Dá se prodejem fotek snadno zbohatnout?

Fotíte rádi? Jestli ano, tak jste určitě někdy slyšeli o možnosti vydělávat prodejem svých fotek na internetu. Jak by taky ne, je toho plný internet. Z většiny článků ovšem můžete získat dojem, že jde o něco jednoduchého a že se jedná o velmi snadnou cestu k bohatství. Rád bych zde sepsal mé vlastní zkušenosti a názory na prodej fotek do fotobank.

Mé první pokusy s prodejem fotek proběhly ještě v době, kdy jsem fotil s kompaktem Panasonic FX3. Tehdy se mi podařilo na mikrofotobanku Fotolia dostat jednu svou fotku. Byla to tehdy fotobanka asi s nejmenšími nároky a nebylo třeba žádného vstupního testu. Bohužel žádné výdělky nepřicházely ani po měsíci, ani po roce. Další fotky mi odmítali schválit (většinou kvůli šumu), tak jsem se na to vykašlal. Myšlenka na prodej fotek ožila po nějaké době, co jsem si pořídil zrcadlovku Canon EOS 350D. Problémy se šumem by tedy měly být menší než v případě kompaktu. Začátkem tohoto roku jsem se tedy rozhodl začít vydělávat prodejem fotek.

Otevřel jsem tedy svůj archiv fotek a pečlivým výběrem se mi podařilo vybrat a patřičně upravit něco kolem 100 fotek. Měl jsem v plánu tyto fotky nahrát minimálně do dvou fotobank – Fotolia a Dreamstime. Abych si ušetřil práci s popisováním fotek pomocí klíčových slov, vkládal jsem klíčová slova přímo do fotek (do IPTC dat). Potud vše probíhalo hladce. Už při vkládání klíčových slov mě hřálo pomyšlení, kolik peněz mi fotky přinesou. Vzhledem k tomu, že kupující se dostanou k vaší fotce hlavně pomocí vyhledávání klíčových slov, je třeba fotku označit pořádně. Do klíčových slov zahrnout vše možné (i nemožné) co nějakým způsobem fotku popisuje. Protože jsem tuto část nechtěl odbýt, zabralo mi značkování fotek něco přes den. Byla to dost únavná činnost, hlavně proto, že jsem musel často používat slovník. Ano, pokud chcete prodávat fotky v mikrofotobankách, musíte fotky značkovat anglicky. Když už jsem doznačkovával poslední fotky, netušil jsem, že ta horší část mě teprve čeká.

Po uploadu fotek do fotobank se ukázalo, že sice fotobanky tagy načetly, ale stejně se musely ke každé fotce zvlášť ty tagy pomocí tlačítka připojit. Největší problém ale nastává v momentě, kdy tam posíláte větší množství fotek. Ke každé fotce jednotlivě musíte přiřadit několik kategorií, do kterých fotka spadá. Teď si představte přiřazování kategorii k několika desítkám fotek v několika fotobankách. Byla to jedna z nejnudnějších a nejotravnějších činností, co jsem kdy dělal. Tato část mi zabrala snad ještě více času, než to samotné značkování.

Po přiřazení informací k fotkám musíte počkat, až se na ně podívá editor dané fotobanky a schválí (nebo zamítne) je. Já čekal něco kolem dvou týdnů. Pak přišla studená sprcha. Ze sta fotek byly schválené ve Fotolii jen tři fotky a v Dreamstime čtyři. To mě donutilo se nad vzniklou situací pořádně zamyslet. Těch sto fotek co jsem tam posílal nebyly fotky nafocené pro účely fotobank. Uvědomil jsem si, že se většina z mnou zaslaných fotek nedá ani pořádně využít. To že je fotka hezká neznamená automaticky že je vhodná i pro fotobanku. Navíc schvalovací proces je hodně přísný. Stačí jen mít na fotce trošičku šumu, značku nějakého výrobku, známou budovu, nebo člověka bez model-releasu (pokud je na fotce člověk, je třeba doložit jeho souhlas s prodejem fotky). Další problém je v množství fotek, který už ve fotobankách je. Často už ani neberou další fotky domácích mazlíčků, protože jich mají už strašně moc.

Takže abych to shrnul. Prodejem fotek v (mikro)fotobankách se dá vydělat spousta peněz. Musíte tomu ale věnovat spoustu času a úsilí. Nestačí tam poslat všechny fotky z dovolené a čekat na první výplatu. Aby se fotky hodně prodávaly, je třeba vymyslet nějaký originální nápad, dobře ho realizovat a následně si pořádně vyhrát v grafickém editoru. Následuje ta administrativní část…vyplňování klíčových slov do fotek, následné nahrání do fotobank a další přiřazování informací (jako třeba kategorie, model release atd.). Pokud budete do fotobank posílat fotky, které byly k tomuto účelu nafoceny, budete mít docela velkou šanci, že vám to nějaké ty peníze přinese.

A jak se k tomu stavím já? Při mém zkoušení fotobank jsem si uvědomil, že ačkoliv mě focení baví, nebaví mě focení do fotobank (a vše, co k tomu patří). Proto budu nadále fotit jen pro radost a raději budu vydělávat takovou činností, která mě bude bavit.

Na závěr nabídnu několik zajímavých odkazů, kde se o tomto tématu dočtete více.

 • Mikrofotobanky.cz – stránky věnované prodeji fotek v mikrofotobankách. Je zde i fórum, kde můžete najít spoustu zajímavých rad a zkušeností jiných lidí.
 • blog Petra Václavka – Petr Václavek má s prodejem fotografií mnoho zkušeností a na svém blogu tuto problematiku moc pěkně rozebírá.
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 Responses to Dá se prodejem fotek snadno zbohatnout?

 1. David Nogol napsal:

  Dá se prodejem fotek snadno zbohatnout? http://bit.ly/3wj3Y2

 2. Pěkně napsáno. Po pravdě jsem o možnosti prodeje fotografií nikdy nepřemýšlel, ale z toho co jsi popsal cítím, že bych se k tomu asi stavěl stejně. Nebavilo by mě fotit nějak primárně pro fotobanku.

  Fotím pro radost, fotím to co se mi líbí, co mě upoutá. A samozřejmě, že krom těch “uměleckých” fotek fotím spoustu těch zcela obyčejných, které mají člověku cosi připomenout, když se na ně podívá, ale které třeba nikomu jinému nic neřeknou.

  Takže myslím, že na tom budu stejně a raději, než se pouštět do složité “administrativní činnosti” s možností nejistého výdělku, budu raději nadále fotit tak, jak to mě osobně vyhovuje a jak mě to baví.

 3. dadajax napsal:

  Taky si myslím, že by tě to asi moc nenadchlo. Ale najdou se takoví, které třeba to focení vyloženě pro fotobanky baví a to je dobře. S takovou bychom to dělali jen kvůli penězům a nepřinášelo by nám to žádnou radost.

 4. Saša Doktor napsal:

  Podle mne focení pro fotobanky je vždy spíše doplněk. A to jak pro profesionální fotografy, tak pro amatérské. Neznám nikoho, kdo by fotil primárně pro fotobanky a uživil se jen s tím (jestli někoho znáte, tak dejte vědět, fakt by mne to zajímalo). Jinak z fotobank doporučuju rozhodně nevynechat Pixmac – http://www.pixmac.com/

 5. dadajax napsal:

  Saša Doktor: osobně nikoho takového neznám, ale myslím, že takových lidí je na světě spousta. Viz třeba http://fotobanky.vaclavek.com/?q=node/37 😉

 6. Rider napsal:

  Jen bych se chtěl zeptat autora, kolik za schválené fotky utržil, zda se cena hodně lišila a jestli jsou oceňovány jednorázově, nebo podle stažení.

 7. dadajax napsal:

  Rider: za celé období jsem prodal jen jednu fotku (tu první) a výdělek je 1,5$. Fotky jsou oceňovány podle stažení. Přitom na cenu má vliv mnoho faktorů (velikost fotky, druh fotobanky, to jestli je fotka exkluzivní nebo ne a další).

 8. Petr Vaclavek napsal:

  Fotolia a Dreamstime jsou dobré fotobanky, ale pokud to myslíte s vyděláváním vážně, tak rozhodně nesmíte vynechat iStock a Shutterstock (pravda, je obtížnější se tam dostat, ale za tu námahu to rozhodně stojí).

  Pixmac bych doporučil spíše na nákup fotek a ne na jejich prodej – mají dohodu s Fotolii, takže stačí, když prodávýte tam.

  Také nevím o nikom, koho by bavilo fotit čistě jen pro fotobanky. Většinou lidé, co si začnou s fotobankami fotí stejně jako dříve, jen se kolem sebe dívají pozorněji a sem tam cvaknou navíc něco komerčnějšího s tím, že to později upraví pro fotobanku.

  A jestli se tam dá uživit na plný úvazek? Pokud to myslíte vážně, tak věřím že ano. Já začal na fotobankách prodávat vektorové ilustrace a s těmi se dá uživit rozhodně (osobně to mám vyzkoušeno :).

 9. dadajax napsal:

  Petr: děkuji za doplnění článku a za podělení se o vlastní zkušenosti 😉

 10. Basti napsal:

  Na fotobankách se dá určitě vydělat, akorát je to zase práce 😀 Krátké okno začátků microstocku je za námi a opět to začíná být pouze pro zkušené a patřičně vybavené. Fotobanka může být vždy příjemným zdrojem vedlejšího příjmu pro fotografy i grafiky, ale jakýkoliv významnější výdělek je běh na dlouhou trať. Jinak těch, co se i mikrofotobankami živí na plný uvázek znám hned několik 😉

 11. Hyndus Sid napsal:

  Dobrý Den uvažuji o prodeji svých fotomontáží a stále nevím kudy kam ať čtu jak chci výdělek se mi zdá poněkud pomalý a běh na dlouhou trať leč díky za vaše poznatky tímto vás zvu k posouzení mé tvorby na Flér profil uživatele Hyndus Sid

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *