Firefox vs Opera vs Internet Explorer 7

Mezi těmito prohlížeči zuří doslova boj o uživatele. Za poslední asi dva měsíce jsem zkoušel opustit mého oblíbeného Firefoxe a podíval jsem se jak si stojí dneska konkurence. Pro člověka jako jsem já, který stráví prohlížením internetu několik hodin denně je volba správného prohlížeče velmi důležitá. Tenhle článek nemá propagovat žádný z těchto tří prohlížečů, je to jen takové mé subjektivní shrnutí poznatků, které jsem za poslední dny získal

První změna, Opera

Jako první jsem nainstaloval Operu. Tak nějak podvědomě jsem ji dával přednost před IE. Instalace proběhla v pořádku. Po nainstalování jsem se snažil Operu co nejvíce přizpůsobit mým potřebám. Takže sem se ji snažil nastavit aby se chovala podobně jako Firefox 🙂 Musím uznat, že možnosti nastavení v Opeře jsou obrovské.

Pokud čtu články nějakých zastánců Opery, vždycky vyzdvihují funkce jako vestavěný e-mailový klient, bittorrent klient a hlavně gesta myší (nebo jak se tomu česky nadává, prostě mouse gestures). To jsou ale funkce pro mě úplně zbytečné. Na poštu používám Thunderbirda, ale pomaličku šetřím na Outlook (hlavně kvůli možnostem synchronizace s Windows Mobile zařízením a taky skvělému kalendáři).
Bittorrent klienta taky nepotřebuju, ten v Opeře se mi ani trochu neosvědčil. Zkoušel jsem s ním stáhnout několik málo souborů, bohužel ve většině případu stahování ani nezačalo, přitom µTorrent s nima neměl nejmenší problémy. No a mouse gestures jsou pro mě taky naprosto neužitečná funkce. Nikdy jsem si je neoblíbil a ani pořádně nepochopil jejich účel. Přijde mi to silně nepraktické, vystačím si s několika tlačítky na myši, kterým jsem přiřadil funkce zpět a dopředu. Tohle mi k pohodlnému surfování stačí.

Opera je na mém počítači přibližně 2× tak rychlejší než Firefox. Líbí se mi, že na rozdíl od Firefoxu otevření několika nových záložek nezpomalí prohlížeč. Myslím tím to, když otevřu najednou více stránek v panelech, Firefox se většinou na chviličku jakoby zasekne, Opera ne. Naopak mi docela vadí celé prostředí Opery. Jsou to drobnosti, ale musím uznat že mě vadily po celou dobu co jsem ji používal. Například kliknutí prostředního tlačítka nad tlačítkem „Domů“ neotevře novou záložku s načtenou domovskou stránkou. Dále mě napadá práce se záložkama. Když najdu zajímavý odkaz, mám ve zvyku ho v rychlosti přetáhnout do nějaké složky v liště se záložkama. V Opeře mám smůlu, musím to dělat jinak a musím se u toho naklikat.

Internet Explorer 7

Tenhle prohlížeč jsem tak nějak přehlížel. Už jenom ten název ve mě probouzel hrůzu při pomyšlení na (ne)kvalitu jeho starší verze. Řeknu to na rovinu, přistupoval jsem k němu s odporem. Instalace nejdříve prověřila originalitu mých windows, potom v klidu a míru prohlížeč nainstalovala. První šok nastal když jsem viděl vzhled. Jelikož používám v mých Windows XP starý vzhled jako byl ve starých windows, v IE7 se povypínaly taky veškeré zkrášlující efekty. Výsledek nebyl nijak ohromující. No nic, přivítala mě krásně barevná uvítací stránka, která vyzdvihovala vlastnosti prohlížeče. Rychle jsem přepnul domovskou stránku na google a trošku si prohlížel nastavení. Po vypnutí a opětovném zapnutí prohlížeče na mě znovu vyskočila uvítací stránka. To už mi přišlo divné, pro jistotu jsem prošel nastavení jestli se nedá někde vypnout. Nenašel jsem. Zkusil jsem restartovat počítač, ale jelikož ani to nepomohlo, vypnul jsem IE, a řekl si že na něj kašlu.

Jenže to bych nebyl já, abych to po čase znovu nevyzkoušel. Celý IE jsem přeinstaloval. Uvítací stránka se zase objevila, naštěstí už jen jednou. Tím začalo mé testování. Problematické bylo importování záložek z Firefoxu. Znaky s diakritikou to úplně zkomolilo. Hrál jsem si s tím asi půl hodiny. Částečně pomohla změna kódování v souboru bookmarks.html, ale i tak to několik názvů totálně rozhodilo. Tohle ale přehlídnu, protože předpokládám že import záložek nebude nikdo dělat moc často.

Opět proti Firefoxu nabízí dost jiné uživatelské prostředí. Musím říct že tak po dvou dnech jsem si na něj začal i docela zvykat. Po nainstalování add-onu IE7Pro získal prohlížeč mnoho funkcí, které mu chyběly. Ze všech vyjmenuju například blokování reklam nebo rozšířené nastavení chování prohlížeče. Na rozdíl od dvou předchozích prohlížečů se dost odlišuje, zvyknout se dá na něj ale dost rychle.

Co musím ale vyzdvihnout je rychlost spouštění. Na mém počítači s pomalým diskem se spustí přibližně do 2 sekund. Načtení První stránky trvá další asi sekundu. Opera se načítá asi 2× déle a Firefox tak 3× déle. Tady jednoznačně vítězí IE, jeho integrace do systému je znát. Taky mě překvapila možnost instalovat do prohlížeče pluginy, myslel jsem že možnost pluginů má jen Firefox. Další příjemné překvapení pro mě byla plná integrace mého download manažeru (Free Download Manager). V Opeře to nešlo, tady má IE7 velké a významné plus. Zklamáním pro mě bylo nemožnost zobrazit jednoduše EXIF informace u fotek. Nepodařilo se mi na to najít žádný plugin.

Už jsem vážně začal přemýšlet, že místo Firefoxu začnu používat Internet Explorer 7, jenže pak se to stalo. Pomíchaly se mi favicony (malé ikonky vedle adresy stránky). Třeba u googlu se mi ukazovala ikona Centrumu. Ikony mi dost usnadňují orientaci při větším počtu záložek. Jsou tedy pro mě hodně důležité. Problém jsem vyřešil vyhozením obsahu složky Temporary Internet Files, jenže netrvalo dlouho a problém se opět objevil. Nevím jestli to nemá souvislost s né zrovna bezproblémovou importací záložek z Firefoxu. Káždopadně je to pro mě velký problém, který jsem nedokázal odstranit. Proto zavírám IE7, a počkám na dobu, kdy to bude nějak vyřešené.

A vítězem se stává…

Firefox, Opera a Internet Explorer 7. Ano, vyhrávají oba tři prohlížeče. Teda alespoň pro mě. Všichni splňují hlavní požadavky, liší se jen v drobnostech. A právě tyto drobnosti rozdělujou lidi na několik nesmiřitelných táborů. Osobně je mi jedno jestli je prohlížeč multiplatformní, jestli zabere v paměti o pár MB více než jiní, nebo jestli ho používá většina. Na to všechno kašlu. Důležité je pro mě, aby mi plně vyhovoval a usnadnil mi tak každodenní surfování. Zůstávám u Firefoxu, a nezbývá mi než doufat, že se v příštích verzích zrychlí. Pochybuju že se vyrovná ultra rychlému IE7, ale mohl by se dostat alespoň na rychlost Opery.

Chci říct že jsem nijak neporovnával kolik který prohlížeč zabere místa v paměti. Je mi to jedno, rozdíly jsou maximálně v desítkách MB. Důležité je aby prohlížeč byl rychlý, pokud k tomu potřebuje místo v RAMce, má ho mít. Nechápu lidi, co si pořád stěžujou na tyto věci.

Tím končí můj srovnávací test. Je čistě subjektivní, svůj názor jsem si udělal a jsem rád, že jsem si trochu rozšířil obzory. Někdy je dobré se rozhlédnout, jestli neexistuje něco lepšího.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Firefox vs Opera vs Internet Explorer 7

  1. kopsys napsal:

    hezke srovnani… co se me tyce, jsem zaryty operak – dlouho jsem byl na firefoxu, ale jednou jsem zkusil operu a naprosto jsem se zamiloval – hlavne do mouse gestures… obcas se zapomenu a zkousim je pouzivat i v pruzkumniku windows… nedavno jsem ale vyzkousel i ie7 a uchvatila me na nem jedna vec: organizace zalozek… jeden takovy sikovny cudlik je umi vsechny seradit pekne vedle sebe do hlavniho okna jako miniatury a clovek si muze vybrat kterou chce… to mi v opere zacina chybet… kdyby nekdo vedel, jak to tam pridat tak piste..:-) jinak – drz se, bloggere, ses dobrej:)

  2. David napsal:

    Díky moc 😉

    No zrovna teď zkouším znovu pracovat s Operou, v té nové verzi vypadá už dost dobře. Jen to chce odvykonout si na práci s Firefoxem. Když pracuju s něčím jiným než s FF, tak mám takový divný pocit 🙂

    Jinak fakt netuším, jestli se dá něco podobného s těma záložkama dostat i do opery. Já osobně používám osobní lištu, která mi nahrazuje lištu záložek z firefoxu. I když není tak propracovaná jako ve FF 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *