já pravě zkoušel zaostřit měsíc a někdy se zdálo, že je už doostřený ale více se vždy zaostřil jen jako rozmazané světlo. Asi jsem si naivně myslel, že vyfotím skvrny na měsíci. Kdyby tam byl manuální ostření, tak by to asi i šlo.
    Možná se pletu. Jak jsem psal, jsem začátečník a z foťákem se teprv učím.

  20. CrazyDog napsal:

    Jediné co jsem zkoušel je ten ohňostroj http://picasaweb.google.com/CrazyDog.cz/Experimenty#5339126082372537746 jen první a zatím poslední pokus. Jiný ohňostroj jsem zatím neviděl 🙂

  21. dadajax napsal:

    CrazyDog: měsíc je docela silný zdroj světla. Na něj stačí velmi krátké časy. Viz tahle fotka, která byla focena s časem 1/320s (taky kompaktem- Panasonic FZ8). Když použiješ delší časy, tak je potom vidět jen jako zářící koule 🙂

    Jinak fotka ohňostroje je hezká, jen je škoda, že jsi nenamířil foťák trošičku výš. Ale sám vím, jak je focení ohňostrojů obtížné, člověk nikdy neví, kde má mířit 🙂

    Co jsem se tak díval na další tvé fotky, tak se ti moc povedla ta fotka ulice s čárou od auta 🙂

  22. CrazyDog napsal:

    dadajax: ten měsíc ještě vyzkouším. Snad bude dneska jasná noc. Zatím to je vše focené bez stativu, tak jsou trochu roztřesené. Chci si koupit ten ministativ pro kompakty na ty moje pokusky. 🙂

  23. dadajax napsal:

    CrazyDog: na focení hvězd stativ určitě doporučuju, ale měsíc se dá díky krátkým časům fotit i bez stativu…ta fotka na kterou jsem dal v předchozím komentáři odkaz byla focena z ruky cestou z hospody po několika pivech…takže se to dá udržet hodně snadno…navíc stabilizátor v tomto případě taky pomůže 🙂

  24. V.S. napsal:

    Některé fotky jsou moc pěkné. Ten horizont se stromem. Ten je nejhezčí.

    Jinak, pár postřehů:

    Pro ty, co vyžadují maximální kvalitu, vyjeďte si do Alp, nebo lépe do Himalájí, nejlépe do vesmíru. Hodí se bezvětří, malé (ale ne žádné) mráčky, a pochopitelně srpek měsíce.

    Večer, pro takovou tmu to platí dvojnásob, vypínejte displej foťáku a všechno sledujte ve hledáčku.

    Nejlepší je dálková spoušť a stativ, často ale bohatě stačí samospoušť a chodník.

    Širokoúhlé objektivy a pětiminutové expozice fungují i na ISO100 a clonu 8, a krásně vypadají.

    Měsíc se dá fotit i z ruky, můj objektiv mi dovoluje clonu 3,5; čas mi potom vyjde třeba na 1/150 .s

  25. dadajax napsal:

    V.S.: Děkuji 🙂 S těmi postřehy souhlasím…takové focení z vysokých hor musí být úžasné, ten rozdíl bude určitě obrovský.

  26. Hej, dzakujem za super prispevok. Uz sa radujem na dalsie co pridu.

  27. Kejtý napsal:

    páni.super super!! už delší dobu se na to chystám.skvělý článek;)fotky taktéž.úchvatné

  28. Tremor napsal:

    Taky sem zacal experimentovat se zrcadlovkou a jelikoz nemam jeste dalkovou spoust s aretaci, pouzil jsem na delsi casi v rezimu PULB takovou vychytavku.
    Zmackal jsem malou kulicku papiru, nalepil ji na prouzek lepici pasky a tou pak prelepil spoust fotoaparatu tak aby kulicka tlacila na spoust.

  29. Jirka napsal:

    taky jsem použil režim Bulb, dal jsem kolem foťáku gumičku a pod ní jsem dal kostičku vyřezanou z kancelářské gumy, abych nasazováním nerozmazal obraz, nechám zakrytý objektiv, zaaretuju spoušť a teprve pak opatrně sundám krytku z objektivu, po několika minutách zakryju objektiv třeba jen rukou, druhou rukou uvolním spoušť a je to 🙂
    tím fotím hvězdy v pohybu, zatím jsem zkusil 8 min, příště chci více aby se obloha víc pootočila, musím použít minimální ISO aby mě to blízké město moc neosvítilo.
    z vlastní zkušenosti tak vidím co je to světelné znečištění, doma na vesnici hvězdy vidím ale je fakt škoda že ve městě je nevidí, pouliční osvětlení svítí zbytečně moc, horší světla svítí i vodorovně a tím jen oslňují, správně by vodorovným pohledem (z dálky) nemělo být světlo z lampy vidět a mělo by být vidět jen na zemi a bylo by dobrý snížit jejich výkon a tím taky šetřit proud nejen z důvodu ekonomiky ale hlavně ekologie, spálí se tak všechno uhlí a nebude z čeho vyrábět plasty 🙂 co vím tak k výrobě plastů je potřeba ropa a uhlí.

  30. Jirka napsal:

    Jak nastavujete při focení noční oblohy vyvážení bílé?
    já zatím použil jen vyvážení na sluneční světlo protože naše slunce je taky hvězda, měli by svítit podobně i když maj různý teploty, ale mám pak fotku červenou až oranžovou od světla z města takže asi bude lepší nastavit vyvážení na nějakou sodíkovou výbojku a uměle tím přebarvit oblohu na modrou i když ve skutečnosti asi fakt bude oranžová od měst i když já ji vidím černou. modrá bude asi jen večer a ráno kde má na její barvu vliv slunce i když už je tma.

  31. dadajax napsal:

    Děkuji Jirko za tip na focení v bulb režimu. Co se týká vyvážení bílé, už si moc nepamatuju, jaké nastavení jsem tehdy použil. Doporučuju ale vyfotit oblohu v RAWu (pokud to foťák umožňuje) a vyzkoušet na stejné fotce aplikování různých nastavení vyvážení bílé. Řekl bych, že hodně záleží na situaci. Někdy teplejší tóny přijdou vhod, pro jiné záběry se hodí zase více studenější barvy 🙂

  32. Jirka napsal:

    Taky díky za tip, raw jsem ještě nezkusil ale foťák (nex-5) ho umí, jen bych raw musel ještě naučit můj starej pc, ale nechci už do něj instalovat moc programů, i když možná by to mohl umět ZPS, díky za nápad.

  33. dadajax napsal:

    ZPS teď používám a pro vyvolávní RAWu tam je dost možností, jak nastavit vyvážení bílé. Buď některým z předpřipravených nastavení (denní světlo, zataženo, blesk…), tak i manuálním nastavením. Zvlášť u fotek noční oblohy, které trvají i několik minut a člověk kvůli nim musí mrznout někde v noci, mi přijde dost nebezpečné fotit do JPEGu. Stačí jen špatně nastavit vyvážení bílé…a z dobré fotky může být fotka špatná 🙂

  34. Jirka napsal:

    Zkoušel jsem taky fotit naši galaxii, teda pruh [b]Mléčné dráhy[/b] očima viditelný ale na fotce se mě to moc nepovedlo, nevím jak ho na fotce v tom šumu zvýraznit např kdybych obětoval barvy a tím snížil šum.
    hvězdy v něm nejsou výrazné, jsou slabě svítící ale je jich hodně takže je to spíše jen světlý pruh, možný by pomohlo fotku rozmáznout a pak zvýraznit oříznutím histogramu, že by nebyli vidět hvězdy ale jen světlý pruh Mléčné dráhy.

  35. dadajax napsal:

    Na to spíše doporučuji najít nějaké místo, které by bylo pro focení noční oblohy vhodnější – s minimálním světelným znečištěním. Jenže najít takové místo…to nebude jen tak 🙂

    Snažil jsem se o vytvoření mapy takových míst na Fototipech (http://www.fototipy.cz/mista), ale bohužel se to nesetkalo s velkým zájmem lidí, kteří fotí noční oblohu. Zatím tam mám jen 3 místa vhodné pro noční focení (klíčové slovo „noc“).

  36. Jirka napsal:

    No jo ty vybraný místa, to už je pro těžký nadšence kteří kvůli fotce pojedou 100 km daleko, to mě asi zatím nehrozí, zkouším to doma a taky se těším že to budu zkoušet na výletech když to bude na horách nebo někde trošku mimo civilizaci, ale abych to udělal opačně že výlet budu plánovat podle temných míst to asi ne.
    kdo ale chce vědět kde je malý světelný znečištění tak nevím jestli není zbytečný psát databázi míst když by mělo stačit se podívat na noční záběr česka z družice, tam jsou vidět svítící města a tím i temný místa.
    kdybych jel někam kvůli noční fotce asi bych jel do nejbližších hor, na mapě zkouknul vzdálenosti od měst a nic víc.

  37. Jirka napsal:

    S tím jpg formátem zas tak neriskuju, teď je venku v noci docela teplo 🙂
    a hlavně ještě neznám rozdíl ve svýsledné kvalitě když nastavím WB v rawu nebo když opravím WB v jpg, to dělám v ZPS běžně.
    Je rozdíl ve výsledné kvalitě výrazný? 🙂

  38. dadajax napsal:

    No hlavně vyvážení bíle z RAWu je bez ztráty kvality. U JPEGu přijdeš při změně WB o některé informace. Navíc mě osobně se třeba nikdy nepodařilo JPEG fotku se špatným WB správně upravit. V RAWu je to otázka několika kliknutí 🙂 Doporučuju to vyzkoušet na nějakém testovacím snímku (vyfotit v Rawu i JPEGu a zkusit to upravit podle představ).

    No a úplně nejlepší jsou fotky, na kterých je bílá, nebo šedá barva. To potom stačí jedno kliknutí do této oblasti, a vyvážení bílé se nastaví samo 🙂

  39. Jirka napsal:

    vyvážení kliknutím na šedou plochu už nemůžu používat protože ve verzi 11 je oblast jen 1×1 px velká tak to fotku obarví tak nějak náhodně podle toho jaký pixel trefím s jakým šumem, dříve šla oblast i 5×5 px a průměr z toho už by kvalitní, možná by stačilo 2×2 ale u jednoho to dělá různý odstíny.

  40. dadajax napsal:

    Ano, to je trochu problém, ale řeším to klikáním do dané oblasti, dokud nejsem s výsledkem spokojen 🙂

  41. Jirka napsal:

    to pak ale není vůbec vyvážený podle šedýho objektu a je to stejný jako když si to nastavím ručně podle svýho odhadu, jen při ručním nastavení se to líp ovládá, barvu měním postupně a nebliká to náhodnýma barvama 🙂
    Těším se že to v zoneru zjistí taky a vrátí možnost větší oblasti.
    jinak pokud chci vyvážení podle šedý věci, musím tam vybrat obdélník, ten rozmazat a v něm pak kliknout na vyvážení. (když bych to chtěl nezaujatě podle svýho pohledu a svýho monitoru a taky má vliv osvětlení místnosti, tím se nám zdá fotka na monitoru jiná.

  42. Lucie napsal:

    Pokud je už někdo zběhlý v technice světla a stínu, narazila jsem na zajímavou fotosoutěž od Canonu „Cesta za světlem“, začíná v září a výherce získá účast na odborném workshopu v zahraničí. Nechci spamovat, ale přijde mi to jako zajímavá příležitost.. 🙂 Pro případné zájemce házím odkaz https://www.facebook.com/CanonCZ?fref=ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.