Canon EF 50mm f/1,8 II – dojmy z nového objektivu

Minulý týden mi domů přišel nový objektiv. Pevná padesátka Canon EF 50/1,8 II, po něm jsem už toužil delší dobu. A v čem že je výjimečný? Především v ceně. Koupil jsem ho (nový) za cca 3000 Kč. Za tu cenu nabídne hodně, hlavně jeho světelnost je 1,8. Vzhledem k tomu, že má docela velké ohnisko 50mm (po přepočtu to je 80mm) a možnost nastavit malé clonové číslo poskytuje velké možnosti při práci s hloubkou ostrosti. Hloubka ostrosti (oblast na fotografii, která je ostrá) závisí právě na těchto dvou faktorech (další faktor je velikost snímače).

Když mi objektiv přišel, neváhal jsem ani minutu a rychle jsem ho nasadil na foťák. Začal jsem fotit všechno kolem, většinou v interiéru. Tady se ta světelnost projevila, dalo se fotit i v celkem špatně osvětlených místnostech. Dálší věc, co mě mile překvapila, byla rychlost ostření. Na foťáku jsem měl zatím pouze setové objektivy, které nejsou zrovna nejrychlejší. Ta padesátka ostří mnohem rychleji a navíc dokáže zaostřit i při horších podmínkách. Jediné, co by se dalo vytknout, je hlučnost při ostření. Není to nic tragického, ale je celkem hlasitá. K jeho fyzickým vlastnostem bych měl dodat ještě jednu výhodu – je maličký 🙂

Potom, co jsem si konečně dostatečně užil focení jsem se vrhnul na prohlížení fotek v počítači. Jaké bylo mé zklamání, když 90% fotek bylo rozmazaných. Nejprve mě napadlo, že je objektiv asi poškozený. I přes počáteční paniku jsem se vrhnul na analýzu fotek, abych zjistil proč tomu tak je. Nakonec jsem na to přišel, nebylo to vadou objektivu, ale vadou fotografa 🙂 Všiml jsem si, že na těch rozmazaných fotkách je vždy zaostřeno na nějakou oblast a vlivem malé hloubky ostrosti je zbytek rozmazaný. Na to je třeba myslet při focení s nízkými clonovými čísly a dávat si pozor, aby bylo ostré to, co chceme.

Je to dost velký rozdíl oproti setovému objektivu, který na ohnisku 50 mm nabízel clononé číslo 5,6. Ta hloubka ostrosti je fakt brutální. Vzhledem k tomu, že můj Canon EOS 350D má docela malý hledáček, je ostření dost obtížné. Stačí zaosřit o pár centimetrů blíže nebo dále, a fotka bude špatná.

Původně jsem chtěl udělat nějaký srovnávací test seťáku a této padesátky. Udělal jsem několik fotek, ale rozdíly mi nepřišly nijak velké. Padesátka má na nižších clonových číslech hodně měkkou kresbu, to je ale pro portrétní účely spíše výhoda. Při zaclonění už má ale krásně ostrou kresbu.

Na závěr musím říct, že tento objektiv určitě doporučuju. Pevné ohnisko je celkem omezující, v tomto případě po přepočtu 80 mm znemožňuje nějaké rozumné focení většího počtu lidí v interiéru. Před jeho koupí byste se měli zamyslet, jestli takový objektiv využijete. Jestli odpovíte ano, neváhejte a určitě si ho pořiďte.

Canon EF 50 mm f/1,8 II

Na závěr přihodím několik fotek pořízených tímto objektivem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Canon EF 50mm f/1,8 II – dojmy z nového objektivu

 1. Flip napsal:

  Huhů :o) vypadá luxusně, taky jsem přemýšlel o objektivu s pevným ohniskem, jen mi přijdou docela drahé. Tvoje cena je ovšem luxusní, smím se zeptat – kdepak padají takhle levné objektivy přímo na tělo ;o)

 2. David napsal:

  Nevím teď jak jsou na tom pevné skla od Nikonu, ale myslím že mají taky nějaký takový levný. Jinak tu super cenu jsem našel v obchodu KASA.cz 🙂

  Ještě by se mi hodil nějaký široký objektiv s pevným ohniskem. Musím říct, že to focení „bez zoomu“ je úplně o něčem jiném. Má to své kouzlo. Bohužel kvůli crop faktoru není žádný objektiv dost širokoúhlý, teda alespoň ne žádný z těch levnějších 🙁

 3. Flavicius napsal:

  Já sice nemám žádný pořádný aparát a tím pádem ani moc zkušeností, ale i tak bych řekl, že to bude pořádný nářez, když se s tím člověk naučí ;-).
  No, nevím, jestli ty fotky jsou tak schválně, nebo jestli se budeš muset ještě učit, ale je to zváštní – mapa z ostrých a rozostřených míst 🙂

 4. Flip napsal:

  hm tak Nikonovská varianta je krapet dražší a navíc nemá automatické zaostřování pro D40… pro D80 a výšší už automatické ostření funguje… :o(

 5. David napsal:

  Flavicius: no ty fotky nejsou nic extra, ale celkem dobře ukazujou, jak dokáže ten objektiv rozmazat pozadí. Je to perfektní vlastnost u focení portrétů, kdy ti to oddělí hlavní objekt od pozadí. Bohužel ještě jsem neměl čas vyzkoušet ho „naoostro“ s nějakou modelkou 🙂

  Flip: Nj, taky jsem se před chvíli díval na ty Nikon objektivy. Je to škoda, sice už je nabídka objektivů s vlastním motorkem celkem velká, ale pořád to není obo.

 6. Molly napsal:

  mám 50mm se světelností 1.8 na D50 (Nikon) a jsem maximálně spokojená :). Akorát ten širokáč by to ještě chtělo- ne drahej- máte někdo zkušenosti s nákupem z USA přes internet?

 7. David napsal:

  Molly: s nákupem z USA zkušenosti nemám, ale podle toho, co jsem vyčetl z různých diskusních fór, tak to většinou nedoporučují. Cenově je to sice velmi výhodné, ale je s tím spojeno spousta rizik. Pokud ale znáš někoho, kdo do USA jezdí, tak by to byla dobrá příležitost. Mohl by ti ten objektiv koupit a přivézt.

  Já bych do toho nešel, co když se něco pokazí? Nechci mít potom problémy se zárukou, nebo se samotným dovozem.

 8. Pingback: Nová fotogalerie | Dadajax's weblog

 9. Pingback: Zamiloval jsem se do své padesátky | Dadajax's weblog

 10. Charles P.K. napsal:

  Jo, ten si chci taky pořídit. 🙂
  Zatím mám 28-80mm 3,5-5,6… clona 1,8 je úplně o něčem jiným a na těch fotkách, co jsi udělal je to dost vidět. 🙂

 11. Pingback: Má cesta k focení portrétů | Fototipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.