Dokáže notebook nahradit stolní PC?

Je to už rok co používám místo počítače notebook. Proto bych teď chtěl shrnout jaké výhody a nevýhody to obnáší. Tento článek jsem chtěl napsat už dávno, ale jsem rád že jsem to takhle odkládal, protože můj názor se dost změnil.

V době kdy jsem se rozhodoval jestli nahradím stolní počítač notebookem mě děsila představa, že budu muset mít všechno synchronizované a že se budu muset starat vlastně o dva počítače najednou. Proto jsem zamítl variantu hlavního počítače a k tomu nějaký horší notebook na práci. Jelikož jsem už vyrostl z dob, kdy jsem většinu času trávil hraním her, neměl jsem potřebu kupovat nějaký extra výkonný stroj. Když jsem vybíral, hlavní pro mě byl výkon a cena. Podle toho jsem si vybíral. Presto že jsem moc nehrál, chtěl jsem něco alespoň trochu výkonného, abych si tam mohl zahrát I nějaké novější hry. Nakonec jsem vybral model od Asusu. V té době jsem za své peníze dostal hodně výkonný stroj.

S vybraným modelem jsem byl dlouho spokojen, ale čas ukázal pravdu. Notebook jako náhrada za stolní PC má mnoho výhod. Pokud člověk někam cestuje, jednoduše ho sbalí do batohu a má tak svoje PC stále sebou. Nebo taky pokud na něčem pracujete doma, tak nejste vázaní na jedno jediné místo v domě.

Bohužel to má I svoje nevýhody. Jako největší nevýhodu vidím bezpečnost. Stolní PC vám nikdo jen tak neukradne, což se o laptopu říct nedá. Proto pravidelné zálohování je v tomto případě ještě důležitější. Když se nad tím tak zamyslím, tak ho sebou už ani moc nenosím, protože pokud bych o něj přišel, přišel bych v okamžiku o svůj hlavní (a jediný) počítač. Zbyly by mi jen zálohy na mém externím disku, který doma zůstává vždy.

Další nevýhodu vidím ve výkonu. I když se situace zlepšuje a dnešní notebooky jsou už hodně výkonné a cenově dostupné, pořád jsou mnohem dražší než jejich stolní varianty. Pokud si chce člověk občas zahrát něco náročnějšího, musí investovat takových 30 000Kc. Za stejné peníze jde ovšem pořídit mnohem výkonnější počítač.

Dneska kdybych se mel rozhodovat co si pořídím, tak by to byl určitě hodně výkonný stolní počitač a k tomu nějaký malý, dobře přenosný notebook. Ono I ty 3kg, které má můj aktuální stroj se docela pronesou, hlavně na delších cestách. Pokud bych ho chtěl tahat všude sebou, tak bych určitě vybral něco jiného než Asus nebo Acer. Při častém přenášení je hodně důležitá kvalita provedení. Určitě bych vybíral něco odolnějšího.

Pokud se rozhodujete nad tím, že chcete nahradit váš stolní počítač notebookem, pořádně si to ještě rozmyslete.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *