Asus Eee – revoluce mezi notebooky?

Asus konečně dokončil očekávaný notebook nesoucí označení Eee. Tento podivný název označuje „Easy to learn, Easy to work, Easy to play“. Jeho největší předností je jeho cena. Měl by se začít prodávat s cenou pod 10 000Kč.

Zatím ještě není v prodeji, ale informací o něm už je na internetu celkem dost. Když jsem o něm četl poprvé, nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Předpokládal jsem že za tu cenu (původně měl stát 199$) to nebude použitelné. Když jsem ale zjistil že ho bude pohánět procesor Intel Celeron s frekvencí 900MHz a bude mít k dispozici až 1GB RAM (měly by být k dispozici modely s 256MB, 512MB a 1GB RAM) okamžitě jsem změnil názor. Vždyť to už je dostatečný výkon, který stačí pro běžnou práci na PC.

Problémem by mohl být displej, jehož uhlopříčka by měla být 7″ s rozlišením 800×480. Nevím jestli bude na takto malém displeji možno nějak plnohodnotně pracovat. Naštěstí je k dispozici i VGA výstup, takže není problém připojit nějaký jiný monitor. Na obyčejnou práci s textovými dokumenty, prohlížení internetu nebo čtení elektronických knih by měl ale bohatě stačit.

Pevný disk bude typu SSD, což je v podstatě disk se stejnou technologií jako flash disky. To prospěje hlavně výkonu, menší spotřebě a taky menší poruchovosti (narozdíl od klasických disků se v něm nic nepohybuje). Velikost tohoto disku by měla být od 2 do 8GB. To je dost málo, ale díky třem USB portům není problém rozšířit paměť pomocí flash disků nebo externích HDD. Dále se dá paměť rozšířit pomocí vestavěné čtečky karet s podporou SD/MMC/MS.

Tento notebook se bude dodávat s Linuxem, konkrétně upravenou verzi distribuce Xandros. Již v základu bude obsahovat důležité programy pro práci jako například OpenOffice nebo Firefox. Měly by tam fungovat jakékoliv programy pro Linux, takže nabídka programů je dost velká. Podle toho co jsem viděl je rozhraní této distribuce upraveno tak, aby bylo jednoduché na ovládání. Ti kteří dávají přednost systému Windows si taky přijdou na své. Tento asus má totiž podporu pro Windows XP. Četl jsem dost názoru na to, že na takto pomalém stroji není vhodné instalovat XPčka. Já bych to tak černě neviděl, rozjel jsem XP na mnohem pomalejších strojích a nedalo by se říct že by byly pomalé.

Udávaná výdrž je kolem 2,5 až 3 hodin. Rozměry jsou 22,6×16,5×3,6 centimetrů a váha něco málo pod jeden kilogram. Komunikovat se světem dokáže jak drátově tak i bezdrátově pomocí vestavěného 802.11b/g adaptéru. Tyto parametry ho přímo předurčujou pro práci na cestách.

Dokázal bych si ho ale představit i jako náhradu za počítač pro děti nebo lidi, kteří s počítačem moc nepracují a je pro ně zbytečné kupovat normální PC nebo levný notebook. Je sice pravda že nejlevnější notebooky se cenově přibližují hranici 10 000Kč, ale za tu cenu dostanete obrovskou těžkou obludu s pochybným zpracováním vydávající hodně hluku. Pokud si někdy koupím místo současného notebooku stolní PC, budu o tomto asusu vážně přemýšlet.

Asus tímto udělal podle mě dobrý krok, takto levný notebook se u nás bude prodávat velmi dobře a bude oblíbený. Vzhled určitě nikoho neurazí, sice pochybuju o kvalitě zpracování, každopádně na první pohled vypadá dost dobře. Navíc Asus plánuje vydání dalších verzí, tentokrát s lepším procesorem Core2Duo, který nabídne skoro dvojnásobně menší spotřebu než tento Celeron. Pokud v příští verzi zvětší i rozměry displeje se zachováním původních rozměrů zařízení, bude to jistě bezkonkurenční produkt.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Asus Eee – revoluce mezi notebooky?

  1. Pingback: Asus Eee PC 900 - co přinese nového? | Dadajax's weblog

  2. Pingback: MSI Wind - na Asus EEE si už ani nevzpomenete | Dadajax's weblog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *