Čtěte knihy elektronicky

Kniha – vynález několik tisíc let starý, ale stále hodně používaný. Osobně nepatřím k té skupině lidí, co rádi a často čtou knihy. Mnohem raději si pustím zfilmovanou podobu díla, která mi dá kromě děje i vizuální užitek. Čtení knih má pro mě mnoho nevýhod. Zabere mnoho času, je třeba se tahat s často velkou a těžkou knihou a ke čtení je nutný kvalitní zdroj světla. Dvě z těchto nevýhod lze jednoduše odstranit – stačí číst knihy v elektronické podobě.

Co k tomu potřebujete?

Hlavní je mít nějaké zařízení schopné číst knihy v elektronické podobě (neboli tzv. e-books). Díky velkému displeji je na čtení knih nejvhodnější PDA. Toto zařízení nemá každý, proto je třeba vymyslet něco jiného. Něco co má dneska téměř každý denně u sebe. Chvíle pro zamyšlení…jasně, je to mobil 🙂

Uživatelé chytrých telefonů mají široký výběr velmi kvalitních programů pro čtení knih. Pokud nemáte v telefonu Windows Mobile nebo nějakou verzi Symbianu, nezoufejte. Existují i čtečky knih napsány v Javě, takže je spustíte skoro na čemkoliv. Pro kvalitní četbu doporučuju vlastnit telefon s kvalitním displejem (tím myslím velkým a dobře podsvíceným). I když to půjde i na telefonu s mini-displejem, čtení knihy na tak malém displeji bych nazval spíše utrpením.

Uživatelé symbianu mají celkem velký výběr aplikací. Symbian už nějakou dobu nepoužívám, ale v době, kdy jsem vlastnil Panasonic X700 se Symbianem jsem si oblíbil čtečku QReader.

Nejlépe jsou na tom lidé, kteří vlastní zařízení s Windows Mobile. Tyto zařízení mají většinou velký a kvalitní dotykový displej, což je předurčuje ke čtení. Jasně, tyto zařízení nedosahují velikostí displeje jako mají PDA, většinou mají uhlopříčku 2,8″ a rozlišení QVGA. Existují sice komunikátory s plnohodnotným VGA, ale na displeji této velikosti je takové rozlišení naprosto zbytečné. Na čtení knih ve Windows Mobile jsem si oblíbil program Mobipocket Reader, který je dostupný i pro Symbian, PalmOS a taky pro klasické Windows.

Takže knihy máte čím přečíst, ale ještě by to chtělo nějakou knihu sehnat. Je třeba dávat si pozor na licenci stahovaných knih, některé jsou ale volně ke stažení. Doporučuju zadat do vyhledávače pojem eknihy nebo ebooks. Určitě si najdete to co hledáte. Nebo můžete zkusit projít server palmknihy.cz. Knihy bývají většinou ve formátu pdb.

Rady pro lepší čtení

Silně doporučuju projít si nastavení čtečky knih a přizpůsobit si jí podle potřeb. Osvědčilo se mi nastavení černého pozadí a bílého textu. Díky tomu displej moc nesvítí a čtení je pohodlné i po tmě. Když jsem nechal původní nastavení(bílé pozadí a černý text) tak mě po delším čtení docela bolely oči. S černým pozadím tyto problémy zmizely a nedělá mi problémy číst ani večer v úplné tmě. Taky je dobré nastavit si individuálně velikost textu. Já mám horší zrak, proto preferuju větší písmo. Kvalitní čtečky podporují funkci autoscroll (automatické posouvání textu). Rychlost se dá jednoduše regulovat, jen chci upozornit na ty vyšší rychlosti. Ono to sice člověka svádí, protože ho to donutí číst extrémně rychle. Většina lidí má ale problémy dobře vnímat takto rychle přečtený text (takže z knihy pak nic nemáte). Mám to ověřené, je to pravda 🙂

eknihy, nebo normální knihy?

Jsem zastáncem elektronických knih. Knihu mám neustále u sebe, můžu kdykoliv pokračovat ve čtení a můžu kdykoliv přestat (když program vypnu, tak si zapamatuje stránku na které jsem skončil a při dalším startu můžu pokračovat, aniž bych musel hledat kde jsem skončil). Když nemůžu spát, stačí sáhnout po mobilu a chvíli si číst. Držet lehký a malý mobil je pohodlnější, než držet v ruce těžkou a velkou knihu. U klasické knihy musíte neustále otáčet stránky, čtečka eknih to bude dělat za vás – plynule vám bude posouvat text podle rychlosti kterou si zvolíte.

Nemá to ale jen samá pozitiva. Výhody eknih končí v momentě složitějších knih. Myslím tím především různé obrázky nebo schémata. Eknihy totiž obsahují jen čistý text, takže veškeré netextové prvky jsou ztraceny. Záchrana může být formát pdf, jenže ten nelze tak jednoduše číst. Existují sice programy pro otevření pdf souborů v mobilu, jenže na tak malém displeji je neustálé posouvání obrazu silně nepohodlné.

Klasických knih se ale nevzdávám úplně. Technické knihy o programování mám raději v klasické podobě. Lépe se z nich učí, protože jsou větší a ukázky zdrojových kódu jsou lehce čitelné v původní podobě(na displej telefonu by se mnohé řádky kódu vůbec nevlezly). Bohužel klasické knihy neumožňují vyhledávat tak rychle, jako ty elektronické 🙂

České znaky v Mobipocket readeru

Standardně se zobrazují znaky s diakritikou špatně. Stačí si stáhnout české fonty ZDE a uložit je do adresáře \Windows\Fonts. Potom stačí v nastavení Mobipocket readeru zvolit vámi vybraný český font. Fonty jsem našel na diskuzním fóru ce4you.cz a autor těchto fontů je pravděpodobně Vítězslav Jelínek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Windows Mobile. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Čtěte knihy elektronicky

  1. Pingback: Jak zatočit s nespavostí | Dadajax's weblog

  2. Icee napsal:

    Zdravím, mohla bych poprosit o zaktivování toho odkazu na fonty od pana Jelínka? Nějak mi to nefunguje, hází mě to na jiné příspěvky… 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *