Binaurální zvuk

Víte o tom, že i na vaších obyčejných sluchátkách můžete poslouchat 3D nahrávky? Jde o techniku, kterou se zvuk nahrává pomocí dvou mikrofonů umístěných uvnitř umělé hlavy. Takto nahraný zvuk dokáže mozek potom zpracovat tak, že dokáže rozlišit směr, odkdud zvuk šel. Tento efekt je ale funkční pouze na sluchátkach. Doporučuju navštívit virtuálního holiče, který vám všechny vlastnosti tohoto prostorového zvuku předvede. Najdete ho na adrese http://ccgi.bluerabbit.plus.com/virtualbarbershop/ . Určitě si nahrávku poslechněte celou. Uslyšíte hlasy a dokonce budete schopni určit, ze které strany přicházejí. Nakonec vás holič ostříhá jak nůžkami, tak i strojkem. Je to opravdu úžasný zážitek (nezapomeňe si to pustit na sluchátkách).

Třeba ve filmech nebo v počitačových hrách by takový prostorový zvuk byl velmi užitečný. Zážitek z hraní (sledování) by byl mnohem lepší, než jaký je v současnosti. Podobných nahrávek jako je barbershop můžete najít na internetu spousty. Stačí hledat pod slovem “Binaural”. Můžete najít taky několik hudebních nahrávek. Bohužel k hudbě se dle mého názoru tato technika nehodí, více se mi líbí klasické stereo. Dobrou ukázkou stereo a binaural můžete vidět na tomto videu:

Binaural vs. stereo

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 Responses to Binaurální zvuk

 1. Tak to ti povím, že v ten moment, jak mi rval ten pytel na hlavu a pak jak mi začal šmikat těma nůžkama kolem uší jsem měl normálně strach, že mě chce udusit a nebo že mě střihne do ucha. Pěkně nepříjemné :). Tady člověk vidí, jak snadno se dá jeho mozek obelstít k tomu, že vnímá něco, co vlastně není.

  Mimo jiné to zadává i otázku k tomu, co z toho co vnímáme je vlastně realita a co jen zdání. Můžeme s jistotou říct, že to co vnímáme kolem světa je skutečnost a to co vnímají ti, jež označujeme za “blázny” je jen zdání? Je snad to co vnímáme většinově zárukou reality, nebo to může být klidně jen jakási geneticky podmíněná chyba s níž jsme naučení žít a jinou realitu, než tu co nám předkládá náš mozek ani nejsme schopni vnímat… ;).

 2. David napsal:

  Vzhledem k tomu co tady píšeš ti musím doporučit dokument What the bleep do we know?
  Nějaká ukázka je třeba na youtube.com

  Je to celkem zajímavý dokument se zajímavými názory na svět kolem nás, na realitu a tak podobně.

 3. Zajímavé video. Díky za tip.
  Já v současné době chystám článek na téma vnímání reality – tak nějak mě k tomu inspirovali i ty události z posledních dnů s více jak dvacetiletým zavřením ve sklepě, atd.
  Je fakt, že se odmalička zajímám dost i o esoteriku a podobné věci, takže jsem asi více otevřený různým názorům na vnímání reality a toho, co vlastně je skutečnost ;).

 4. David napsal:

  Na ten článek se těším. Jsou to docela zajímavé věci o kterých si vždycky rád počtu 🙂

 5. Tonda napsal:

  Autor písničky by nebyl?

 6. David napsal:

  Tonda: nejsem si jistý, ale podle diskuse na youtube by to mělo být Celtic Woman:You raise me up

 7. Boris napsal:

  zkuste taky tohle! furt jsem musel sundavat sluchátka a ověřovat že nespívá někdo vedle mě 🙂 neuvěřitelný prostor ve sluchátkách… hrozmě velký prostor!!

 8. David napsal:

  Boris: asi jsi zapomněl přidat odkaz na to, co máme zkusit 😉

 9. Boris napsal:

  Byl jsem asi už dost unavený tak pozdě ráno :))

  http://www.youtube.com/watch?v=wT1XuB95qMk&feature=related

  a taky

  http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA&feature=related

  Stačí nasadit jakákoliv sluchátka.

  tady se ještě můžeš podívat k moři
  http://www.youtube.com/watch?v=FQqSOXaxzOU&feature=related

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *